GIS: Wydawało nam się, że wesela będą bezpieczne. Przedstawimy rekomendacje

Poniedziałek, 3 sierpnia (12:14)

W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel. Będziemy apelować o to, żeby wesela były mniejsze i trwały krócej - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zapowiedział także wprowadzenie rejestru wesel.

Pinkas pytany przez portal money.pl, czy zmienią się decyzje ws. organizowania wesel, zaznaczył, że "pracujemy w tej chwili nad pewnymi rekomendacjami". Jego zdaniem, "wesela są zbyt duże".

"Wydawało nam się, że wesela będą bezpiecznie. Sytuacja doprowadziła do tego, że wiemy, że wesela są zbyt duże - czasem trzykrotnie większe niż nasze rekomendacje, są tam starsi ludzie. Jest tam naprawdę kompletny brak dystansowania" - mówił szef GIS.

Zapowiedział, że decyzje ws. organizacji wesel pojawią się w tym tygodniu, "w ciągu kilku najbliższych dni". "Będziemy apelować o noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Żeby wesela trwały krócej i żeby były istotnie mniejsze" - przekazał Pinkas. Jak dodał, "być może wesela będą kontrolowane".

"Proszę kontrolę przyjąć z należytą atencją. Robimy to dla weselników, nie robimy tego w celu łupienia weselników i nakładania na nich mandatów" - zaapelował.


Pinkas: Rejestr wesel ułatwi dochodzenie epidemiologiczne

Pinkas odniósł się także do propozycji wprowadzenia rejestru wesel. "Jest taka propozycja, żeby takie rejestry były" - stwierdził. Według szefa GIS w rejestrze miałyby się znaleźć informacje dot. miejsca organizacji wesela i liczby zaproszonych gości.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Rozważamy wprowadzenie rejestracji wesel

"Mielibyśmy kilka tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu doby w Polsce, gdybyśmy przebadali dokładnie sześć największych ognisk koronawirusa na Śląsku i w Małopolsce" - przyznaje w specjalnej rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia przerwał urlop i... czytaj więcej

"Gdyby pojawił się wirus, to w przypadku rejestru dochodzenie epidemiologiczne jest zupełnie inne. Dzięki rejestrowi z adresami gości będzie nam łatwiej trafić do tych, którzy mogą być potencjalnie zakażeni" - mówił.

W ubiegłym tygodniu odnotowano najwięcej dobowych zachorowań na koronawirusa od początku epidemii - 658 przypadków. W poniedziałel Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie odnotowano prawie 47,5 tys. zakażeń.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Justyna Lasota-Krawczyk