Ministerstwo Zdrowia dwukotnie poinformowało dzisiaj o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie wykryto w naszym kraju 5 955 zakażeń, 181 chorych zmarło. Dzień po tym, jak rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących w związku z epidemią restrykcji i wprowadzeniu nowych, przedstawiciele resortu zdrowia i kancelarii premiera wspominają o łagodzeniu obostrzeń w najbliższych tygodniach. Już w przyszłym tygodniu ma natomiast ruszyć produkcja polskich testów na koronawirusa: Państwowy Zakład Higieny potwierdził zgodność z normami testów opracowanych przez wydział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Na razie mowa jest o produkcji 50 tysięcy sztuk.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Szef KPRM i rzecznik resortu zdrowia deklarują jednak, że po świętach władze chcą zacząć znosić niektóre ograniczenia.

  • Na całym świecie wykryto dotąd 1,6 mln zakażeń koronawirusem. Najwięcej - blisko pół miliona - w Stanach Zjednoczonych.

  • Poza USA ponad 100 tysięcy zakażeń zanotowały dotąd: Hiszpania (157 tys.), Włochy (143 tys.), Niemcy (118 tys.) i Francja (117 tys.).

23:56 AKTUALNY BILANS KORONAWIRUSA W POLSCE

W Polsce potwierdzono dotąd 5955 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 380 w piątek. Zmarło dotychczas 181 osób, o śmierci siedmiu spośród nich poinformowano w piątek.

Kolejne informacje Ministerstwa Zdrowia w ciągu dnia mówiły w piątek o 167 i 213 nowych przypadkach, a także o jednym i sześciu zgonach. 

Najwięcej spośród zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim - 1501, a najmniej w woj. lubuskim - 74.

W czwartek resort poinformował o 370 nowych zakażeń i 16 zgonach.


23:45 Bezprecedensowa Droga Krzyżowa

W Wielki Piątek przed bazyliką Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która nie miała precedensu. Po raz pierwszy od 56 lat nie odbyła się w Koloseum, ale na pustym, zamkniętym z powodu pandemii placu bez udziału wiernych.

​Watykan: Droga Krzyżowa bez udziału wiernych. Rozważania przygotowali więźniowie, ich rodziny i ofiary

W Wielki Piątek przed bazyliką Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która nie miała precedensu. Po raz pierwszy od 56 lat nie odbyła się w Koloseum, ale na pustym, zamkniętym z powodu pandemii placu bez udziału wiernych. czytaj więcej


23:36

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie w nagłych przypadkach można szukać pomocy medycznej podczas Wielkanocy. Centrala NFZ opublikowała wskazówki dotyczące leczenia w czasie świąt, także w kontekście epidemii.

Gdzie szukać pomocy lekarskiej w święta? NFZ przypomina

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie w nagłych przypadkach można szukać pomocy medycznej podczas Wielkanocy. Centrala NFZ opublikowała wskazówki dotyczące leczenia w czasie świąt, także w kontekście epidemii. czytaj więcej


23:27 Rosną notowania kanclerz Niemiec

Pracę kanclerz Angeli Merkel w czasie epidemii dobrze ocenia 80 proc. badanych, a pracę rządu 88 proc. - wynika z sondażu, którzy na zlecenie stacji ZDF przeprowadził instytut badań społecznych FGW. W sondażach rośnie także poparcie dla partii tworzących koalicję rządową.

Badani byli pytani o opinię w dniach bezpośrednio poprzedzających Święta Wielkanocne, blisko trzy tygodnie po wprowadzeniu przez rząd obostrzeń i ograniczeń mających spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie RFN.

W tym samym badaniu Angela Merkel została wskazana jako najważniejszy polityk w okresie kryzysu. 


23:18 Oficjalne dane mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej liczby zgonów w Nowym Jorku

W Nowym Jorku wiele zgonów z powodu Covid-19 nie jest prawdopodobnie ujętych w oficjalnych statystykach - pisze  "The New York Times". Według epidemiologów i personelu medycznego rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest raczej wyższa.

Dziennik przywołuje dane straży pożarnej wskazujące, że w pierwszych pięciu dniach kwietnia w domach i na ulicach zmarło 1125 osób. W tym samym okresie minionego roku zgonów było ponad ośmiokrotnie mniej. Gazeta wyprowadza z tego wniosek, że nie wszystkie ofiary Covid-19 trafiają do statystyk.

Nie jest dokładnie jasne, jakie faktycznie obowiązują kryteria przy tworzeniu oficjalnych statystyk. Podczas gdy niektóre media sugerują, że dane o przypadkach śmiertelnych z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 uwzględniają jedynie zdiagnozowane osoby, które zmarły w szpitalach, władze miejskie Nowego Jorku twierdzą co innego.


23:10

W Turkmenistanie, państwie leżącym w środkowej Azji, od 19 kwietnia nastąpi wznowienie rozgrywek piłkarskich - zapowiedziała tamtejsza federacja. Dołączy  w ten sposób do czterech innych krajów, Tadżykistanu, Białorusi, Nikaragui i Burundi, w których toczy się rywalizacja na boiskach.

Rozgrywki w Turkmenistanie zostały przerwane 24 marca z powodu pandemii koronawirusa, podobnie jak prawie na całym świecie.

Do tej pory rozegrano trzy kolejki w składającej się z ośmiu drużyn turkmeńskiej ekstraklasie (dwie drużyny mają mecz zaległy).


22:57 Skandal maseczkowy w Finlandii

Po skandalu z państwowym zamówieniem maseczek z Chin, które - jak się okazało po testach - nie spełniają norm i nie nadają się do użytku w szpitalach, szef Agencji Bezpieczeństwa Dostaw Finlandii, odpowiedzialnej za tę wielomilionową transakcję, podał się do dymisji.

Dymisja dyrektora państwowej Agencji Bezpieczeństwa Dostaw (HKV) Tomi Lounema została przyjęta ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała minister pracy Tuula Haatainen na nadzwyczajnej konferencji prasowej. Dodała, że należy bezzwłocznie przywrócić zaufanie do państwowej instytucji.

Wcześniej tego dnia premier Finlandii Sanna Marin przyznała w wywiadzie dla dziennika "Ilta-Sanomat", że szef agencji "nie cieszy się już jej zaufaniem".


22:51

Agencja ratingowa S&P utrzymała rating Polski, wskazała na zdywersyfikowaną gospodarkę, bezpieczny poziom długu i mocne podstawy makroekonomiczne - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie. Wskazano, że według S&P wskutek kwarantanny związanej z pandemią COVID-19 polska gospodarka skurczy się w 2020 r.

​Resort finansów: Agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę Polski

Agencja ratingowa S&P utrzymała rating Polski, wskazała na zdywersyfikowaną gospodarkę, bezpieczny poziom długu i mocne podstawy makroekonomiczne - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie. Wskazano, że według S&P wskutek kwarantanny związanej z pandemią COVID-19 polska gospodarka... czytaj więcej


22:45

"Dzieci - wśród nich nawet noworodki - też powinny mieć zakrywane usta i nos" - podkreślają pulmonolodzy.

Od najbliższego czwartku każdy z nas - bez względu na wiek - wychodząc z domu będzie musiał zakrywać usta i nos. Dorośli - na przykład maseczką ochronną. A dzieci - najlepiej - chustą.


22:42

Szkot Kenny Dalglish, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Liverpoolu, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Informację zamieścił na swojej stronie klub z Anfield, powołując się na oświadczenie rodziny byłego zawodnika, który nie ma żadnych objawów choroby.

"Sir Kenny został przyjęty do szpitala 8 kwietnia na leczenie infekcji wymagającej dożylnych antybiotyków. Zgodnie z obecnymi procedurami był następnie badany na obecność COVID-19, chociaż wcześniej nie wykazywał żadnych objawów choroby. Nieoczekiwanie wynik testu był pozytywny, ale pozostaje bezobjawowy" - poinformował Liverpool FC.

Jak dodano, przed przyjęciem do szpitala Dalglish postanowił wraz z rodziną dobrowolnie izolować się na dłużej niż zalecany okres. Ponadto "zachęcał wszystkich do przestrzegania odpowiednich wskazówek rządowych oraz ekspertów w nadchodzących dniach i tygodniach".


22:38 Białoruś przedłuża ferie o kolejny tydzień

Ferie szkolne na Białorusi zostaną przedłużone do 18 kwietnia - poinformowała w piątek agencja BiełTA, powołując się na administrację prezydenta. To powtórne przedłużenie szkolnych ferii o tydzień.

Alaksandr Łukaszenka przychylił się do propozycji ministerstwa edukacji i ministerstwa zdrowia w sprawie przedłużenia ferii - poinformowała agencja BiełTA, powołując się na administrację prezydenta. Rok szkolny nie ma być przy tym przedłużony.

Białoruskie władze kilkukrotnie oświadczały, że nie zamierzają zamykać szkół i przedszkoli ani uczelni wyższych.

22:33

Google i Apple zapowiadają stworzenie ujednoliconego systemu śledzenia historii kontaktów między ludźmi i ostrzeganiu dzięki temu przed ryzykiem zarażenia koronawirusem. To przełomowa decyzja, bo co prawda nad takim rozwiązaniem pracuje wiele krajów, ale alians dwóch firm, których systemy Android i iOS obsługują 99 proc. telefonów na świecie, otworzy drogę do utworzenia uniwersalnego systemu.

​Komórka poinformuje, że możesz mieć wirusa

Google i Apple zapowiadają stworzenie ujednoliconego systemu śledzenia historii kontaktów między ludźmi i ostrzegania dzięki temu przed ryzykiem zarażenia koronawirusem. To przełomowa decyzja, bo co prawda nad takim rozwiązaniem pracuje wiele krajów, ale alians dwóch firm, których systemy Android... czytaj więcej22:27

Kapitan reprezentacji Polski i piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski wystawił na licytację klubową koszulkę z meczu ligowego z Schalke Gelsenkirchen, w której strzelił trzy bramki. Cały dochód zostanie przekazany na pomoc polskim szpitalom w walce z koronawirusem.

To kolejny gest jednego z najbardziej znanych polskich sportowców. Wcześniej - wraz z żoną Anną - przekazał polskim służbom zdrowia milion euro.

O licytacji koszulki Lewandowski poinformował na Instagramie. Można wziąć w niej udział poprzez aplikację "Less_", która rozpoczęła akcję: #lessappforhospitals. Udział w niej może wziąć każdy.


22:21

Łącznie 635 osób jest zakażonych koronawirusem w Bułgarii, liczba zgonów na Covid-19 wynosi 25. Przeciętny wiek zmarłych to 65 lat. Szef krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski poinformował, że w kraju wykonano już 18 tys. testów.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu, które odbyło się w piątek w formie telekonferencji, rząd zezwolił ministrowi zdrowia na podpisanie umowy z południowokoreańską firmą na zakup 30 tys. testów na obecność koronawirusa o wartości 303 tys. dolarów. Chodzi o testy PCR, mające europejski certyfikat.

Podjęto również decyzję o imporcie z Chin ponad 1,1 mln maseczek jednorazowego użytku i 1 mln - wielokrotnego, a także 50 respiratorów. Zagwarantowano środki na ich transport.


22:16

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w piątek do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego z apelem o regularne publikowanie aktualnych danych  o przypadkach koronawirusa u osób z personelu medycznego.

"Jak pokazała sytuacja sprzed kilku dni, tj. przekazanie takich informacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego Polskiej Agencji Prasowej - dane takie są gromadzone również w naszym kraju, lecz nie są na bieżąco publikowane" - wskazano w apelu Rady.22:10 Hiszpania: Prawie pół miliona mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń

W Hiszpanii szybko rośnie liczba ukaranych osób za nieprzestrzeganie obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego. Do czwartkowego wieczora służby policyjne wystawiły łącznie 453 tys. mandatów.

Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że pomiędzy wtorkiem a czwartkiem liczba wystawionych mandatów osobom lekceważącym przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego wzrosła o 76 tys.

Jak poinformował w komunikacie MSW Hiszpanii, za złamanie przepisów nakazujących kwarantannę osadzonych w więzieniach lub tymczasowo zatrzymanych zostało już prawie 3900 osób. Pomiędzy wtorkiem a czwartkiem ich liczba wzrosła o ponad 600.


22:05

W związku z trwającym stanem epidemii rektor Uniwersytetu Gdańskiego przedłużył do 15 maja zawieszenie tradycyjnych zajęć i wykładów na uczelni. Do tego czasu studenci będą kontynuować naukę zdalnie.

"Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Uniwersytetu Gdańskiego na uczelni niemal 80 proc. zajęć odbywa się zdalnie. Centrum Informatyczne UG oraz nauczyciele akademiccy korzystający do tej pory z narzędzi zdalnego prowadzenia zajęć, przygotowali szkolenia online i webinaria. Odbyło się 28 takich szkoleń, są one nadal dostępne dla pracowników UG" - przekazała rzeczniczka uczelni dr Beata Czechowska-Derkacz.


22:00 PODSUMOWANIE DNIA

O najważniejszych wydarzeniach piątku posłuchaj w podcascie "Podsumowanie Dnia"


21:56 Testy szczepionki na koronawirusa wchodzą w kolejną fazę

Chińska firma biofarmaceutyczna zakończyła pierwszą fazę próby klinicznej prototypu szczepionki przeciw koronawirusowi i poszukuje 500 ochotników do udziału w drugiej fazie eksperymentu - podał w piątek hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Wstępne dane z pierwszej fazy wskazują, że kontynuacja testu jest bezpieczna - ogłosiła w czwartek wieczorem firma CanSino Biologics, która zamierza przeprowadzić próbę drugiego etapu wspólnie z Instytutem Biotechnologii chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych.

Przemysł farmaceutyczny i służby medyczne starają się jak najszybciej opracować szczepionkę przeciwko nowemu groźnemu koronawirusowi, którym zakaziło się na świecie już co najmniej 1,6 mln osób, a co najmniej 100 tys. z nich zmarło.


21:50 Ograniczenia w Irlandii potrwają co najmniej do 5 maja

Co najmniej do 5 maja będą obowiązywać w Irlandii drastyczne ograniczenia w kontaktach społecznych, wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. W piątek p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar wyjaśnił, że spowolniły one epidemię, ale jeszcze nie zatrzymały.

Zakaz wychodzenia z domów i przemieszczania się, o ile nie jest to absolutnie konieczne, wprowadzono 27 marca - początkowo do 12 kwietnia. Ale w ostatnich dniach naczelny lekarz Irlandii Tony Holohan i minister zdrowia Simon Harris jasno dawali do zrozumienia, że restrykcje zostaną przedłużone.

"Ludzie zastanawiają się, kiedy życie wróci do normy. Pracujemy nad tym, planujemy ostrożnie, żeby robić to bezpiecznie. Nikt nie wie na pewno, kiedy to się stanie, ani jak bardzo inaczej będzie wyglądało nasze życie" - mówił po południu Varadkar w przemówieniu telewizyjnym.


21:44 Jedna w Wysp Kanaryjskich wolna od koronawirusa

Położona w archipelagu Wysp Kanaryjskich Graciosa, odwiedzana rocznie przez 25 tys. turystów, pomimo licznych w Hiszpanii przypadków infekcji i zgonów z powodu koronawirusa nie zanotowała dotychczas żadnego zakażenia wśród mieszkańców wyspy.

Madrycki dziennik “ABC" wskazuje, że “odporność" populacji Graciosy wynika z szybkich działań lokalnych urzędników służących ograniczeniu napływu turystów na tę wyspę.

Władze wyspy przyznają, że 700 rezydujących na niej osób, sumiennie przestrzega zasad obowiązkowej kwarantanny i wychodzi z domów tylko po zakupy lub w nagłych przypadkach.


21:40

40 proc. spośród ponad 3 tys. zmarłych na koronawirusa w Belgii to mieszkańcy domów opieki - wynika z najnowszego raportu belgijskich służb medycznych, o którym pisze "Brussels Times".

W piątek władze belgijskie poinformowały o 496 zgonach, ale wśród nich są też te, które nie były zgłoszone wcześniej, a nastąpiły zwłaszcza w domach opieki we Flandrii. 114 zgonów miało miejsce minionej doby w szpitalach.

Ogólny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi w piątek 3019 osób. 57 proc. z nich zmarło w szpitalach i miało pozytywny wynik testów


21:35

"Po katastrofie smoleńskiej pokazaliśmy, że w chwilach trudnych potrafimy być wspólnotą. Także dziś w obliczu pandemii koronawirusa wspólnota jest nam niezwykle potrzebna. Musimy kolejny raz pokazać, że potrafimy zdać tak trudny egzamin" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

​Andrzej Duda: Po raz kolejny wspólnota jest nam niezwykle potrzebna

"Po katastrofie smoleńskiej pokazaliśmy, że w chwilach trudnych potrafimy być wspólnotą. Także dziś, w obliczu pandemii koronawirusa, wspólnota jest nam niezwykle potrzebna. Musimy kolejny raz pokazać, że potrafimy zdać tak trudny egzamin" - powiedział prezydent Andrzej Duda. czytaj więcej


21:29

W ciągu ostatniej doby 98 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Turcji, podnosząc bilans śmiertelny w tym kraju do 1006. Stwierdzono 4747 nowych zakażeń - poinformował w piątek minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.

Liczba potwierdzonych zakażeń w Turcji wynosi obecnie 47029.

Do tej pory 2423 osoby uznano za wyleczone, z czego 281 w ciągu ostatniej doby. Wykonano ponad 47 tys. testów.


21:25 Papież Franciszek: "Ukrzyżowani" w czasie pandemii są lekarze

Papież Franciszek powiedział w piątek telewizji RAI, że "ukrzyżowanymi" w dobie pandemii są lekarze, pielęgniarze, pielęgniarki, zakonnice, księża "zmarli na froncie jak żołnierze, którzy oddali życie z miłości, wytrwali jak Maryja pod krzyżami wspólnot".

Papież zadzwonił w Wielki Piątek z Watykanu do studia programu redakcji katolickiej "Na jego podobieństwo" we włoskiej telewizji publicznej. Mówił o wszystkich, którzy zmarli lecząc chorych.

"Także dzisiaj są ukrzyżowani i ukrzyżowane z miłości" - podkreślił.


21:18 Reprezentacja Brazylii z 1982 roku zaangażowała się w walkę z koronawirusem

Członkowie zachwycającej piłkarski świat reprezentacji Brazylii z mundialu w 1982 roku, na czele z Falcao i Zico, zjednoczyli siły w walce z koronawirusem w ich kraju. Zachęcają rodaków do współpracy i przekazywania pieniędzy na pomoc dla przeludnionych faweli.

"Reprezentacja Brazylii z 1982 roku była znana ze swojej kreatywności, jedności i etyki pracy zespołowej. Teraz znów zaczynamy działać dla Brazylii" - powiedział Falcao.


21:13

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 108 kolejnych przypadków koronawirusa, co zwiększa liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 3223. Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o dwa - do 54. Poinformowały o tym w piątek władze Luksemburga.

Minister zdrowia Paulette Lenert opublikowała najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa w Luksemburgu informując, że 412 pacjentów zostało wypisanych ze szpitala od początku epidemii. To o 38 więcej w stosunku do informacji z czwartku.

Rząd zapowiedział, że wesprze produkcję maseczek i żelu antybakteryjnego w kraju w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na te produkty.


21:08 Kolejny tragiczny bilans z Francji

987 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, Jerome Salomon. Dzień wcześniej zmarło 1341 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 13197.

Epidemia zabiła we Francji 8598 osób w szpitalach oraz 4599 w domach opieki i placówkach medyczno-społecznych - przekazał Salomon.


21:00

Nie wystarczą słowne deklaracje - potrzebny jest czyn miłości - powiedział w czasie liturgii Męki Pańskiej w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Podkreślił, że pracownicy służb medycznych dzielnie dźwigają krzyż walki z pandemią.

W czasie liturgii Wielkiego Piątku w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie polecano bożemu miłosierdziu służby medyczne, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i innych służb mundurowych, którzy oprócz zwykłych obowiązków, zaangażowali się w walkę z pandemią.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że miarą miłości doskonałej jest ofiarowanie życia w obronie najwyższych wartości. Podkreślił, że "nie wystarczą słowne deklaracje - potrzebny jest czyn miłości, podjęty świadomie i z własnej woli".


20:56

Z całą pokorą doświadczamy kruchości ludzkiego życia i świata przez nas urządzonego - mówił w homilii podczas liturgii Wielkiego Piątku w Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Dziwisz powiedział, że u stóp ukrzyżowanego Chrystusa składamy wszystkie trudne sprawy - osobiste, rodzinne i społeczne.

"W sposób szczególny składamy bolesne doświadczenie epidemii, krzyżującej nasz świat. Z całą pokorą doświadczamy kruchości ludzkiego życia i świata przez nas urządzonego" - mówił były metropolita krakowski.

"To ważna dla nas lekcja, ucząca nas pokory, nieliczenia tylko na własne siły, ale złożenia całej ufności w Tym, który dzierży losy świata, od którego wyszliśmy i do którego wracamy" - podkreślił.


20:50

Do 3 maja we Włoszech przedłużone zostały restrykcje i ograniczenia w ramach walki z pandemią koronawirusa - ogłosił premier Giuseppe Contego. Podkreślił, że jest to trudna decyzja, ale konieczna, by nie zaprzepaścić dotychczasowych rezultatów.

W maju, dodał na konferencji prasowej w Rzymie, można będzie ruszyć z miejsca przy zachowaniu środków ostrożności.

Szef rządu oświadczył, że bierze na siebie pełną polityczną odpowiedzialność za tę decyzję.

Od 14 kwietnia - poinformował - otwarte zostaną w odpowiedzi na liczne apele sklepy papiernicze i księgarnie.


20:47 Jak włoska mafia wykorzystuje koronawirusa

Zorganizowane grupy przestępcze oferują darmowe paczki żywnościowe ludziom, którzy z powodu epidemii koronawirusa zaleźli się w kłopotach finansowych - pisze w korespondencji z Italii brytyjski dziennik "Guardian". Jak wyjaśnia, mafiosi budują w ten sposób swoje poparcie we włoskim społeczeństwie.

Włoska mafia rozdaje żywność biednym. "Wykorzystuje ubóstwo, by rekrutować ludzi"

Zorganizowane grupy przestępcze oferują darmowe paczki żywnościowe ludziom, którzy z powodu epidemii koronawirusa zaleźli się w kłopotach finansowych – pisze w korespondencji z Italii brytyjski dziennik „Guardian”. Jak wyjaśnia, mafiosi budują w ten sposób swoje poparcie we włoskim społeczeństwie. czytaj więcej


20:44 Kanada: Złagodzenie obostrzeń możliwe latem

Latem tego roku będzie można zacząć łagodzić wiele obostrzeń i umożliwić niektórym sektorom gospodarki powrót do działania - oświadczył podczas codziennego briefingu prasowego premier Kanady Justin Trudeau.

"Obecne zasady będzie można złagodzić w olbrzymiej skali, gdy tylko znajdziemy się po drugiej stronie obecnej fali zachorowań. Na podstawie naszych modeli można przyjąć, że to łagodzenie będzie można zacząć latem" - powiedzial Trudeau, podkreślając, że nawet jesienią duży zakres obostrzeń będzie nadal obowiązywał. "Więcej ludzi będzie mogło wrócić do pracy, być może szkoły będą mogły zostać otwarte, gospodarka będzie mogła znów ruszyć, ale będzie to robione w sposób, który zminimalizuje ryzyko" - dodał.

"Nie można mówić o powrocie do normalności tak długo jak nie będzie szczepionki na COVID-19. Jednak istotnie, są sektory gospodarki, różne formy działalności gospodarczej, do których będziemy mogli powrócić, jak tylko skończy się ta pierwsza fala" - powiedział Trudeau wskazując, że obecnie trwają w tej sprawie rozmowy z prowincjami, przedstawicielami różnych branż, ekspertami medycznymi i naukowymi.


20:34

Poseł Adam Szłapka złożył zawiadomienie do prokuratury na polityków PiS, którzy - jego zdaniem - nielegalnie zgromadzili się na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Poseł wskazał na naruszenie przepisów dotyczących epidemii.

"10 kwietnia br. na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie kilkunastu polityków PiS spotkało się podczas uroczystości związanych z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy spotkania bez żadnych zabezpieczeń, w zwartej grupie przemieszczali się pieszo w centrum stolicy" - napisał Szłapka w uzasadnieniu zawiadomienia. Pismo zostało zaadresowane do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.


Jest zawiadomienie ws. zgromadzenia polityków PiS z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Poseł Adam Szłapka złożył zawiadomienie do prokuratury na polityków PiS, którzy - jego zdaniem - nielegalnie zgromadzili się na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Poseł wskazał na naruszenie przepisów dotyczących epidemii. czytaj więcej


20:28

Do 100 tys. wzrosła w piątek liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem na świecie. SARS-CoV-2 wykryto już u ponad 1,6 mln ludzi - wynika z podliczeń agencji Reutera.

Na świecie z powodu koronawirusa zmarło już 100 tys. osób

Do 100 tys. wzrosła liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem na świecie. SARS-CoV-2 wykryto już u ponad 1,6 mln ludzi – wynika z podliczeń agencji Reutera. czytaj więcej


20:24 Wartość rynkowa piłkarzy zawodowych spadnie o miliardy euro

Wartość rynkowa zawodowych piłkarzy spadnie na świecie wskutek epidemii koronawirusa o 9,3 mld euro, jeśli do czerwca nie zostaną wznowione rozgrywki - szacuje Obserwatorium Piłki Nożnej (CIES), na które powołuje się portugalski portal Sapo.

Wnioski płynące z najnowszej analizy CIES wskazują, że epidemia w znaczący sposób doprowadziła do obniżenia wartości rynkowej zawodników na całym świecie.

Obserwatorium Piłki Nożnej z siedzibą w szwajcarskim Neuchatel wyliczyło, że od kiedy w marcu wstrzymane zostały na świecie mecze piłkarskie, zawodowi gracze stracili na wartości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.


20:19

Złożono już  601 179 wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej z nich dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za okres marzec - maj 2020.

Z danych ministerstwa rozwoju wynika, że najwięcej, bo 433 295 wniosków dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r., 90 737 - świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą.


20:14

5 tys. masek i pół tysiąca kombinezonów trafiło w ostatnich dniach do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, natomiast 500 kombinezonów i 100 par rękawiczek - do radomskiego pogotowia ratunkowego. Zakupy zrealizował w ramach projektu unijnego samorząd Mazowsza.

Wszystkie te zakupy realizowane są w ramach projektu unijnego "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego" o wartości 150 mln zł.

Rzeczniczka przekazała, że zarząd województwa wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększenie projektu o 100 mln zł. "Właśnie otrzymaliśmy zgodę Komisji Europejskiej. Czekamy na ministerialną zgodę w tej sprawie"- zaznaczyła Milewska.20:08 Warszawa: Zamknięta stacja Metro Centrum

Stacja Metro Centrum została zamknięta - poinformowała rzecznik warszawskiego metra, Anna Bartoń. Jak wyjaśniła, ma to związek z  informacją policji o zatrzymaniu osoby podejrzewanej o złamanie kwarantanny.

"W związku z tym, iż jest takie podejrzenie, zmuszeni jesteśmy do zamknięcia stacji Metro Centrum i wykonania jej dezynfekcji" - poinformowała rzecznik prasowy warszawskiego metra Anna Bartoń.

Jak wyjaśniła, metro jeździ w skróconej relacji. "Pętla obowiązuje od stacji Kabaty do stacji Politechnika. Druga pętla, obsługuje odcinek od stacji Ratusz Arsenał do stacji Młociny".20:05

W Szwecji do piątku odnotowano 9685 przypadków koronawirusa, a liczba zgonów osób zakażonych zwiększyła się w ciągu doby o 77 - do 870. W szpitalach występują braki środka do narkozy. 

"Wśród potwierdzonych przypadków zdecydowanie dominuje Sztokholm, tu służba zdrowia jest szczególnie obciążona" - przekazała na konferencji prasowej Karin Tegmark Wisell, szefowa działu mikrobiologii Urzędu Zdrowia Publicznego.

Jak poinformowano, obecnie na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 469 pacjentów z koronawirusem, o prawie 100 osób więcej niż przed tygodniem. Przyznano, że występują braki środka usypiającego o nazwie propofol, podawanego pacjentom podłączonym do respiratora. Szwedzki Urząd ds. Leków wydał zgodę na stosowanie podobnego leku wykorzystywanego w weterynarii.


20:01

Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Raciborzu, zatrudnieni w przywięziennym przedsiębiorstwie, szyją nawet 5 tys. maseczek ochronnych dziennie. 500 z nich trafiło w piątek do katowickiego Hospicjum Cordis.

Więźniowie z Raciborza szyli wcześniej głównie odzież roboczą. W związku z epidemią koronawirusa przywięzienne przedsiębiorstwo w drugiej połowie marca uruchomiło produkcję bawełnianych maseczek ochronnych z odpowiednim atestem; szyją je osoby przeszkolone w ramach programu "Praca dla więźniów".


19:51 Rekordowy wzrost zakażeń w Portugalii

W Portugalii w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 26 - do 435. Nastąpił też nienotowany wcześniej wzrost nowych przypadków infekcji - poinformował w piątek resort zdrowia.

Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem w Portugalii zanotowano rekordową liczbę nowych dobowych przypadków zakażenia - 1516. “Łącznie na Covid-19 zachorowały już w całym kraju 15472 osoby" - ujawnił resort zdrowia.

Władze sanitarne Portugalii podkreśliły, że po raz pierwszy od kilku dni dobowa liczba zgonów na Covid-19 spadła poniżej poziomu 29.


19:45

Firmy z Radomia i z Zielonej Góry stworzyły i opatentowały Clean&GO - bezdotykowe stanowisko do darmowej dezynfekcji, z którego na ręce trafia płyn dezynfekujący w formie mgiełki - powiedział Mariusz Strzecha, prezes firmy Koordynacja, która produkuje urządzenie.

"Chodziło nam też o to, by urządzenie było ‘wandaloodporne’, mrozoodporne i by można je było użytkować wszędzie, np. na przystanku autobusowym, dworcu kolejowym, przed szkołą, w urzędzie, przy bankomacie, który dotykamy rękami. Złożyliśmy kilka wniosków patentowych, w tym dwa na wynalazek, zastrzeżenie wzoru użytkowego oraz zarejestrowaliśmy ten produkt w Urzędzie Rejestracji Produktów Medycznych i Biobójczych, tak by mógł stanąć np. w gabinecie lekarskim" - dodał.


19:41 Drugi szpital jednoimienny powstanie w województwie podlaskim

Od 14 kwietnia, szpital MSWiA w Białymstoku będzie działał jako jednoimienny szpital zakaźny. Do tego czasu placówka ma dokonać relokacji dotychczasowych pacjentów - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

W Podlaskiem jako jednoimienny szpital zakaźny działa dotąd szpital wojewódzki w Łomży. O tym, że w drugiej kolejności taką rolę będzie też pełnił szpital MSWiA w Białymstoku, wojewoda podlaski informował już wcześniej.

"W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w województwie podlaskim, zaistniała konieczność uruchomienia drugiego szpitala jednoimiennego, zakaźnego. Wojewoda podlaski wydał polecenie przeprofilowania szpitalowi MSWiA w Białymstoku z dniem 14 kwietnia 2020 roku" - podano w komunikacie opublikowanym na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.


19:35

W Krakowie powstanie drugie izolatorium dla chorych z koronawirusem - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Zostanie ono urządzone w dysponującym 74 pokojami hotelu Alf przy ulicy Klimeckiego.

Izolatorium poprowadzi Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W piątek placówka ta zawarła umowę w tej sprawie z hotelem, a za kilka dni miejsce to będzie gotowe do przyjmowania pacjentów.

Pierwsze krakowskie izolatorium powstało w  hotelu Wyspiański. Pierwszy pacjent, mężczyzna ze Szpitala Uniwersyteckiego, trafił tam w czwartek w nocy.


19:31 Nielegalnie działający salon fryzjerski w Moskwie

Mieszkanka Moskwy, której 66-letnia matka nie przestrzegała obowiązkowej samoizolacji, zgłosiła ten fakt policji - poinformowały rosyjskie media. Przy okazji stróże prawa odkryli działający wbrew zakazom salon fryzjerski, który odwiedziła łamiąca prawo emerytka.

Jak podał dziennik "Moskowskij Komsomolec", powołując się na media społecznościowe, na policję zadzwoniła kobieta, która nalegała, by rodzice - z racji wieku - ściśle przestrzegali samoizolacji obowiązującej z powodu epidemii koronawirusa. Jej matka mimo to wyszła z domu, zapewniając, że idzie tylko wyrzucić śmieci - i znikła na dłużej.

Gdy córka dodzwoniła się do niej na telefon komórkowy, kobieta przyznała, że jest u fryzjera. Działające nieoficjalnie usługi poleciły jej przyjaciółki. Po zgłoszeniu policjanci odnaleźli 66-latkę i przyprowadzili ją do domu. Natrafili też na pracującego - wbrew zakazowi - fryzjera.


19:26 Spadła dobowa liczba zgonów w stanie Nowy Jork

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu Covid-19 zmarło 777 osób, czyli mniej niż dzień wcześniej. Dobowy bilans ofiar śmiertelnych podany we czwartek wyniósł 779.

Według Cuomo w ciągu ostatniej doby po raz pierwszy od początku epidemii zmniejszyła się również liczba osób hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii z powodu Covid-19.


19:20

“Pandemia koronawirusa gwałtownie wybudziła nas z iluzji wszechmocy"- powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa podczas nabożeństwa Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek w pustej bazylice Świętego Piotra.

​O. Cantalamessa: Pandemia koronawirusa wybudziła nas z iluzji wszechmocy

“Pandemia koronawirusa gwałtownie wybudziła nas z iluzji wszechmocy"- powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa podczas nabożeństwa Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek w pustej bazylice Świętego Piotra. czytaj więcej


19:16 Odszkodwanie za zakażenie koronawirusem w miejscu pracy

W Korei Płd. po raz pierwszy uznano infekcję koronawirusem za wypadek przy pracy. Zakażonemu pracownikowi call center w Seulu przyznano odszkodowanie za okres niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych - przekazała agencja prasowa Yonhap.

"Biorąc pod uwagę, że ta osoba była wielokrotnie wystawiana na ryzyko zakażenia, w tym drogą kropelkową, w związku z charakterem wykonywanej przez nią pracy w zatłoczonej przestrzeni, orzekliśmy, że istnieje istotny związek przyczynowy pomiędzy pracą a chorobą" - oświadczyła agencja.


19:12

Trener piłkarzy Celticu Glasgow Neil Lennon, jego współpracownicy ze sztabu oraz kierownictwo klubu dobrowolnie zgłosili chęć "znacznej redukcji" swojego wynagrodzenia przez trzy miesiące - poinformował mistrz Szkocji. Powodem jest kryzys spowodowany koronawirusem.

Utytułowany klub oświadczył, że zastosowane obniżki będą obowiązywać od kwietnia do czerwca, po czym sytuacja zostanie zweryfikowana.

"Jestem niezwykle wdzięczny za gotowość wszystkich zainteresowanych do uznania praktycznych trudności, jakie stworzył ten okropny kryzys" - oświadczył dyrektor wykonawczy Celticu Peter Lawwell.


19:08

Personel medyczny Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie opuścił placówkę, w której część pacjentów jest zakażona koronawirusem. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zawiadomił w tej sprawie prokuraturę.

Zdaniem wojewody Konstantego Radziwiłła, personel, opuszczając ośrodek, naraził  pacjentów na niebezpieczeństwo.

Konstanty Radziwiłł złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów o możliwości popełnienia przestępstw. Chodzi o narażenie osób przebywających w placówce na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej.


19:01

Trzy sanatoria w Kołobrzegu zostały przekształcone w izolatoria, do których mogą trafiać osoby zakażone koronawirusem, z podejrzeniem COVID-19 lub te, którym zalecono odosobnienie. Są gotowe przyjąć łącznie 1 506 osób w 681 pokojach.

Izolatoria utworzono w trzech sanatoriach w Kołobrzegu: w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA przy ul. Portowej 22 oraz w obiektach spółek "Arka Mega" przy ul. Sułkowskiego 11 i "Holtur" przy ul. Koszalińskiej 72.

Pierwsze  z nich dysponuje 253 miejscami w 117 pokojach, w drugim jest 1 189 miejsc w 532 pokojach, a w trzecim 64 miejsca w 32 pokojach. Łącznie w gotowości na przyjęcie pacjentów jest 1 506 miejsc w 681 pokojach.


18:55

73-letni krakowianin, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim, zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. To dziewiąta ofiara COVID-19 w Małopolsce - podało biuro prasowe wojewody.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 10 osób: czterech kobiety i sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 76 lat. Chorzy pochodzą z Krakowa (jedna osoba), powiatu suskiego (cztery osoby), wadowickiego (dwie osoby), bocheńskiego (dwie osoby) oraz limanowskiego (jedna osoba).

Pięć osób z tej grupy jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.


18:52 Województwo kupiło tysiące kombinezonów

4,5 tys. sztuk kombinezonów ochronnych dla personelu medycznego kupił samorząd województwa podkarpackiego. Trafią one m.in. do pięciu wojewódzkich szpitali. Część przekazanych zostanie wojewódzkiemu sztabowi zarządzania kryzysowego, który na bieżąco będzie decydował, gdzie trafią kombinezony.

Kombinezony zostały kupione w ramach puli 20 mln zł uruchomionej przez samorząd. Wcześniej z tych pieniędzy kupione zostały maseczki ochronne.


18:48

U dziesięciu podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie wykryto koronawirusa - przekazał rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował, że 16 podchorążych miało wykonane testy na obecność koronawiursa. "Niestety u 10 z nich wykryto koronawirusa" - powiedział rzecznik KG PSP.

"Na razie podchorążowie na pewno nie będą opuszczali murów szkoły. Na miejscu jest inspektor sanitarny i rektor-komendant. Czekamy na ich decyzję" - wskazał strażak.

Podchorążowie SGSP z koronawirusem. "Prawdopodobnie były jakieś zaniedbania"

10 studentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ma koronawirusa. Potwierdziły to wyniki badań próbek pobranych od 16 słuchaczy uczelni, co do których od dłuższego czasu były podejrzenia, że mogą być chorzy. czytaj więcej


18:40 W Nowym Jorku zmarłych z powodu koronawirusa zaczęto chować w zbiorowych grobach

Na Bronxie zaczęto chować w zbiorowych mogiłach nowojorskie ofiary koronawirusa. Szokujące zdjęcia obiegły świat.

Wyspa Zmarłych. Zbiorowe mogiły ofiar koronawirusa

Na Bronxie zaczęto chować w zbiorowych mogiłach nowojorskie ofiary koronawirusa. Szokujące zdjęcia obiegły świat. czytaj więcej18:36 Rozbieżności w szwajcarskich statystykach

Liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem zwiększyła się w Szwajcarii od czwartku o 49, do łącznie 756 - poinformował w piątek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Wynika to z danych, przekazywanych w ramach obowiązkowego meldowania przez lekarzy i  laboratoria.

Natomiast podsumowująca informacje ze stron internetowych poszczególnych kantonów szwajcarska agencja prasowa Keystone-SDA podała, że do piątku zmarło już 959 nosicieli koronawirusa. BAG dopuszcza możliwość zaistnienia takich rozbieżności.

Infekcję potwierdzono dotąd u łącznie 24308 osób, co w porównaniu z czwartkiem oznacza wzrost liczby zarażonych o 734 - informuje BAG.18:31 Największy dobowy bilans zgonów w Wielkiej Brytanii

Kolejne 980 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 8958 - poinformował po południu brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 we czwartek.

To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii. Dotychczas najwyższym bilansem był ten podany we środę - 938 zmarłych.

Wielka Brytania: Największa liczba zgonów w ciągu doby

Kolejne 980 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa. Oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 8958 - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. czytaj więcej


18:28 570 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 570 osób zakażonych koronawirusem - podała Obrona Cywilna na codziennej konferencji prasowej. Łączny liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 18849.

Dzienna liczba zgonów spada - wynika z przedstawionej statystyki.

Od czwartku liczba nowych przypadków zakażeń wzrosła o prawie 1400. Obecnie koronawirusa ma ponad 98 tys. osób. Od początku kryzysu zakaziło się 147 tys. ludzi.

Spada dzienna liczba zgonów we Włoszech

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 570 osób zakażonych koronawirusem - podała w piątek Obrona Cywilna na codziennej konferencji prasowej. Łączna liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 18849. czytaj więcej


18:26

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostanie przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - wynika z opublikowanego w piątek rozporządzenia Rady Ministrów.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony na okres zamknięcia szkół. Maksymalnie do 26 kwietnia

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostanie przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów. czytaj więcej


18:21 Wielkopiątkowe nabożeństwo w Watykanie bez udziału wiernych

W pustej bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczy w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej. To kolejna uroczystość Wielkiego Tygodnia w Watykanie, która z powodu pandemii odbywa się bez udziału wiernych.

Na początku nabożeństwa Franciszek leżał modląc się przed ołtarzem.

W nabożeństwie uczestniczy wraz z papieżem asysta liturgiczna, a także niewielka grupa osób, głównie duchownych, które zajęły miejsca w bazylice w znacznej odległości od siebie.


18:19

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Gianni Infantino ostrzegł krajowe federacje przez zbyt wczesnym wznowieniem rozgrywek w czasie pandemii koronawirusa. Jak zaznaczył w liście skierowanym do 211 członków FIFA, takie zachowanie mogłoby być nieodpowiedzialne.

"Naszym priorytetem, najważniejszą zasadą, którą będziemy stosować w przypadku naszych turniejów i zachęcać wszystkich do naśladowania, jest to, że stawiamy zdrowie na pierwszym miejscu" - poinformował Infantino w piątkowym oświadczeniu.


18:12

Wszystkie prokuratury mają zapewnione niezbędne środki ochronne, w tym dezynfekujące, maseczki, rękawiczki i kombinezony, konieczne do bezpiecznego wykonywania czynności procesowych, także w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego - zapewniła Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na pytania RPO.

"W związku z koniecznością minimalizowania, związanych z epidemią Covid-19, zagrożeń dla prokuratorów, innych pracowników prokuratury oraz pozostałych osób uczestniczących w czynnościach procesowych, kierownictwo prokuratury podjęło wszystkie zalecane i niezbędne działania służące ochronie życia i zdrowia oraz zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i wykonywania czynności" - odpisała Rzecznikowi zastępca prokuratora krajowego prok. Agata Gałuszka-Górska.


18:08

Politycy koalicji rządzącej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zaapelowali do mieszkańców landu, aby nie udawali się w czasie Świąt Wielkanocnych nad Bałtyk. Wszystko dlatego, że sąd wcześniej anulował landowy zakaz podróży na plaże i wyspy Bałtyku. Zakaz wprowadzono ze względu na epidemię.

Sąd przychylił się do skarg złożonych przez mieszkańców regionu. Uznał, że przepisy stanowią "nieproporcjonalną ingerencję w wolność osobistą".


18:05 Ceny maseczek wzrosły o ponad 600 proc.

Od 16 kwietnia w Polsce będą obowiązywać kolejne obostrzenia związane z koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Tymczasem ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa rosną w zawrotnym tempie. To nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Leleno podał przykłady podwyżek. Przed epidemią cena jednej maseczki wynosiła 0,64 zł, a dzisiaj jest to aż 5 zł. To oznacza wzrost cen o 681 proc. Podobnie jest w przypadku wody utlenionej (wcześniej 1,50 zł, teraz 3 zł; wzrost 100 proc.), spirytusu salicylowego (przed epidemią 2,99 zł, obecnie 6,99 zł - wzrost 134 proc.), rękawiczek nitrylowych (wcześniej 0,20 zł, teraz 0,50 zł - wzrost 150 proc.), a nawet termometrów (przed epidemią 10,49 zł, teraz 13,99 zł - wzrost 33 proc.).

Farmaceuci alarmują: Maseczki podrożały o blisko 700 proc.

Od 16 kwietnia w Polsce będą obowiązywać kolejne obostrzenia związane z koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa rosną w zawrotnym tempie. To nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby... czytaj więcej


18:00 Kolejne przypadki koronawirusa w Chinach

W Chinach kontynentalnych wykryto 42 nowe potwierdzone przypadki Covid-19, w tym cztery infekcje lokalne: trzy w prowincji Guangdong na południu kraju i jedną w regionie Heilongjiang przy granicy z Rosją - przekazała państwowa komisja zdrowia.

38 spośród 42 nowo potwierdzonych przypadków dotyczy osób, które powróciły lub przybyły niedawno z zagranicy - przekazała komisja w dobowym raporcie dotyczącym czwartku. Łączna liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Chinach kontynentalnych wzrosła do 81907.

Chińskie władze nie wliczają do tej liczby osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. Poprzedniej doby w kraju wykryto 47 nowych przypadków bezobjawowych, a pod obserwacją jest obecnie 1097 takich osób - wynika z komunikatu.


17:57

Prawie tysiąc osób na Dolnym Śląsku czeka na pobranie wymazów do badań na obecność koronawirusa.

To między innymi z powodu tej gigantycznej kolejki pensjonariusz domu pomocy społecznej w Obornikach Śląskich czekał na specjalną karetkę i potwierdzenie zakażenia blisko dwa tygodnie.


17:53

Oddział Pogotowia Ratunkowego w Strzelinie na Dolnym Śląsku został wyłączony z działania. Zakażone koronawirusem są tam 3 osoby: lekarka i dwóch ratowników medycznych. Całą załogę, czyli około 25 osób, objęto kwarantanną.

Powiat zabezpieczą karetki z Wrocławia. 


17:48 Coraz bardziej pesymistyczne przewidywania dot. wzrostu ubóstwa

Najbardziej pesymistyczny scenariusz uwzględniający długotrwałe zakłócenia w handlu międzynarodowym zakłada wzrost liczby osób dotkniętych ubóstwem o 3 proc. na każdy punkt procentowy spadku PKB - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wskazali eksperci PIE, prognozy obarczone dużą dozą niepewności zapowiadają coraz bardziej pesymistyczne scenariusze spadku PKB na świecie


17:42 Program pomocowy dla przedsiębiorców z Częstochowy

Program "zawieszonych usług", sprowadzający się do opłacenia z zapewnionym rabatem usługi, którą przedsiębiorca, obecnie pozbawiony dochodu, wykona po zakończeniu epidemii koronawirusa - zaproponowało częstochowskie stowarzyszenie "Częstokocham".

Program "zawieszonych usług" to akcja pomocowa dla przedsiębiorców, którzy, przez panującą sytuację epidemiologiczną, zostali pozbawieni źródła dochodu.

"Jeśli jesteś przedsiębiorcą: zgłoś się do nas poprzez e-mail: ratujmy.czestochowa@gmail.com, zaproponuj klientom swoje usługi z atrakcyjnymi rabatami, obserwuj nasz fanpage i zachęcaj do aktywności innych, otrzymaj zapłatę za usługę teraz, dzięki której będziesz mógł utrzymać się na rynku, wykonaj usługę dla klienta w ciągu 4 miesięcy od ustania stanu epidemii".


17:36

Brytyjski premier Boris Johnson jest w bardzo dobrym nastroju po opuszczeniu oddziału intensywnej terapii, ale jego rekonwalescencja dopiero jest na wczesnym etapie i za wcześnie, by mówić o terminie jego powrotu do pracy - powiedział jego rzecznik.

Zapytany o to, kiedy Johnson będzie mógł ponownie pracować, rzecznik odparł, że premier dopiero zaczyna wracać do zdrowia i będzie w tej kwestii kierował się zaleceniami lekarzy. Oświadczył też, że nie ma żadnych wiadomości na temat tego, czy Johnson pozostaje w kontakcie z kimś z rządu.


17:31

Bezpłatne porady prawne między innymi dla pielęgniarek, ratowników medycznych i laborantów zorganizowały Okręgowa Izba Adwokacka z Izbą Lekarską w Warszawie. Mogą z nich skorzystać pracownicy ochrony zdrowia z całej Polski.

​Bezpłatne porady prawne dla pielęgniarek i ratowników. Sprawdź, jak z nich skorzystać

Bezpłatne porady prawne między innymi dla pielęgniarek, ratowników medycznych i laborantów zorganizowały Okręgowa Izba Adwokacka z Izbą Lekarską w Warszawie. Mogą z nich skorzystać pracownicy ochrony zdrowia z całej Polski. czytaj więcej


17:27 Wiceminister rolnictwa wygrał z koronawirusem

Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński otrzymał w piątek negatywny test na obecność koronawirusa, co oznacza, że zwalczył chorobę - poinformowała dyrektor departamentu komunikacji resortu rolnictwa Małgorzata Książyk.

Kamiński 18 marca w drodze do Warszawy poczuł się źle i zgodnie z procedurą zadzwonił do Sanepidu w swoim powiecie. Nie uczestniczył już naradzie ministra z dyrektorami departamentów i szefami podległych instytucji.

19 marca Sanepid podjął decyzję o wykonaniu wiceministrowi testu. Wynik był dodatni. Do dziś wiceminister pozostawał w izolacji w mieszkaniu w Warszawie, zdalnie nadzorując powierzone mu departamenty - wyjaśniła Książyk.


17:24

Złożono już ponad 566 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, z czego większość - prawie 406 tys. - dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przez trzy miesiące - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne.


17:21

Francuski związek tenisowy przeznaczy 35 milionów euro na pomoc zawodnikom, klubom, trenerom, dyrektorom turniejów. Wszystkie szczegóły programu mają zostać ujawnione 15 maja. Powodem takich działań jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Żaden inny związek w Europie nie zadeklarował takiej pomocy środowisku tenisowemu.

Wszystkie turnieje ATP i WTA są zawieszone co najmniej do 13 lipca. Odwołano też wielkoszlemowy Wimbledon w Londynie, a sezon na trawie został całkowicie skreślony z kalendarza.


17:12

O zmianę formuły ograniczania liczby klientów w sklepach - poprzez odniesienie jej do powierzchni sklepu, a nie liczby zainstalowanych kas - wnioskuje w liście do premiera prezydent Częstochowy.

"Z niepokojem obserwujemy bowiem mieszkanki i mieszkańców Częstochowy stojących w kolejkach do sklepów spożywczych, dyskontów, marketów, aptek, urzędów pocztowych i targowisk" - napisali do prezesa Rady Ministrów częstochowscy samorządowcy.

Zasugerowali, że być może problem rozwiązałoby określenie maksymalnej liczby klientów w sklepie o danej powierzchni handlowej, a nie przeliczanie limitu osób robiących zakupy w zależności od liczby kas. "Wtedy kolejki na zewnątrz byłyby krótsze, a mieszkanki i mieszkańcy mieliby czas na wybór potrzebnych towarów" - ocenili samorządowcy.


17:05 213 NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 213 kolejnych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Resort podał również informację o 6 zgonach osób zakażonych koronawirusem.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z woj. mazowieckiego (77), woj. wielkopolskiego (38), woj. łódzkiego (31), woj. podlaskiego (16), woj. podkarpackiego (15), woj. małopolskiego (10), woj. lubelskiego (10), woj. dolnośląskiego (9), woj. opolskiego (4), woj. pomorskiego (2) oraz woj. lubuskiego (1).

Zgony o których poinformowano po południu dotyczą sześciu osób - czterech mężczyzn i dwóch kobiet. Osoby zmarłe były w wieku od 69 do 87 lat.


17:02 Minister edukacji narodowej podpisał rozporządzenie dot. egzaminów

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał nowelizacje rozporządzenia ws. szczególnych rozwiązań w czasie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych. Zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów i rekrutacji do szkół średnich.

W czwartek, zapowiadając przedłużenie czasu zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach, premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji poinformowali także, że egzamin ósmoklasisty i matury zostaną przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie; nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.


16:56

W północnych Indiach po raz pierwszy od 30 lat widoczne są Himalaje, odległe o nawet 200 kilometrów. Wszystko za sprawą epidemii koronawirusa. W Indiach zamknięto zakłady pracy, wprowadzono kwarantannę, przez co doszło do gwałtownego spadku zanieczyszczenia powietrza.

Takiego widoku nie było od 30 lat. A wszystko dzięki... koronawirusowi

W północnych Indiach po raz pierwszy od 30 lat widoczne są Himalaje, odległe o nawet 200 kilometrów. Wszystko za sprawą epidemii koronawirusa. W Indiach zamknięto zakłady pracy, wprowadzono kwarantannę, przez co doszło do gwałtownego spadku zanieczyszczenia powietrza. czytaj więcej


16:53 We Włoszech zmarło ponad 130 pracowników służby zdrowia

Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło 109 zakażonych nim lekarzy oraz 28 pielęgniarzy i pielęgniarek - ten najnowszy bilans ze szpitali i przychodni w całym kraju ogłoszono w piątek.

Wśród zmarłych są także emerytowani lekarze, którzy w związku z kryzysem i coraz poważniejszym brakiem personelu wznowili praktykę - odnotowała federacja.

Liczba zakażonych wirusem pracowników służby zdrowia przekroczyła 13,5 tysiąca.16:46

Rozpatrzono już ponad 91 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zachęciła też do składania dokumentów za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

Jak wynika z najnowszych danych przekazanych przez ZUS, w całym kraju złożono elektronicznie już ponad pół miliona wniosków o pomoc z tarczy. Najwięcej, bo ponad 406 tys., dotyczy zwolnienia ze składek.


16:41 Krakowski hotel pomoże medykom

Kolejny krakowski hotel został przekazany do dyspozycji medyków. Dzięki temu osoby, które na co dzień walczą z koronawirusem, będą mogły odpocząć po pracy bez narażania swoich domowników na potencjalne zakażenie - podało w piątek biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Oferujący 200 pokoi Hotel Galaxy został przeznaczony dla lekarzy, personelu medycznego, a także pracowników Krakowskiego i Tarnowskiego Pogotowia Ratunkowego. Będą oni mogli korzystać z niego do czasu zakończenia epidemii.


16:38 Alarmujące dane GIS

Prawie 1/3 przypadków (30,1 proc.) zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni - wynika z danych udostępnionych w piątek przez GIS.

GIS: Do niemal 1/3 zakażeń koronawirusem doszło w szpitalu lub przychodni

Jak wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny: Prawie 1/3 przypadków (30,1 proc.) zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni. GIS podkreśla, że statystyki te obejmują zarówno pacjentów, jak i personel medyczny placówek ochrony zdrowia. czytaj więcej


16:29 KRAKÓW. DEZYNFEKCJA MIEJSKICH PRZYSTANKÓW:

16:25 HOLANDIA

W Holandii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1335 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co w sumie daje 23 097 przypadków od początku epidemii.

W ciągu minionych 24 godzin stwierdzono tam również śmierć kolejnych 115 chorych na Covid-19. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju sięgnęła 2511.

16:18 Czy mogę jechać do rodziny na święta? Rzecznik KGP odpowiada

Na redakcyjną skrzynkę mailową fakty@rmf.fm dostajemy od Was mnóstwo pytań dot. wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Wybraliśmy te najczęściej się powtarzające i zadaliśmy je w Waszym imieniu rzecznikowi Komendy Głównej Policji Mariuszowi Ciarce. Zobaczcie!

Czy mogę jechać do rodziny na święta? Odpowiada Mariusz Ciarka z KGP (autor Krzysztof Zasada, Jakub Rutka) /RMF FM

16:11 KORONAWIRUS na LOTNISKOWCU ATOMOWYM

U 50 ludzi z załogi francuskiego lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa. Trzech z nich ewakuowano z okrętu w ramach prewencji.

Źródło pojawienia się koronawirusa na lotniskowcu nie jest jeszcze znane. Żeglujący po Atlantyku okręt nie miał od 15 marca kontaktu z czynnikami zewnętrznymi.

Lotniskowiec ruszył już w rejs powrotny do Francji.

16:07 WIELKA BRYTANIA

W ciągu ostatniego tygodnia w Wielkiej Brytanii wyzdrowiało troje chorych na Covid-19 w wieku 99, 99 i 101 lat: to najprawdopodobniej najstarsi wyleczeni pacjenci w tym kraju.

Jako pierwsza z tej trójki, 3 marca, wyzdrowiała 99-letnia Rita Reynolds. Zaskoczenie jest tym większe, że chora nie była w szpitalu: cały czas pozostawała w domu opieki w Stockport pod Manchesterem, gdzie mieszka.

W czwartek ze szpitala w Worcester w środkowej Anglii, po dwóch tygodniach hospitalizacji, wyszedł - a ściślej rzecz biorąc: wyjechał na wózku - 101-letni Keith Watson.

Późnym wieczorem w czwartek szpital w Doncaster w północnej Anglii opuścił natomiast 99-letni Albert Chambers, weteran II wojny światowej.

Dobre wieści z Wlk. Brytanii. 101-latek i dwoje 99-latków zwalczyło koronawirusa

Troje chorych na Covid-19, w wieku 99, 99 i 101 lat, wyzdrowiało w ciągu ostatniego tygodnia w Wielkiej Brytanii, podały w piątek brytyjskie media. To najprawdopodobniej najstarsi wyleczeni pacjenci w tym kraju. czytaj więcej

15:58 NADZWYCZAJNY SZCZYT UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał na 23 kwietnia nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, który ma zająć się planem ożywienia gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Cytat

Czas położyć podwaliny pod solidne ożywienie gospodarcze. Ten plan musi ożywić nasze gospodarki, jednocześnie promując konwergencję gospodarczą w UE. Budżet UE będzie musiał odgrywać tutaj znaczącą rolę.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel

Tak jak poprzednie dwa spotkania w marcu szczyt zorganizowany zostanie w formule wideokonferencji.

15:52 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH KARY dla PROBOSZCZA

10 tysięcy złotych kary nałożył nowotarski sanepid na proboszcza parafii w Sromowcach Wyżnych w Małopolsce. Ksiądz w Niedzielę Palmową odprawił mszę, w której - wbrew rządowym restrykcjom - uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Kilkadziesiąt osób na mszy. Proboszcz ma zapłacić 10 tys. zł kary

10 tys. zł kary nałożył nowotarski sanepid na proboszcza parafii w Sromowcach Wyżnych w Małopolsce. Ksiądz w Niedzielę Palmową odprawił mszę, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób. czytaj więcej

15:39 SYN GWIAZDORA ŁAMAŁ KWARANTANNĘ

31-letni syn gwiazdora disco polo aresztowany. Daniel M. otrzymał osiem mandatów i 10-tysięczną grzywnę za niestosowanie się do kwarantanny. Usłyszał też trzy zarzuty łamania zakazu kierowania pojazdami. Grozi mu 5 lat więzienia.

Syn gwiazdora disco polo aresztowany. Złamał kwarantannę, jeździł autem mimo zakazu prowadzenia pojazdów

31-letni syn gwiazdy disco polo aresztowany. Daniel M. otrzymał osiem mandatów i 10-tysięczną grzywnę za niestosowanie się do kwarantanny. Usłyszał też trzy zarzuty łamania zakazu kierowania pojazdami. Grozi mu 5 lat więzienia. czytaj więcej

15:34 Czy dziecku też zakładać maseczkę?

Od czwartku każdy z nas, przebywając w przestrzeni publicznej, będzie mieć obowiązek zakrycia nosa i ust. Rządowy nakaz dotyczy również dzieci. Specjaliści zaznaczają jednak, by w przypadku tych najmłodszych nie używać maseczek ochronnych.

O rady dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz poprosił prof. Tadeusza Marię Zielonkę, pulmonologa z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc:

Czy dziecku też zakładać maseczkę?

"Dzieci w każdym wieku wychodząc na zewnątrz powinny mieć zakrywane nos i usta" - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Tadeusz Maria Zielonka, pulmonolog z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Przypomnijmy: przez epidemię, od czwartku każdy z nas w przestrzeni publicznej będzie mieć... czytaj więcej

15:31 ŚWIĘCENIE POKARMÓW w DOMU

Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. W świątyniach trwa tego dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, zwyczajowo przynosi się również do kościołów pokarmy, które zostają pobłogosławione. W tym roku - ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa - nie będzie to możliwe.

Duchowni przypominają jednak, że pokarmy możemy pobłogosławić w ramach domowej liturgii. Jak to zrobić? Wyjaśnił nam to franciszkanin o. Jan Maria Szewek:

O. Jan Maria Szewek o święceniu pokarmów /RMF FM

Błogosławienie pokarmów. Tutaj znajdziesz tekst obrzędu:

15:17 OPUSTOSZAŁY RYNEK GŁÓWNY w KRAKOWIE na FILMIE:

15:08 WARSZAWA

Personel medyczny niepublicznego domu pomocy przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie opuścił placówkę, w której część pacjentów jest zakażona koronawirusem. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zawiadomił w tej sprawie prokuraturę.

Personel medyczny opuścił placówkę z zakażonymi koronawirusem. Wojewoda zawiadamia prokuraturę

Personel medyczny niepublicznego domu pomocy przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie opuścił placówkę, w której część pacjentów jest zakażona koronawirusem. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zawiadomił w tej sprawie prokuraturę. czytaj więcej

14:49 POLSKI TEST na KORONAWIRUSA

Może ruszyć produkcja polskich testów na koronawirusa: Państwowy Zakład Higieny potwierdził zgodność z normami testów opracowanych przez wydział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Polski test na koronawirusa. Jest pozwolenie na produkcję

Może ruszyć produkcja polskich testów na koronawirusa. Państwowy Zakład Higieny potwierdził zgodność z normami testów opracowanych przez wydział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. czytaj więcej

14:35 WŁOCHY

Po świętach pojawi się szansa, by Włochy zaczęły powoli redukować ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Liczba przypadków śmiertelnych i nowych zakażeń systematycznie w tym kraju spada - mimo wykonywania znacznie większej liczby testów.

Wielkanoc spędzą jednak Włosi jeszcze pod pełnymi obostrzeniami - z podstawowym zakazem przemieszczania się.

Jak relacjonuje w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Kotem Patrycja Szwed, Polka mieszkająca w Mediolanie: włoskie władze wprost stwierdziły, że obawiają się, że w święta mogłoby dojść w kraju do wielu zakażeń.

Włosi spędzą Wielkanoc jeszcze pod pełnymi obostrzeniami. Władze obawiają się nowych zakażeń /RMF FM

14:26 MURRAY RZUCA WYZWANIE FEDEREROWI

W dobie pandemii koronawirusa, zmuszającej nas do pozostawania w domach, z zabawną inicjatywą wystąpił utytułowany brytyjski tenisista Andy Murray: wraz z żoną Kim Sears rzucił internetowe wyzwanie swemu wieloletniemu rywalowi z kortów Szwajcarowi Rogerowi Federerowi i jego żonie Mirce. Wymyślone przez siebie wyzwanie ochrzcił jako: #100wolejów.

#100wolejów. Andy Murray i jego żona rzucili wyzwanie małżeństwu Federerów

W dobie pandemii koronawirusa, zmuszającej nas do pozostawania w domach, z zabawną inicjatywą wystąpił utytułowany brytyjski tenisista Andy Murray: wraz z żoną Kim Sears rzucił internetowe wyzwanie swemu wieloletniemu rywalowi z kortów Szwajcarowi Rogerowi Federerowi i jego żonie Mirce. Wymyślone... czytaj więcej

14:13 LUBLIN

Zamknięte 4 oddziały w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

W tej chwili nie pracują - do odwołania - oddziały: alergologii i chorób płuc, otolaryngologiczny, chirurgii piersi, chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii.

Powód: u jednej z pielęgniarek stwierdzono koronawirusa.

Obecnie w kwarantannie jest 8 pracowników szpitala - w tym 7 pielęgniarek - i 31 pacjentów przebywających na tych oddziałach.

14:08 WROCŁAW

Kolejne kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wstrzymują przyjęcia pacjentów z powodu nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Obecnie na obserwacji przebywa w placówce 6 osób, a u trzech potwierdzono zakażenie: to dziewczynki w wieku 9 i 12 lat oraz opiekun jednej z nich.

Pracę wstrzymały: centralna izba przyjęć, dziecięca izba przyjęć, oddział onkologii oraz kliniki: chorób wewnętrznych, chorób serca oraz hematologii, nowotworów krwi i transplantacji szpiku.

13:58 Władza łamie obostrzenia dot. zgromadzeń? Policja odpowiada na wątpliwości

W Warszawie trwają obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej: okrojone ze względu na obostrzenia dot. pandemii koronawirusa.

Wątpliwości wielu internautów wzbudziły jednak sytuacje na placu Piłsudskiego czy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pojawiły się znaczne grupy przedstawicieli władz z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a także prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, na czele.

Na pojawiające się pytania odpowiedziała stołeczna policja.

Władza łamie obostrzenia dot. zgromadzeń? Policja: Politycy wykonują swoje zadania

W Warszawie trwają obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Są one okrojone ze względu na ograniczenia dotyczące pandemii koronawirusa. Wątpliwości wielu internautów wzbudziło złożenie wieńców przed pomnikiem na placu Piłsudskiego, gdzie zebrali się przedstawiciele władz, z premierem... czytaj więcej

13:34 WYBORY PREZYDENCKIE

Czy czeka nas podwójny wydatek na karty do głosowania? (Przed)wyborcze zamieszanie - i przepisy - analizuje dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. W stawce są miliony złotych, które - wiele na to wskazuje - mogą zostać wyrzucone w błoto...

Czeka nas podwójny wydatek na karty do głosowania?

Z powodu przygotowywania wyborów prezydenckich na 10 maja i możliwości ich przeniesienia - np. na 17 czy 23 maja - musimy liczyć się z co najmniej podwójnym wydatkiem na karty do głosowania. Jeśli prawo zostanie zmienione, ponad 30 milionów gotowych już kart, wydrukowanych dla PKW, można będzie... czytaj więcej

13:18 HISZPANIA

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 605 chorych zakażonych koronawirusem. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 15 843.

Resort zdrowia w Madrycie zaznacza jednak, że 605 zgonów zanotowanych w ciągu minionych 24 godzin to najniższy od 17 dni dobowy bilans pandemii w Hiszpanii.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano tam ponadto 4 576 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - suma zakażeń od początku epidemii wzrosła więc do 157 022.

12:56 IRAN

W ciągu ostatniej doby w Iranie z powodu Covid-19 zmarło 122 osób. Epidemia w tym kraju pochłonęła już 4232 ofiary, a koronawirusem zakaziło się ponad 68 tys. ludzi - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

Od czwartku zdiagnozowano 1972 nowych infekcji, łącznie wykryto ich 68 192 - doprecyzował urzędnik. Dodał, że 3969 pacjentów jest w stanie krytycznym, a 35 465 chorych wyzdrowiało.

12:55 BELGIA

Liczba zgłoszonych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Belgii przekroczyła 3 tysiące. W ciągu minionej doby odnotowano 325 zgonów i 1684 nowe przypadki zakażenia. Zajętych jest niespełna 60 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

W ciągu minionej doby w Belgii przeprowadzono 3679 testów, z czego 1684 dało wynik pozytywny. Do tej pory w kraju odnotowano 26 667 takich przypadków. Laboratoria zwiększają jednak moce przerobowe i testowane są też osoby z domów opieki. Do tej pory przeprowadzono w nich lub jest przeprowadzanych 5406 testów.

12:51 WŁOCHY

Polka mieszkająca we Włoszech: Jeszcze niedawno Włosi nie byli sobie w stanie takich świąt wyobrazić /RMF FM

To będą dla Włochów bardzo dziwne święta. Z powodu zakazu przemieszczania się będą musieli je spędzić w domach. Jeszcze niedawno nie byliby sobie w stanie tego wyobrazić. Jak opowiada w rozmowie z RMF FM Małgorzata Banach, menadżerka hotelu w górskim rejonie Trydentu, dla Włochów święta w polskim wydaniu - czyli rodzinnie i za stołem - nie funkcjonowały.

12:44

Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła warty 527 mln zł polski program dotacji na pokrycie odsetek od pożyczek przedsiębiorstw. Wsparcie będzie dostępne dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm oraz dużych korporacji. 

12:33

Prawdziwa próba dopiero przed Węgrami - oświadczył Viktor Orban w wywiadzie dla Radia Kossuth. 

Jak dodał, choć wszyscy mają nadzieję, że nie dojdzie do fazy masowych zachorowań w związku z koronawirusem, to dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że żadnemu krajowi nie udało się tego uniknąć, warto więc się na to przygotować.

Powiedział, że kiedy sytuacja na Węgrzech będzie najgorsza i dojdzie do masowych zachorowań, to "teoretycznie potrzebowalibyśmy 7500-8000 łóżek do intensywnej terapii i respiratorów". Zaznaczył, że w "normalnym okresie" na Węgrzech jest ich 2000.

12:09

O 26 w Indonezji i o 18 na Filipinach wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba ofiar pandemii koronawirusa; w pierwszym państwie na Covid-19 zmarło już łącznie 306, a w drugim 221 osób - poinformowały władze medyczne tych krajów.

W Indonezji w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto też 219 nowych infekcji, od początku epidemii odnotowano ich 3512 - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Achmad Yurianto.

Władze Filipin podały, że od czwartku przybyło 119 przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie jest ich 4195. Jak dodano, 140 osób uznano za wyleczone, w tym 16 w ciągu ostatniej doby.

11:58

W ciągu minionej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 605 osób i zdiagnozowano 4576 nowych przypadków koronawirusa  - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Hiszpanii wzrosła do 15 843, a suma osób zakażonych to 157 022.

11:47

W związku z epidemią koronawirusa Kuba zawiesza działanie transportu publicznego oraz taksówek. Zamknięte zostaną też wielkie sklepy, gdzie z powodu stałych braków żywności ustawiają się długie kolejki - podaje AFP.

Minister transportu Eduardo Rodriguez powiedział, że "zamknięty zostanie wszelki transport publiczny, państwowy i niepaństwowy", w tym połączenia autokarowe i taksówki.

Mimo wezwań władz do zachowania środków ostrożności i dystansu społecznego "transportem publicznym przemieszcza się zbyt wielu ludzi" - ocenił Rodriguez.

11:41

Liczymy na to, że w najbliższych dniach wydajność laboratoriów w zakresie wykonywania testów na koronawirusa wyniesie 20 tys. na dobę - mówił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Obecnie możliwości laboratoriów to 16 tys. - dodał.

11:38

Doradca francuskiego rządu i ekspert firmy Market Securities Christophe Barraud oraz były szef MFW Kenneth Rogoff przewidują, że gospodarka światowa będzie podnosić się z kryzysu przez wiele lat - czytamy w tygodniku "L'Obs" i na portalu Project Syndicate.

Barraud, który od wielu lat jest uznawany jest przez agencję Bloomberga za "najlepszego prognostyka na świecie", mówi w wywiadzie dla "L'Obs", że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie znacznie gorszy i dłuższy, niż przewiduje to większość ekspertów.

11:33

Od połowy kwietnia będziemy uwalniać kolejne sektory gospodarki, żeby ona mogła ruszyć; na ulicach pojawi się więcej ludzi, dlatego wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

11:13

Brytyjski minister budownictwa, społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick dwukrotnie złamał zakaz niepotrzebnego przemieszczania się, mimo że sam publicznie wzywał do pozostania w domach - ujawnił dziennik "Daily Mail".

29 marca Jenrick zastępował przebywającego wówczas w izolacji domowej premiera Borisa Johnsona podczas codziennej konferencji prasowej na Downing Street i mówił, że jeśli wszyscy będą się stosować do zaleceń, możliwe jest zatrzymanie postępu epidemii koronawirusa.

Tymczasem, jak podał "Daily Mail", jeszcze tego samego dnia pojechał z Londynu, gdzie ma mieszkanie, do oddalonego o 240 km domu w hrabstwie Herefordshire, w którym przebywają jego żona i trójka dzieci. Z kolei w ostatni weekend, 4 lub 5 kwietnia, pojechał kolejne 65 km do swoich rodziców mieszkających w hrabstwie Shropshire.

11:03

Około 70 policjantów jest zakażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy było, lub jest jeszcze na kwarantannie - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. Zaapelował również, by nie oszukiwać policjantów i dbać zdrowie wszystkich.

10:19

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 1786 przypadków zakażenia koronawirusem i łączna liczba infekcji zbliżyła się do 12 tysięcy - wynosi obecnie 11 917. Zmarły dotąd 94 osoby. O obecnym bilansie zachorowań poinformował sztab do walki z pandemią.

Wzrost zakażeń o ponad 1700 jest najwyższym odnotowanym dotąd w Rosji w ciągu jednej doby. Przez dwa ostatnie dni rejestrowano około 1100 nowych zachorowań. Podany w piątek bilans oznacza przyrost o 17,6 proc. - podał sztab.

10:06

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jedna zarażona osoba zmarła. 

Nowe przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (60), śląskiego (34), warmińsko-mazurskiego (15), małopolskiego (10), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), wielkopolskiego (8), lubelskiego (7), podlaskiego (5), lubuskiego (4), pomorskiego (2), opolskiego (1), świętokrzyskiego (1).

Łącznie w naszym kraju wykryto 5742 zakażeń oraz 175 zgonów. 

09:50

Prestiżowy turniej US Masters w golfie, który z powodu pandemii koronawirusa nie odbywa się w planowanym terminie 9-12 kwietnia, został przełożony na 9-15 listopada - poinformowali organizatorzy słynnej imprezy w Auguście.

Pragniemy podkreślić, że nasze plany na przyszłość są zależne od rekomendacji i nakazów władz odpowiedzialnych za zdrowie - zastrzegł Fred Ridley, przewodniczący zarządu Augusta National Golf Club, cytowany w oświadczeniu.

09:34

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 9 kwietnia było 2 409 osób, wyzdrowiało 318 osób. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 158 tys. 663  osób, a  33 tys. 879 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - podało Ministerstwo Zdrowia.

09:31

50 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w Tajlandii, zmarła też kolejna osoba chora na Covid-19. Od początku epidemii w kraju zakaziły się 2473 osoby i zmarło 33 chorych - poinformował rzecznik rządowego centrum ds. sytuacji związanej z Covid-19 (CCSA).

Zmarła 43-letnia kobieta. Nie wiadomo, czy cierpiała na choroby współistniejące.

09:17

Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec mogą być wznowione już 9 maja - donosi dziennik "Bild". Oficjalnie mecze są odwołane do końca kwietnia z powodu pandemii koronawirusa, w wielu innych krajach przerwa potrwa jednak dłużej.

09:10

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 311 - do 2203, a liczba zmarłych chorych na Covid-19 zwiększyła się o 12, do 69 - przekazało w piątek Centrum Zdrowia Publicznego tego kraju. Dodano, że ogółem 61 osób wyzdrowiało.

Najwięcej przypadków zakażenia zdiagnozowano do tej pory w obwodzie czerniowieckim (366), w Kijowie (348) i w obwodzie iwano-frankowskim (254).

Wśród zmarłych jest 40 kobiet i 29 mężczyzn. 80 proc. ofiar śmiertelnych cierpiało na choroby towarzyszące, w tym ciężkie schorzenia układu krążenia, cukrzycę, choroby nerek i płuc - dodano.

08:39

Będziemy dostosowywać nasze decyzje w sprawie ograniczeń i obostrzeń do rozwoju sytuacji; chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana i będziemy szli w tym kierunku, jeśli będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa - mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

08:25

W Moskwie zmarło 12 pacjentów, u których potwierdzono obecność koronawirusa, trzy osoby wśród zmarłych były w wieku poniżej 45 lat - podał moskiewski sztab do walki z epidemią. To najwyższy dotąd dobowy bilans ofiar śmiertelnych wirusa w stolicy Rosji.

Tym samym liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła w Moskwie 50.

08:18

20 kolejnych ofiar śmiertelnych i 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Meksyku. Wśród zmarłych są dwie kobiety w ciąży - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Do 4441 wzrosła liczba zainfekowanych, zmarły w sumie 194 osoby. Jedna z kobiet przed śmiercią urodziła dziecko; chłopiec miał początkowo problemy z oddychaniem i jest nadal "kruchy" - powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell. Podkreślił, że kobiety w ciąży są niezwykle podatne na zakażenie koronawirusem. Obie miały nadwagę i choroby współistniejące.

08:12

"Wybory to nie tylko głosowanie, ale skomplikowany mechanizm, którego działanie być jasne i oparte na przepisach Konstytucji" - napisał w opublikowanym wczoraj późnym wieczorem oświadczeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak odnosi się w nim do zmian, wprowadzanych do prawa wyborczego tuż przed głosowaniem. 

08:11

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła na Węgrzech w ciągu ostatniej doby do 1190, a zmarłych do 77 - poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii.

Liczba nowych wykrytych zakażeń wzrosła w ciągu doby o 210, a zmarłych o 11. Są to największe jak dotąd wzrosty dobowe na Węgrzech.

07:53

Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy tworzenia od podstaw nowego laboratorium do przeprowadzania testów pod kątem koronawirusa doszliśmy do wniosku, iż takie rozwiązanie nie przyniesie efektu, który braliśmy pod uwagę - poinformowała PAP rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski 23 marca informował, że władze stolicy szukają miejsca, w którym można by stworzyć kolejne laboratorium w Warszawie, w którym stwierdzano by zakażenie koronwirusem. Jesteśmy gotowi do tego, żeby jakąś liczbę testów kupić po to, żeby tych testów w Warszawie było więcej - mówił Trzaskowski. Jak zaznaczał, miasto zwróciło się z tą inicjatywą również do rządu.

Rzeczniczka ratusza, pytana przez PAP, na jakim etapie jest ta inicjatywa, odparła, że po przeprowadzeniu wnikliwej analizy tworzenia od podstaw nowego laboratorium władze stolicy doszły do wniosku, że to rozwiązanie nie przyniesie branego pod uwagę efektu, czyli - jak wyjaśniła - czasu i dostępności.

07:44

07:38

266 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu infekcji koronawirusem, zdiagnozowano też 5323 nowe przypadki zakażenia - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W sumie epidemia pochłonęła 2373 ofiary śmiertelne w RFN.

07:27

Jemeński narodowy komitet ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformował w piątek rano, że w kraju zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Zaledwie dzień wcześniej weszło w życie zawieszenie broni w trwającej od pięciu lat wojnie w Jemenie.

Stan pacjenta w chorego na Covid-19 jest stabilny i jest on pod opieką lekarzy - poinformował jemeński komitet na Twitterze, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów.

07:06

Zapowiedziany obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych nie jest jednoznaczny z nakazem noszenia maseczek. Twarz można będzie przesłonić także szalikiem lub chustą - wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rząd zdecydował, że od czwartku, 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscu publicznym. Obowiązek będzie więc dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, a także przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług.

06:32

Jako epicentrum w nowojorskim epicentrum koronawirusa określił radny miejski Daniel Dromm środkową część dzielnicy Queens, obejmującą Coronę, Elmhurst, East Elmhurst i Jackson Heights. Mieszka tam wielu imigrantów.

"New York Times" zauważył, że tylko na powierzchni ok. 18 km kwadratowych w zagęszczonych enklawach imigrantów zarejestrowano w pierwszych tygodniach epidemii ponad 7000 przypadków wirusa.

Jesteśmy epicentrum w epicentrum. (...) Wstrząsnęło to całą okolicą - powiedział Dromm, reprezentujący Elmhurst i Jackson Heights.

06:04

Po raz pierwszy problemem pandemii koronawirusa zajęła się w czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ. Uczestniczący w jej wirtualnym posiedzeniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wskazał, że dla pokonania Covid-19 niezbędne są współpraca, solidarność i zasoby.

Pandemia to poważne zagrożenie także dla światowego pokoju i bezpieczeństwa; może prowadzić do wzrostu niepokojów społecznych i przemocy, co znacznie osłabiłyby naszą zdolność do walki z chorobą - przekonywał.

W jego opinii zaangażowanie RB będzie miało istotne znaczenie dla złagodzenia skutków COVID-19 w aspekcie pokoju i bezpieczeństwa. Sygnał jedności i determinacji, dodał, liczyłby się bardzo w niespokojnym czasie.

05:54

Wprowadzono ograniczenia w działaniu oddziałów zabiegowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu - poinformował PAP w piątek w nocy rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski.

Nowakowski poinformował PAP, że zakażenie koronawirusem stwierdzono u pacjenta oddziału anestezjologii.

Po wykryciu zakażenia ograniczono działania SOR-u, oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, urologii oraz ortopedii - podał rzecznik.

05:50

W czwartek na wspólnej konferencji premier, minister zdrowia oraz minister edukacji przedstawili plan funkcjonowania na najbliższy czas w związku z pandemią koronawirusa. Niektóre z wcześniejszych obostrzeń zostały przedłużone - pozostają zamknięte szkoły, podczas nabożeństw w kościele nie może się znajdować więcej, niż 5 osób, ale pojawiły się również nowe nakazy. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Dodatkowo poinformowano o przełożeniu o co najmniej trzy tygodnie wszystkich egzaminów szkolnych.

05:30

Z powodu epidemii koronawirusa brytyjska królowa Elżbieta II musiała zrezygnować z osobistego wręczania w Wielki Czwartek starszym osobom symbolicznej jałmużny, zwanej Maundy Money - i zamiast tego wysłać ją pocztą.

Co roku w Wielki Czwartek monarchini, zgodnie z wywodzącym się jeszcze ze średniowiecza zwyczajem, osobiście wręcza starszym osobom sakiewki ze specjalnie wybitymi monetami, aby symbolicznie podziękować im za ich działalność na rzecz lokalnych parafii lub społeczności.

Tegoroczne nabożeństwo miało się odbyć w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, ale z powodu trwającej epidemii koronawirusa zostało odwołane. Zamiast tego 188 wybranych osób dostało symboliczną jałmużnę pocztą, wraz z listem od królowej, w którym wyraziła ona swoje głębokie rozczarowanie faktem, że nie może jej wręczyć osobiście.

05:08

Co najmniej 1783 osoby zmarły z powodu koronawirusa w USA w ciągu ostatnich 24 godzin - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrosła tym samym do 16478.

Podane dane z USA obejmują okres 24 godzin od 2:30 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano 1973 zgonów, była to najtragiczniejsza doba epidemii w Stanach Zjednoczonych. We wtorek i w środę powodu koronawirusa zmarło w sumie blisko 4 tysiące ludzi.

Jestem prawie pewien, że obecnie jesteśmy już w szczytowym punkcie pandemii koronawirusa w USA. Teraz będziemy szli w dół - powiedział Donald Trump.

05:05

Ministrowie finansów państw UE wypracowali porozumienie w sprawie planu ratunkowego, który ma być odpowiedzią na kryzys, wywołany przez pandemię koronawirusa. Pakiet ma mieć wartość do 500 mld euro. Na razie nie ma zgody na euroobligacje.

Dziś zgodziliśmy się ws. trzech siatek bezpieczeństwa i planu ożywienia, aby zapewnić, że będziemy razem odnotowywać wzrost gospodarczy, gdy wirus będzie już za nami - powiedział podczas telekonferencji prasowej szef eurogrupy Mario Centeno.

Relację z poprzedniej doby pandemii możecie przeczytać TUTAJ.