Budowlanka jest branżą, która radzi sobie z koronawirusowym kryzysem gospodarczym. Tak wynika z opublikowanych najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego za marzec. Obroty w tym sektorze wzrosły - w porównaniu z zeszłym rokiem o 3,7 procent. Epidemia koronawirusa nie zatrzymała prac budowlanych w naszym kraju, m.in. drogowych, kolejowych - zapewniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, gość programu „Onet Rano”.

Najlepiej radzą sobie teraz firmy zajmujące się w specjalistycznymi robotami budowlanymi, chodzi o wykorzystanie zaawansowanego sprzętu, na przykład budowa elektrowni. 

Wiadomo, że tu procesy inwestycyjne są długoletnie i nie jest łatwo je zatrzymać.

Przyzwoicie radzą sobie też firmy budujące domy. Pewne uderzenie koronawirusa zanotowały natomiast te kładące drogi i mosty. Tu mogą pojawiać się opóźnienia - zauważa dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Największe problemy mają małe firmy, czyli kilkuosobowe ekipy remontowo-wykończeniowe. Z powodu koronawirusa wiele osób opóźnia zlecenia.

Adamczyk: koronawirus nie zatrzymał prac budowlanych w naszym kraju

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w programie "Onet Rano", że nie wyobraża sobie decyzji, aby z powodu koronawirusa wprowadzić całkowity zakaz prac budowlanych w Polsce.

Wirus w Polsce budów nie zatrzymał. Nie zatrzymał budów infrastruktury drogowej, kolejowej. Branża dzisiaj bardzo aktywnie realizuje inwestycje drogowe i kolejowe. Inwestycje wartości dziesiątków miliardów złotych. Podpisujemy nowe umowy, prowadzimy procesy przetargowe, Wykonawcy po sezonie zimowym wrócili na budowy - powiedział Adamczyk.

Wskazał, że pomocny w tych inwestycjach jest Fundusz Dróg Samorządowych, który wesprze polskie małe i średnie firmy budowlane.

Ponad 3,2 mld zł, w sumie z pieniędzmi samorządowymi, to jest ponad 5 mld zł dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad kilkunastu, kilkudziesięciu pracowników, na ponad 2 tys. 300 budowach te pieniądze się pojawią. I to jest właśnie element tarczy, który chroni polską gospodarkę - tłumaczył.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Wsparcie rządowe uzyska 2 297 zadań, w tym 623 powiatowe i 1 674 gminne. Planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3 467 km dróg: 1 708 km powiatowych i 1 759 km gminnych. Resort w komunikacie przekazał, że łączna wartość środków FDS przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku to 3 mld 244 mln zł.