Do sklepu bez maseczki nie wejdziesz. Apel resortu zdrowia

Poniedziałek, 22 czerwca 2020 (12:07)

Apeluję do właścicieli sklepów o to, by nie wpuszczać ludzi bez maseczek - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki, to jest to nasz egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby - podkreślił.

To, co zaobserwowałem w weekend w sklepach, woła o pomstę do nieba - podkreślił rzecznik resortu zdrowia. 

Cytat

Apelowałbym do właścicieli sklepów, do sprzedawców o niewpuszczanie do sklepów ludzi bez maseczek. Obowiązek noszenia maseczek nadal istnieje. Obowiązek noszenia tych maseczek istnieje nawet wówczas, kiedy jesteśmy na dworze i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu. Jeżeli stoimy na przystanku autobusowym, przystanku tramwajowym, stoi duża grupa osób i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu - obowiązuje nas maseczka
- przypomniał Wojciech Andrusiewicz.


Podkreślił, że noszenie maseczki obowiązuje w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki, to jest to nasz egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby - zaznaczył rzecznik MZ.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał jednocześnie apel ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do wszystkich ubiegających się o urząd prezydenta, żeby uczulili swoich wyborców na przestrzeganie reguł sanitarnych. Zastrzegł jednocześnie, że od realizacji przepisów wynikających z rozporządzeń - m.in. nakładania mandatów i upominania - są służby porządkowe.

Łukasz Szumowski: Do obostrzeń zawsze można wrócić, ale nie da się zrobić lockdownu powtórnie /RMF FM

Co ze stadionami?

Koronawirus w Polsce. Aktualny bilans epidemii: 107 319 zakażeń, 2 792 ofiar śmiertelnych [7 października 2020]

107 319 zakażeń i 2 792 ofiar śmiertelnych - to aktualny bilans pandemii SARS-CoV-2 w Polsce. 7 października resort zdrowia poinformował o 3003 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju i śmierci aż 75 zakażonych. Na całym świecie liczba zakażonych przekroczyła już 35 mln, a liczba ofiar... czytaj więcej

Rzecznik MZ był też pytany, czy po weekendowych meczach piłkarskiej Ekstraklasy resort rozważa wycofanie się z zezwolenia na obecność kibiców na stadionach. Jak powiedział, "na razie nie chcielibyśmy się z niczego wycofywać". Poinformował, że rano rozmawiał na ten temat z rzecznikiem PZPN Jakubem Kwiatkowskim.

PZPN w tej chwili zajmuje się tą sprawą, analizuje wszystkie mecze, jakie odbyły się w miniony weekend. To, jak wyglądała sytuacja na niektórych stadionach, to wszyscy widzieliśmy na ekranach telewizorów lub w internecie. Na pewno do takich sytuacji nie powinno dochodzić - stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że otrzymał deklarację ze strony rzecznika PZPN o wyciągnięciu konsekwencji od klubów, które nie są w stanie dopilnować reżimu sanitarnego na stadionach.

Poniedziałkowe zakażenia koronawirusem

32 227 zakażeń i 1 359 ofiar śmiertelnych - to aktualny bilans pandemii SARS-CoV-2 w Polsce. W poniedziałek 22 czerwca poinformowano o 296 nowych przypadkach zakażenia i kolejnych 3 zgonach. Na całym świecie natomiast liczba chorych na COVID-19 przekroczyła 8,7 mln. Z powodu koronawirusa zmarło już ponad 461 tysięcy ludzi - najwięcej w USA, Brazylii i Wielkiej Brytanii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP