Komisja Europejska zapowiada kontrole w firmach produkujących szczepionki. W ten sposób chce powstrzymać opóźnienia w ich dostawach do unijnych krajów. W Polsce wystartowały szczepienia seniorów przeciwko Covid-19. W ponad 5 tysiącach punktów w całym kraju szczepionkę otrzymywać będą ludzie powyżej 70. roku życia. Tymczasem w Stanach Zjednoczono przekroczono w niedzielę próg 25 milionów wykrytych przypadków koronawirusa - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 sięga w USA blisko 420 tysięcy.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


  • W Polsce startują dzisiaj szczepienia seniorów przeciwko Covid-19. W ponad 5 tysiącach punktów w całym kraju szczepionkę otrzymywać będą ludzie powyżej 70. roku życia.  CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
  • Jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 i jak się do niego przygotować? Czy szczepionka jest bezpieczna? Kiedy nie należy się szczepić? Odpowiedzi na wszelkie pytania dot. szczepień przeciw Covid-19 znajdziecie w naszym raporcie specjalnym w zakładce: PORADNIK DLA SZCZEPIĄCYCH SIĘ>>>
  • Szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy powiedział w niedzielę, że w kraju prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić kolejny lockdown. Rząd ma o tym zdecydować w środę. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
  • Pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk poinformował na konferencji prasowej, że wtorkowa dostawa szczepionek przeciwko Covid-19 do Polski została odwołana. Preparat ma dotrzeć do naszego kraju najwcześniej w weekend. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
  • Pewne poluzowanie obostrzeń nastąpi, ale to nie będzie nic spektakularnego - tak urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiadają konferencję prasową Mateusza Morawieckiego. Jak ustaliliśmy, jutro szef rząd ma ogłosić pierwsze w obecnej fali zakażeń luzowanie ograniczeń gospodarczych. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
  • Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 478 119 zakażonych. Od początku epidemii zmarło 35 401 pacjentów. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY PONIEDZIAŁKOWEGO RAPORTU>>>

23:31 Holandia: Bunt przeciwko ograniczeniom

W Rotterdamie w Holandii w poniedziałek wieczorem na ulice znów wyszli ludzie, aby protestować przeciw godzinie policyjnej, wprowadzonej przez rząd kilka dni temu w ramach walki z pandemią koronawirusa. To trzeci dzień z rzędu, w którym Holendrzy buntują się przeciwko ograniczeniom.


22:58 Skandal z udziałem posła w Czechach

Przewodniczący czeskiej Narodowej Agencji Sportu Milan Hniliczka zapowiedział w poniedziałek, że złoży mandat poselski po ujawnieniu, że brał udział w zamkniętej imprezie, która odbyła się niezgodnie z zasadami higieny i łamała wprowadzone przez rząd ograniczenia antyepidemiczne.


22:39 Prokuratura chce dochodzenia przeciw ministrowi ws. zapaści służby zdrowia w Amazonas

Brazylijska prokuratura generalna wystąpiła w poniedziałek z wnioskiem do Sądu Najwyższego o wszczęcie dochodzenia wobec ministra zdrowia Eduardo Pazuella. Domaga się wyjaśnienia, jak podczas pandemii Covid-19 doszło do całkowitego załamania się systemu ochrony zdrowia w stanie Amazonas i jego stolicy, Manaus.

W Amazonas, jednym z najmocniej zaatakowanych przez pandemię, a zarazem najrzadziej zaludnionym z 27 stanów Brazylii, zmarło dotąd 7501 chorych z Covid-19 i wykryto 248 561 zakażeń, co - według Lekarzy bez Granic - "doprowadziło do całkowitej zapaści słabego systemu ochrony zdrowia na tym obszarze". Umiera tam 170 na każde 100 000 zakażonych koronawirusem. Pandemia atakuje Amazonię coraz mocniej i w ciągu ostatnich 14 dni - gdy pojawił się tam nowy, bardziej zakaźny wariant wirusa - liczba infekcji wzrosła o 135 proc.

15 stycznia w Manaus padł tragiczny rekord - odbyły się pogrzeby 213 jej mieszkańców zmarłych na koronawirusa.


W poniedziałek w Polsce zostało zaszczepionych 65 tys. osób - to najwyższy wynik do tej pory

W poniedziałek zostało zaszczepionych 65 tys. osób - poinformował na Twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski. To najwyższy wynik do tej pory.

Szczepienia realizowało blisko 2,5 tys. punktów.

Od poniedziałku formalnie ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. 

21:10 USA utrzymują restrykcje na przyjazdy z Schengen

Stany Zjednoczone utrzymują zakaz nałożony na większość przyjazdów ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Brazylii - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. 

Do listy państw, z których nie można przybyć do USA, dodano RPA.

Cytat

Biorąc pod uwagę pogarszającą się pandemię i rozprzestrzeniające się bardziej zakaźne warianty wirusa, to nie jest czas na znoszenie ograniczeń na międzynarodowe podróże
- poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

18 stycznia ówczesny prezydent USA Donald Trump poinformował, że od wtorku 26 stycznia zniesione będą restrykcje dotyczące wjazdu do Stanów Zjednoczonych, obejmujące większość podróżnych przybywających ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Brazylii. Otoczenie Bidena natychmiast po ogłoszeniu tego kroku przekazało, że nowa administracja odwróci tę decyzję i utrzyma restrykcje. 

20:30 We Francji rośnie liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii

Do 3041 wzrosła we Francji liczba pacjentów na intensywnej terapii - podała w poniedziałek francuska Agencja Zdrowia Publicznego.  

W ciągu ostatnich 24 godzin koronawirusem zaraziło się we Francji 4240 osób, w szpitalach zmarło natomiast 445.  
  

Dużym rozczarowaniem we Francji jest informacja Instytutu Pasteura w Paryżu o zaprzestaniu prac nad jednym rodzajem szczepionki przeciwko koronawirusowi. 

Dyrektor naukowy Instytutu Pasteura Christophe D'Enfert przyznał jednak, że Instytut będzie kontynuować badania nad pozostałymi projektami, które są w fazie testów przedklinicznych.
Instytut Pasteura od wiosny pracował nad trzema wariantami szczepionki przeciwko koronawirusowi.


20:00 KE zapowiada kontrole w firmach produkujących szczepionki

Komisja Europejska podejmuje działania, by powstrzymać opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw Covid-19 do unijnych krajów. 

Po firmie Pfizer/BioNTech i Modernie - teraz AstraZeneca, która nawet jeszcze nie jest zarejestrowana na unijnym rynku - zapowiedziała ograniczenie dostaw szczepionek w pierwszym kwartale.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała, że wyjaśnienia firmy AstraZeneca "są niewystarczające".  

Szczepionki AstraZeneca mają zostać zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków w piątek. Wiele krajów UE od początku liczyło na dostawy tej firmy ze względu na cenę preparatów. Dawka AstraZeneki kosztuje 2-3 euro, podczas gdy np. Moderny - 20 euro.

19:00 UE będzie wymagać wcześniejszej rejestracji eksportu szczepionek na Covid-19

Unia Europejska będzie wymagała od firm farmaceutycznych, które na terenie Wspólnoty produkują szczepionki przeciw Covid-19, by z wyprzedzeniem rejestrowały zamiar eksportu tych preparatów do krajów trzecich - poinformowała komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Decyzja zapadła po tym, jak w piątek AstraZeneca nieoczekiwanie ogłosiła duże ograniczenie dostaw szczepionek dla krajów Unii w pierwszym kwartale roku.

Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w najbliższych dniach.

Pełne wsparcie dla tego pomysłu wyraził na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezesem  AstraZeneca Pascalem Soriotem w sprawie opóźnień.

KE oczekuje, że firma wywiąże się z zobowiązań zawartych w umowie.

18:00 Wielka Brytania: 592 kolejne zgony na Covid-19 i ponad 22 tys. nowych zakażeń

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 592 zgony z powodu Covid-19 i wykryto 22 195 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba zaszczepionych osób przekracza 6,5 mln.

Liczba zgonów jest minimalnie niższa w porównaniu z danymi z niedzieli. 

W zeszłym tygodniu dwa razy zanotowano najwyższą od początku epidemii dobową liczbę zgonów - w środę informowano aż o 1820 zmarłych.

17:22 Niemiecki wymóg posiadania testów powoduje kolejki na granicy z Czechami

Kolejki tworzyły się w poniedziałek na niektórych przejściach granicznych między Czechami a Niemcami. To w związku z wprowadzonym przez stronę niemiecką obowiązkiem posiadania zaświadczeń o negatywnych wynikach testów na koronawirusa. 

Od niedzieli Czechy są dla RFN krajem najwyższego zagrożenia epidemicznego. Na przekroczenie granicy czekano nawet i cztery godziny. 
Najboleśniej decyzję niemieckich władz odczuwają pracownicy transgraniczni, którzy zatrudnieni są przede wszystkim w dwóch niemieckich krajach związkowych graniczących z Czechami - Saksonii i Bawarii. 
Landy w różny sposób traktują grupę czeskich pracowników. Władze w Dreźnie wymagają dwóch testów w tygodniu, a w Monachium - co 48 godzin.

Większość jadących do Bawarii Czechów nie mogła mieć ze sobą aktualnych wyników testów, ponieważ tylko nieliczne stacje pobrań działają w soboty i niedzielę. Stąd ogromne kolejki w poniedziałek do punktów ustawionych zarówno po czeskiej, jak i niemieckiej stronie granicy. 


17:15 W Warszawie ruszyły szczepienia seniorów przeciw COVID-19

Pierwsi pacjenci 80+, którzy zarejestrowali się na szczepienia przeciw COVID-19, otrzymali dawki szczepionek w punkcie uruchomionym w Szpitalu Południowym.

Do końca tygodnia szpital zamierza zaszczepić blisko 1,8 tys. seniorów.

Cytat

Jesteśmy gotowi na szczepienia warszawskich seniorów, dlatego ponad 40 z blisko 260 punktów szczepień, które utworzono w Warszawie, zorganizowaliśmy w miejskich placówkach
" - podkreśliła Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna za miejską służbę zdrowia.

Warszawa organizuje także transport dla osób, które mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N albo odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. 

17:05 Prawie połowa nauczycieli w Krakowie bezwiednie przeszła COVID-19

Niemal 50 procent nauczycieli bezwiednie przeszło COVID-19. Tak wynika z badania przeprowadzonego na próbie 100 nauczycieli w sześciu placówkach oświatowych w Krakowie. Testy przeszły na zlecenie radnych miejskich z klubu Przyjazny Kraków.

Testy serologiczne, czyli określające przeciwciała nabyte w wyniku przejścia choroby, prowadzone były wśród nauczycieli, którzy nie wiedzieli, czy przeszli COVID-19, czy nie.

Najniższy wynik w placówce to 26 proc. nauczycieli, którzy mieli przeciwciała, świadczące o przejściu choroby, a najwyższy - to 72 proc. Średni wynik badań z sześciu placówek to niemal 50 proc. nauczycieli z przeciwciałami.


16:54 Niemcy zastosują nowy lek na bazie przeciwciał, który otrzymał wcześniej Trump

Niemiecki rząd kupił lekarstwo na bazie przeciwciał do walki z koronawirusem, które ma pomóc w obliczu niedoboru szczepionek przeciw Covid-19.

Niemcy będą pierwszym krajem UE, który zastosuje lek, z jakiego korzystał wcześniej były prezydent USA Donald Trump - informuje Deutsche Welle.

Cytat

Od przyszłego tygodnia przeciwciała monoklonalne będą używane w Niemczech jako pierwszym kraju UE, początkowo w klinikach uniwersyteckich. (...) Rząd federalny kupił 200 tys. dawek za 400 milionów euro
- przekazał minister zdrowia Jens Spahn gazecie "Bild am Sonntag".

Trump był poddany tej formie terapii przeciwciałami, kiedy został zakażony koronawirusem w październiku ubiegłego roku.  Amerykański prezydent, który był krótko hospitalizowany z powodu zakażenia, był leczony koktajlem przeciwciał REGN-COV2 amerykańskiej firmy Regeneron.
 
Szef resortu zdrowia przyznał jednak, że Niemcy nie dość zdecydowanie podejmowały działania w celu zwalczania pandemii, ale dodał, że politycy i obywatele są współodpowiedzialni za wysokie wskaźniki infekcji i liczbę ofiar śmiertelnych podczas drugiej fali zakażeń. 

16:30 Szczepienia seniorów przeciwko koronawirusowi. W Małopolsce odbywają się w 500 punktach

Większość przychodni dostała już szczepionki i od razu rozpoczęły one szczepienia seniorów. Do ośrodków zdrowia dotarły też planowane 30 dawek.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, każdego dnia szczepionych będzie 240 osób. Z kolei, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, zaszczepiono ponad 20 osób, które w przeszłości miały ciężkie reakcje anafilaktyczne. Preparat firm Pfizer i BioNTech nie wywołał u nich jednak negatywnych objawów. Placówce udało się też nie zmarnować żadnej dawki. Ale jak podkreśla Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii, brakuje szczepionek:

Jak dodaje Katarzyna Turek-Fornelska - zastępca dyrektora ds. lecznictwa, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego, cały czas trwają też szczepienia medyków:

Szpital Żeromskiego to szpital węzłowy. Szczepienie swoich pracowników, a także pracowników innych placówek medycznych, rozpoczął 27 grudnia. Do tej pory pierwszą dawkę udało się podać dla 2,2 tys. osób, drugą - 450 osobom.

16:20 Moderna: Nasza szczepionka jest skuteczna na warianty koronowirusa: brytyjski i z RPA

Szczepionka firmy Moderna, zwana mRNA-1273, jest skuteczna na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa - podał amerykański koncern w swoim oświadczeniu.

Według Moderny, eksperci firmy swoje wnioski oparli na testach i stoją na stanowisku, że szczepionka "będzie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa". 

W oświadczeniu podkreślono, że koncern będzie pracować nad podawaniem dodatkowej, trzeciej dawki, aby jeszcze bardziej zwiększyć ochronę przed nowymi wariantami.

Cytat

Jesteśmy zachęceni tymi nowymi danymi, które wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka Moderna przeciwko Covid-19 powinna chronić przed nowymi wariantami. (...) Ale na wszelki wypadek (...) testujemy jeszcze wzmocnienie szczepionki przeciwko wariantowi z RPA
- powiedział szef Moderny Stephane Bancel, cytowany w komunikacie prasowym.

Firma zamierza także przetestować wpływ aplikowania trzeciej dawki już istniejącej szczepionki.

16:07 Drugi lokal na Opolszczyźnie zorganizował dyskotekę pomimo zakazu

Policja ze Strzelec Opolskich prowadzi postępowanie w sprawie dyskoteki w Zawadzkiem, na której w weekend bawiło się około trzystu osób.

Obecni w klubie policjanci oraz pracownicy sanepidu zebrali dane osób, które brały udział w zabawie.

Impreza w Zawadzkiem to drugie weekendowe spotkanie w województwie opolskim zorganizowane wbrew wprowadzonym przepisom epidemicznym. W podobnej zabawie w Nysie uczestniczyło około pięciuset osób, a w sieci zamieszczono relacje, na których widać bawiący się tłum młodych osób bez masek.

15:59 KE proponuje wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń na terenie Unii Europejskiej. Kolorem tym na mapach zakażeń, mają być oznaczane te obszary, gdzie liczba infekcji przekracza 500 osób na sto tysięcy w okresie dwóch tygodni.

Zgodnie z projektem, osoby przybywające z "ciemnoczerwonych" stref będą musiały posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jak również przejść kwarantannę.

Zdaniem KE, wraz ze wzrostem możliwości testowania, państwa członkowskie mogłyby w większym stopniu wykorzystywać testy przed wyjazdem również na obszarach oznaczonych obecnie jako "pomarańczowe", "czerwone" lub "szare".

Unijni urzędnicy chcą, aby osoby powracające do swojego państwa zamieszkania miały również zawsze możliwość wykonania testu po przyjeździe.

Osoby mieszkające w regionach przygranicznych będą zwolnione z ograniczeń w podróżowaniu. Jeżeli często muszą przekraczać granicę, na przykład ze względów rodzinnych lub zawodowych, nie należy od nich wymagać poddania się kwarantannie, a wymagana częstotliwość testów powinna być "proporcjonalna". Jeżeli sytuacja epidemiologiczna po obu stronach granicy jest podobna, zdaniem KE nie należy nakładać wymogu przeprowadzania testów.

Propozycja to odpowiedź na nowe mutacje koronawirusa i dużą liczbę nowych zakażeń w wielu państwach członkowskich. KE chce, aby kraje członkowskie stanowczo zniechęcały obywateli do podróży, które nie są niezbędne, przy jednoczesnym unikaniu zamykania granic.


15:30 270 laboratoriów diagnostycznych w kraju wykonuje testy na koronawirusa

270 laboratoriów diagnostycznych wykonuje w Polsce testy na koronawirusa - podało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej jest ich na Mazowszu - 42, a najmniej w lubuskiem i na Opolszczyźnie - po pięć.

Od marca, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie potwierdzono u 1 478 119 osób, z których 35 401 zmarło.

Resort poinformował w poniedziałek, że łącznie przebadano dotąd 8 379 496 próbek pobranych od 8 098 827 osób. 

14:50 365 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 dotarło do Polski

Do magazynu w Polsce w poniedziałek dotarł kolejny transport 365 tys. dawek szczepionek Pfizera - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Kolejny transport planowany jest w przyszłym tygodniu, według zapowiedzi producenta będzie to 320 tys. dawek. 

Wtorkowa dostawa szczepionki Moderny do Polski została odwołana. 

Od poniedziałku ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po grupie zero, w której byli m.in. medycy, zastrzyki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

14:40 Opóźnienia w dostawach szczepionki AstraZeneca do UE. Interweniuje przewodnicząca KE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiała telefonicznie z prezesem firmy farmaceutycznej AstraZeneca Pascalem Soriotem w sprawie ogłoszonych przez nią opóźnień w dostawach szczepionek do UE. KE oczekuje, że firma wywiąże się z zobowiązań zawartych w umowie. Jak poinformował rzecznik KE Eric Mamer, szefowa KE przypomniała prezesowi, że UE zainwestowała w prace nad szczepionkę jego koncernu znaczne środki finansowe. 

List do firmy AstraZeneca wysłała też unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Poprosiła o dalsze wyjaśnienia. Komisarz podkreśliła w nim, że dostawy szczepionek, które zostały uzgodnione w porozumieniu między KE i firmą, musza zostać zrealizowane. Brytyjski koncern poinformował w piątek, że pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji.

Jak podała firma w komunikacie, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

14:10 Szczepienia seniorów w Małopolsce

W części małopolskich placówek medycznych w poniedziałek zaczęły się szczepienia populacyjne seniorów powyżej 70 lat. Łącznie zabiegi ma prowadzić prawie pół tysiąca placówek w województwie.

Punktualnie o godz. 8.00 rozpoczęliśmy szczepienia populacyjne seniorów w punkcie zlokalizowanym przy ul. Kopernika 50 (dawny SOR w budynku CUMRiK). Dziś zaszczepionych zostanie 240 osób - poinformował Szpital Uniwersytecki. Każdego dnia placówka będzie szczepiła ok. 240 seniorów. Jednocześnie w siedzibie przy ul. Jakubowskiego - jak przekazała rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska - placówka podaje drugie dawki personelowi medycznemu.

14:04 Bułgaria przygotowuje się do luzowania obostrzeń

Krajowy Sztab Operacyjny, który kieruje w Bułgarii walką z pandemią Covid-19, opowiedział się w poniedziałek za stopniowym rozluźnianiem restrykcji przeciwepidemicznych.

Sztab postanowił, że od 1 lutego uczniowie klas 5-12 pójdą do szkoły. Będą oni uczęszczać na zajęcia naprzemiennie: dwa tygodnie w szkole i dwa tygodnie w domu na zdalnym nauczaniu.

Od lutego ponownie zostaną otwarte siłownie, hale sportowe, szkoły tańca i sklepy w centrach handlowych.

Po kolejnych rozmowach z właścicielami lokali gastronomicznych zostanie ustalony tryb ich pracy. Będą one otwarte, lecz liczba miejsc i czas pracy zostaną ograniczone. Nocne kluby i dyskoteki będą zamknięte co najmniej do początku marca.

13:39 Rząd Portugalii wezwał dyrekcje szkół do przygotowania zajęć online

Rząd Antonia Costy skierował do władz placówek oświatowych w Portugalii wskazówki dotyczące prowadzenia lekcji w okresie epidemii koronawirusa. Wynika z nich, że zamknięte w piątek na 15 dni szkoły nie zostaną otwarte przed drugą połową lutego, a zajęcia będą prowadzone w trybie online.

Z wytycznych skierowanych w poniedziałek do dyrekcji szkół, wynika, że z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa w Portugalii zaplanowany na 5 lutego powrót uczniów do placówek oświatowych nie będzie możliwy.

Jak ustaliło lizbońskie radio Observador traktowana przez rząd jako ferie wymuszona przerwa w szkołach ma zostać nadrobiona po przejściu trzeciej fali koronawirusa, prawdopodobnie w lipcu.

13:34 Szpital zespolony w Płocku otrzymał ponad tysiąc szczepionek

Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku dotarło w poniedziałek ponad tysiąc szczepionek przeciw Covid-19. Tyle osób ma w tym tygodniu otrzymać tam ten preparat. Będą to pracownicy ochrony zdrowia i seniorzy. Szczepienia już się rozpoczęły.

W szpitalu uruchomiono w poniedziałek dodatkowy czwarty już w tej placówce punkt szczepień przeciwko Covid-19, który - jak planowano wcześniej - miał działać w płockim szpitalu tymczasowym. Ostatecznie punkt ten, do którego na szczepienia zapisani byli w większości seniorzy, z uwagi na odległą lokalizację na terenie PKN Orlen i możliwe problemy z dojazdem, został ostatecznie przeniesiony do głównego budynku szpitala wojewódzkiego.

13:30 Szczepienia na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu do tej pory przeciw Covid-19 zaszczepiono 29 392 osoby, w tym 2074 otrzymały drugą dawkę. W ciągu ostatniej doby szczepionkę przyjęło 337 osób. W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia.

Jak poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk w poniedziałek na Podkarpacie mają dotrzeć kolejne szczepionki - po 30 do punktów szczepień populacyjnych, których na Podkarpaciu jest 412, oraz po 210 do 29 szpitali węzłowych.

13:27 Szczepienia w Kielcach

W poniedziałek rozpoczęto szczepienie przeciw Covid-19 osób powyżej 70 lat. W Kielcach prowadzone są one m.in. w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce, który na razie nie przyjmuje pacjentów z koronawirusem.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył, że szpital tymczasowy jest jednym z blisko 200 miejsc, w których mieszkańcy regionu mogli zgłaszać się na szczepienia.

Jesteśmy gotowi do prowadzenie szczepień. Owszem nie z naszej winy, lecz z ograniczeń dystrybucji szczepionki przez koncerny farmaceutyczne, Polska nie dysponuje jeszcze tą liczbą szczepionek, jakiej oczekuje nasze społeczeństwo. Mam nadzieję, że to w najbliższym czasie się zmieni - powiedział Zbigniew Koniusz.

13:08 Szczepienia w Warszawie

W Warszawie szczepienia seniorów zorganizowano między innymi w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym.

Akacja przebiega dosyć sprawnie - donosi reporter RMF FM, Paweł Blinowski. Kolejki przed stadionem albo nie ma w ogóle, albo pojawia się na chwilę i jest krótka. W okolicy jest wielu żołnierzy i wolontariuszy, którzy pomagają seniorom odnaleźć się w labiryncie stadionowych korytarzy.

Cała procedura - z rejestracją i papierologią chwilę trwa, według rozmówców reportera RMF FM - ponad godzinę.

12:54 Warmińsko-Mazurskie: W 16 DPS-ach zaszczepiono wszystkich podopiecznych

W 16 domach pomocy społecznej w woj. warmińsko-mazurskim zaszczepiono wszystkich podopiecznych zgłoszonych do zabiegu - poinformował rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. W 14 DPS-ach zaszczepiono wszystkich pracowników zgłoszonych do iniekcji.

12:51 Francja: Od niedzieli zaostrzono kontrole sanitarne na granicy

Rząd Francji od niedzieli zaostrzył kontrole graniczne, wprowadzając obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego najpóźniej 72 godziny przez przyjazdem. MSW precyzuje, że test obowiązuje osoby przybywające do Francji samolotami i promami.

Od niedzieli obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 został rozszerzony na podróżnych przybywających również z państw UE, ale na razie jedynie samolotami i promami - uściślił resort spraw wewnętrznych, uzupełniając wcześniejsze informacje Pałacu Elizejskiego o czwartkowych zaleceniach Rady UE.

Zalecenia określają wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów na Covid-19 w całej Wspólnocie.

12:45 Podhale: Otwarta dyskoteka; sanepid prowadzi kontrolę

We wsi Ciche na Podhalu w sobotę mimo obostrzeń została otwarta znana dyskoteka "Casanova". Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu wszczęła postępowanie w tej sprawie - poinformowała w poniedziałek szefowa placówki Jolanta Bakalarz.

Analizujemy dokumentację, która została zebrana w trakcie kontroli w sobotę w godzinach wieczornych w dyskotece. W lokalu bawiło się około 60 osób. Jeszcze nie ma decyzji co do nałożenia ewentualnej kary bądź wszczęcia postępowania administracyjnego wobec właściciela lokalu - wyjaśniła dyrektorka nowotarskiego sanepidu. Dodała ona, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami dyskoteka nie powinna działać. Inspektorzy stwierdzili, że wewnątrz budynku dyskoteki były wyłożone środki do dezynfekcji, a część z bawiących się osób posiadała maseczki.

Otwarcie dyskoteki było reklamowane m.in. w mediach społecznościowych hasłami: "Zjazd partyjny strajk przedsiębiorców".

Inspektorem sanepidu asystowali policjanci z nowotarskiej komendy.

12:36 Lubuskie: Otwarta dyskoteka w Świebodzinie, interweniowały służby

Pracownicy sanepidu w asyście policjantów skontrolowali w sobotę wieczorem otwarty mimo zakazu klub muzyczny w Świebodzinie (Lubuskie). W dyskotece było ponad 50 osób, wśród nich Paweł Tanajno ze Strajku Przedsiębiorców. Nie obyło się bez przepychanek i utarczek słownych.

Właściciel dyskoteki kilka dni wcześniej zapowiedział otwarcie lokalu w sobotę. Stąd kontrola sanepidu. Jego pracownikom asystowali policjanci - przekazał w poniedziałek PAP Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Łącznie wylegitymowaliśmy 52 osoby. Swoje czynności wykonali też pracownicy sanepidu. Teraz sprawa zostanie przekazana do prokuratury, która oceni czy właściciel dyskoteki otwierając ją w dobie pandemii i obowiązujących obostrzeń naruszył prawo, a dokładnie artykuł 165 KK, mówiący m.in. o sprowadzeniu zagrożenia dla zdrowia wielu ludzi - powiedział Ruciński.

12:31 Koronawirus w Wielkiej Brytanii

12:22 Dr Sutkowski: Dane epidemiczne są lepsze; powoli otwierałbym drzwi różnych sektorów

Dane epidemiczne są lepsze. Oby była to stała tendencja - powiedział PAP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ekspert powoli otwierałby drzwi różnych sektorów i godził się na aktywność w reżimie sanitarnym.

Cytat

Kibicujemy wszyscy, aby spadki widoczne w ostatnich dniach były już tendencją. Liczba zakażeń rzeczywiście wyraźnie spada. Nieco mniej jest także zgonów. Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy.
powiedział PAP Sutkowski.

W jego ocenie teraz jest właśnie czas na dialog z poszczególnymi branżami i wypracowanie sposobu ich otwarcia.

Cytat

Trzeba to robić, bo ludzie nie wytrzymują bardzo silnych obostrzeń. Do tego sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna na to pozwalać. Wdrażałbym konsekwentnie, ale powoli, pewne poluzowania. Trzeba otwierać drzwi różnych sektorów. Do tego potrzebna jest jednak zgoda w sprawie reżimu sanitarnego. Jeżeli z branżami się coś ustali, to przepisy muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wszelkie naruszenia moim zdaniem winny oznaczać ogromne kary.
ocenił dr Sutkowski.

Jako pierwsze miejsce, które mogłoby zostać otwarte 1 lutego, wymienił galerie handlowe. Sposób swego myślenia o otwieraniu poszczególnych sektorów zarysował w skrócie myślowym: stoki, baseny, siłownie.

W takiej kolejności — nieco symbolicznej — robiłbym to we wszystkich branżach. Wydaje się też, że np. muzea nie niosą ze sobą wielkiego zagrożenia ponownego wybuchu epidemii. Po nich otwierałbym w reżimie sanitarnym kina i teatry, a oczywiście na końcu miejsca masowych imprez - dodał Sutkowski.

12:12 Szczepienia w Poznaniu

12:10 Warszawa: Nielegalna impreza w jednym z lokali w centrum; interweniowała policja

Duża nielegalna impreza odbyła się pomimo obostrzeń w jednym z lokali w centrum stolicy. W sobotę bawiło się na niej - według policji - kilkadziesiąt osób. "Funkcjonariusze skierowali w tej sprawie wnioski do sądu i sanepidu o ukaranie" - poinformował w poniedziałek PAP podinspektor Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Nagranie z trwającej imprezy umieścił na Twitterze Marcin Dobski, dziennikarz "Wprost". "Sobota, późny wieczór, w jednym z lokali w centrum Warszawy" - napisał. Na filmiku widać tłum ludzi, podrygujących na parkiecie i stojących w kolejce do otwartego baru.

Informacje o zorganizowanej imprezie potwierdziła policja.

12:00 Władze Hongkongu po masowych testach zniosły pierwszy lockdown dzielnicy

Władze Hongkongu zniosły w poniedziałek lockdown w stosunkowo ubogiej, gęsto zaludnionej części dzielnicy Jordan, gdzie przez weekend na koronawirusa przebadano ponad 7 tys. mieszkańców, a u 13 z nich wykryto zakażenie - podały miejscowe media.

W sobotę i niedzielę władze zabraniały wychodzenia i wchodzenia do zamkniętej strefy, podczas gdy jej mieszkańców poddawano testom. Portal Hong Kong Free Press podkreśla, że był to pierwszy lockdown dzielnicy Hongkongu od początku pandemii.

Jednak już 15 godzin przed rozpoczęciem kwarantanny informacja o planach jej wprowadzenia wyciekła do mediów. W tym czasie widziano osoby opuszczające dzielnicę z walizkami i sprzętami domowymi - pisze HKFP.

Według władz w ramach akcji przebadano ponad 7 tys. osób, a u 13 z nich wykryto zakażenie, co oznacza 0,17-procentowy odsetek dodatnich wyników. Zakażeni i osoby z ich bliskiego otoczenia zostały odizolowane. Służby medyczne mają zdecydować, czy konieczna będzie jeszcze jedna runda testów.

Decyzję o lockdownie i masowych testach podjęto w związku ze wzrostem liczby diagnozowanych w tym rejonie nowych zakażeń oraz wykryciem koronawirusa w próbkach ścieków z budynków. Zdaniem części ekspertów lockdown wprowadzono jednak za późno, a mieszkańcy dzielnicy mogli już roznieść wirusa do innych części miasta - podała stacja RTHK.

11:44 Łódź: W szpitalu tymczasowym ruszyły szczepienia seniorów przeciw Covid-19

240 zastrzyków dziennie ma być wykonywanych w punkcie szczepień w szpitalu tymczasowym w hali Expo w Łodzi. W poniedziałek ruszyło tam podawanie preparatu przeciw COVID-19. Pierwsza otrzymała go 88-letnia kobieta.


11:33 Koronawirus w Polsce. Sondaż

11:27 Ekspert: Szybkie publikowanie informacji naukowych w czasie pandemii Covid-19 ma zalety i wady

Pandemia to szczególny czas pod względem prędkości rozprzestrzeniania się informacji w mediach - powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Zaznaczył jednak, że coraz częściej w internecie pojawiają się tzw. preprinty, czyli prace naukowe, które należy traktować z dużą ostrożnością.

Jak tłumaczył, serwery preprintowe umieszczają dobrze widoczną adnotację, z której jasno wynika, że umieszczone materiały należy traktować z ostrożnością i nie wykorzystywać jako ugruntowane dowody naukowe.

Wielokrotnie jednak byliśmy świadkami, jak media przedstawiały je w sposób definitywny. Niekiedy faktycznie preprint jest bardzo dobrze przygotowany, ale zdarzają się przypadki zupełnie odwrotne
- wskazał.

Rzymski tłumaczył, że z jednej strony preprinty są sposobem na bardzo szybkie podzielenie się wynikami badań z całym światem - można je upublicznić "niemal od razu po postawieniu ostatniej kropki w manuskrypcie".

To niewątpliwa ich zaleta i sprawdzała się na pierwszych etapach pandemii. Ale, niestety, jest też źródłem nadużyć i zamieszczania prac niedojrzałych. Jak wynika z analizy, którą przeprowadziliśmy z moimi studentami, wiele preprintów nt. COVID-19 zamieszczanych w pierwszych miesiącach pandemii nie doczekało się nigdy publikacji w czasopiśmie naukowym. A łącznie doliczyliśmy się ich niemal 1,5 tys. w pierwszych tylko dwunastu tygodniach 2020 roku - powiedział.

11:15 Ukraina łagodzi restrykcje

Na Ukrainie od poniedziałku obowiązują złagodzone restrykcje przeciwepidemiczne. Otwarto szkoły, restauracje, kina, siłownie. Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow ocenił, że statystyka dotycząca sytuacji epidemicznej jest "dosyć optymistyczna".

11:02 Chiny. Władze: Koronawirus wykryty w punktach szczepień nie jest zaraźliwy

W Chinach wykryto ślady koronawirusa w próbkach pobranych z niektórych punktów szczepień przeciw Covid-19, co może być związane z inaktywowanymi szczepionkami. Wykryty patogen nie jest zaraźliwy - poinformowały w niedzielę wieczorem chińskie władze sanitarne.

Badania na obecność koronawirusa w próbkach pobranych ze stołów, ścian, klamek i korytarzy w punktach szczepień dały dodatnie wyniki. Wykryty wirus miał identyczne sekwencje genomów, jak odmiana użyta w szczepionce, i różnił się od patogenu, jaki szerzy się obecnie w Chinach - przekazało Chińskie Centrum Kontroli Chorób (CDC).

Szczepionki inaktywowane zawierają stosunkowo kompletne odcinki kwasów nukleinowych wirusa, które jednak nie są zaraźliwe. Wszyscy pracownicy punktów szczepień przeszli testy na koronawirusa i nie są zainfekowani - napisano.

Ekspert ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) Benjamin Cowling potwierdził, że badania mogą wykrywać wirusa w próbkach pobieranych z punktów szczepień. Tego rodzaju ślady nie są jednak "niczym, czym należałoby się przejmować" - ocenił, cytowany przez agencję Reutera.

10:49 Wiceminister: Dane o kilkudziesięciu tysiącach otwartych lokali są zatrważające

Informacje o kilkudziesięciu tysiącach otwartych lokali gastronomicznych to zatrważające dane - oceniła w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Podkreśliła, że pomoc dla przedsiębiorców musi być kierowana tak, aby prawa przestrzegać.

10:37 Najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Polsce

10:13 Koronawirus w Polsce. Dzienny raport

10:03 Wtorkowa dostawa szczepionki Moderna odwołana

Otrzymaliśmy informację, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana i została przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend - poinformował szef KPRM Michał Dwroczyk.


09:53 Horban o zamkniętych siłowniach: Można kupić hantle i ćwiczyć w domu

"Nie wiem, co się wszyscy do tych biednych siłowni przyczepili. Rozumiem biznes, ale jeżeli ktoś uprawia sport, to równie dobrze może uprawiać na świeżym powietrzu, kupić sobie hantle za parę groszy w domu i poćwiczyć" - mówił w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM prof. Andrzej Horban. "To jest tylko problem pieniędzy, które tracą siłownie. Ale jest jakiś program pomocy dla tych ludzi - olbrzymi, bo wszyscy się na to w gruncie rzeczy składamy" - ocenił główny doradca premiera ds. walki z Covid-19.

PRZECZYTAJ O ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ>>>

09:45 Dolnośląskie: Mężczyzna, który zmarł dzień po podaniu szczepionki to 73-letni podopieczny DPS-u

73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

W rządowym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy zanotowano zgon mężczyzny. W opisie wskazano, że pacjent miał: "gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (zespół ratownictwa medycznego - PAP)". Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

PAP ustaliła, że chodzi o 73-letniego mężczyznę, pensjonariusza Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. Dyrektor tego DPS-u Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych.

Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ - powiedział dyrektor.

Według relacji Czarneckiego 73-latek poczuł się źle 19 stycznia wieczorem.

09:32 Ekspert: Japonia nie osiągnie odporności stadnej na Covid-19 przed Igrzyskami Olimpijskimi

Opóźnienia w dostawach szczepionek mogą sprawić, że Japonia osiągnie odporność stadną na Covid-19 dopiero w październiku, czyli dwa miesiące po planowanych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio - uważa pracujący w Londynie analityk Rasmus Bech Hansen.

Oznaczałoby to porażkę planu premiera Yoshihide Sugi, który zapowiedział, że Japonia otrzyma do połowy 2021 roku wystarczającą liczbę dawek, by można było zaszczepić wszystkich mieszkańców. Szczepienia mają ruszyć pod koniec lutego.

Wydaje się, że Japonia późno wkracza do gry (...) Jest uzależniona od importu wielu (szczepionek) z USA, a w tej chwili nie wydaje się bardzo prawdopodobne, że zdobędzie bardzo duże ilości na przykład szczepionki Pfizera
- ocenił Hansen, założyciel firmy badawczej Airfinity, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.

Po prostu nie ma wystarczającej liczby szczepionek dla wszystkich krajów, z którymi Pfizer poczynił uzgodnienia - dodał pracujący w Londynie badacz.

Według Reutera Japonia jest szczególnie narażona na opóźnienia, ponieważ pierwszy etap szczepień zależy tam od dostaw preparatu Pfizera. Ten z kolei może zostać zatrzymany przez władze USA do walki z pandemią u siebie. Ameryka potrzebuje kolejnych 100 mln szczepionek Pfizera, by bezpiecznie osiągnąć swoje cele, a wiele z tych 100 mln pochodziłoby z puli dla Japonii - uważa Hansen.

Zarówno Pfizer jak i japońskie ministerstwo zdrowia nie skomentowały dotychczas prognoz Airfinity. Wcześniej Pfizer oświadczył, że pracuje z japońskimi regulatorami "aby dawki szczepionki na Covid-19 były dostępne dla ludzi w Japonii tak szybko, jak to możliwe".

09:18 Śląskie: Rozpoczęły się szczepienia seniorów

Tak jak w całym kraju w poniedziałek rano w woj. śląskim rozpoczęły się szczepienia seniorów. W Katowicach jako pierwszy preparat przyjął 87-letni przedstawiciel władz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Włodzimierz Czechowski.

Cytat

Ja uważam to za obywatelski obowiązek. Jako kombatant, weteran uważam, że powinienem go spełnić i to zrobiłem, i to bez żadnych obaw! Ja, żona, wszyscy jesteśmy już emerytami, więc będziemy się szczepić i serdecznie naprawdę zapraszam i chciałbym, żeby wszyscy seniorzy się zaszczepili, bo to jest jedyna szansa przerwania łańcucha tego naszego wroga nr 1, jakim jest obecnie koronawirus. Statystyki mówią, że w wieku 80 plus prawie 23 proc. nie wraca ze szpitala.
powiedział dziennikarzom pan Włodzimierz.


Nic nie bolało, pani mnie tak pięknie ukłuła, że myślałem, że to jest pieszczota
- żartował.

Włodzimierz Czechowski przyjął szczepionkę w punkcie szczepień, zorganizowanym w szpitalu tymczasowym w Katowicach w obiekcie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, którego placówką patronacką jest Szpital MSWiA w Katowicach.

08:55 Kuczmierowski: 440 tys. szczepionek przeciwko Covid-19 dotrze w tym tygodniu do punktów szczepień

W tym tygodniu dostarczymy do punktów szczepień w całej Polsce łącznie ok. 440 tys. szczepionek przeciwko Covid-19, ok. 150 tys. z nich to będą szczepionki na drugą dawkę - powiedział w poniedziałek PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Od wczoraj szczepionki są w dystrybucji, to jest dużo ponad 5 tys. punktów - to jest początek nowego etapu jeśli chodzi o szczepienia, bo zaczynamy szczepienia populacyjne wśród seniorów
- podkreślił.

Sprecyzował, że część szczepionek dotarła do punktów w niedzielę, część nad ranem w poniedziałek. Wszystkie natomiast dotrą do punktów szczepień do godziny 12.00 w poniedziałek. Do każdego punktu dociera maksymalnie 30 szczepionek. To, co trafi do punktu dziś, musi starczyć na cały tydzień - zaznaczył.

08:35 W Łodzi miejskie przychodnie nie dostały jeszcze szczepionek

Fakt, że dzisiaj ruszają populacyjne szczepienia nie oznacza, że pierwsza dawka preparatu będzie podawana dziś seniorom we wszystkich punktach szczepień. Np. w Łodzi spośród 20 miejskich poradni, dziś będzie szczepić tylko jedna i to dopiero po południu.

Na ten moment miejskie punkty szczepienie nie otrzymały jeszcze szczepionek. Natomiast pierwszymi pacjentami w Łodzi, którzy za chwilę zostaną zaszczepieni, jest pięć osób, zapisanych do szpitala tymczasowego w Hali Expo. 

08:10 Koronawirus w Polsce tematem Porannej rozmowy w RMF FM

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z Covid-19 mówił w Porannej rozmowie w RMF FM o luzowaniu obostrzeń: Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, bo cały nasz wysiłek, potężny, przez rok czyniony, demolujący życie społeczne, może wziąć w łeb.

07:45 Prezes ARM: W poniedziałek szczepionka Moderny trafi do czterech szpitali węzłowych

Szczepionka Moderny w poniedziałek trafi do czterech szpitali węzłowych: w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku - poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że szczepionka będzie przeznaczona do szczepień populacyjnych, czyli m.in. dla seniorów.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia.
Kolejna ich pula ma trafić do naszego kraju w tym tygodniu.

Kuczmierowski podkreślił, że dystrybucja szczepionek Moderny, ze względu na jej niewielką ilość, jest obecnie traktowana jako uzupełniająca do tej od firmy Pfizer.

Szczepionek Moderny jest na tyle mało, że chcemy dystrybuować ją stopniowo do wybranych szpitali. Muszą one mieć szczególną kontrolę nad procesem szczepienia. Jednocześnie cały czas prowadzimy dystrybucję szczepionek Pfizera, dlatego nie chcemy wprowadzać zamieszania kilkoma rodzajami szczepionek w danym punkcie
- powiedział szef ARM.

07:25 Włochy: Około miliona uczniów wraca do szkół średnich w pięciu regionach

Prawie milion uczniów w pięciu regionach Włoch wraca w poniedziałek do szkół średnich po tygodniach zdalnej nauki. To między innymi rezultat złagodzenia restrykcji w Lombardii, gdzie anulowano czerwoną strefę, a z nią przepisy w sprawie częściowego lockdownu.

Gimnazjaliści i licealiści dołączą do uczniów szkół podstawowych, którzy już wcześniej wznowili naukę po przerwie świąteczno-noworocznej.

Tym samym w szkolnych ławkach zasiądzie już 6 milionów z 8,4 miliona wszystkich uczniów w kraju.

Szkoły zostaną otwarte w Lombardii, Ligurii, Marche, Umbrii i w Kampanii. Jest to powrót stopniowy i rotacyjny; na razie w klasach będzie połowa uczniów.

Tylko w Lombardii normalne lekcje wznowi 200 tysięcy gimnazjalistów i 400 tysięcy licealistów i uczniów technikum.

Tydzień wcześniej do szkół średnich wróciło 640 tysięcy uczniów w kilku regionach, w tym w stołecznym Lacjum i w Piemoncie.

Różnice te wynikają nie tylko ze zmian na mapie pandemicznej Włoch, ale także z prawa władz regionalnych do podejmowania własnych decyzji dotyczących oświaty.

Zdalne nauczanie będzie kontynuowane w szkołach średnich we Friuli- Wenecji Julijskiej, Wenecji Euganejskiej, na Sardynii, w Basilicacie, Kalabrii i Apulii. W domach pozostaje też większość młodzieży na Sycylii, która jest czerwoną strefą surowych restrykcji.

W wielu szkołach średnich nie ustają uczniowskie protesty, w tym okupacje budynków. Na poniedziałek zapowiedziano manifestacje młodzieży w 24 miastach , w tym przed Ministerstwem Oświaty w Rzymie. Ich uczestnicy będą domagać się poprawy warunków nauki, zmniejszenia liczebności klas i większych inwestycji w szkolnictwie.

07:13 Najnowsze ustalenia naukowców

06:55 Chorzy na POChP z mniejszym ryzykiem infekcji koronawirusem

Osoby cierpiące na przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, tzw. POChP, mają mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI). Jednak dla życia tych osób ewentualna infekcja SARS-CoV-2 jest znacznie bardziej ryzykowna.

Z analizy ponad kilkunastu tysięcy przypadków osób zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii, którzy potrzebowali leczenia szpitalnego w tym kraju wynika, że odsetek pacjentów z POChP jest niewielki, wynoszący zaledwie 7 proc.

Zgodnie z badaniem, które zostało opublikowane w najnowszym wydaniu naukowego pisma “International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease", częściej na COVID-19 w stosunku do chorych na POChP zapadali pacjenci z nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą i migotaniem przedsionków.

“Częściej też na COVID-19 cierpią osoby po przebytym zatrzymaniu krążenia, z chorobą tętnic obwodowych, niedokrwieniem mózgu czy niewydolnością nerek" - odnotowali naukowcy z SEMI.

Hiszpańscy badacze uważają, że jednym z możliwych powodów rzadszego występowania infekcji SARS-CoV-2 wśród osób cierpiących na przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc może być któryś ze składników leków stosowanych przeciwko tej chorobie.

06:40 Niemcy: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 52 tys.

Jak podał w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Niemczech zwiększyła się o 217 i wyniosła 52 087. Zarejestrowano też 6 729 nowych zachorowań co zwiększyło ich łączną liczbę do 2 141 665.

Dzień wcześniej RKI informował o ponad 12 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem i 349 zgonach.

Wobec utrzymującego się wysokiego poziomu zakażeń i zgonów kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych podjęli decyzję o przedłużeniu do 14 lutego obowiązującego obecnie twardego lockdownu i wprowadzeniu nowych ograniczeń.

06:23 Francja: Doradca rządu: prawdopodobnie potrzebny jest trzeci lockdown

06:15 Szczepienia w USA

Zgodnie z danymi amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA podano do niedzieli ponad 21,8 miliona dawek szczepionek - z czego ponad 3,2 miliona Amerykanów otrzymało już dwa zastrzyki.

Do użytku dopuszczone są dwa preparaty - Pfizera i Moderny. W ciągu miesiąca - jak się oczekuje - dołączy do nich szczepionka koncernu Johnson & Johnson.

06:02 USA: Przekroczono ponad 25 milionów wykrytych przypadków koronawirusa

W Stanach Zjednoczono przekroczono w niedzielę próg 25 milionów wykrytych przypadków koronawirusa - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 sięga w USA blisko 420 tysięcy.

Jak wylicza portal CNN, ponad 25 milionów zdiagnozowanych infekcji SARS-CoV-2 oznacza od 21 stycznia 2020 roku około 68 tysięcy każdego dnia lub średnio jedno nowe zakażenie co 1,2 sekundy.

W kilku stanach po wzrostach na przełomie roku liczba wykrywanych dziennie zakażeń zaczęła w drugiej połowie stycznia spadać. Władze obawiają się jednak nowych mutacji oraz tego, że szczepienia postępują wolniej niż początkowo zakładano.

Bardzo się martwię, czy będziemy w stanie to (tendencję spadkową) utrzymać, czy nie. Jeśli szybko będziemy szczepić, to wtedy spowodujemy, że krzywa pójdzie w dół. Ale jeśli mutacje się rozpowszechnią, ta krzywa odwróci się. I będzie znacznie gorzej. Więc to jest wyścig. Oczywiście mam nadzieję, że go wygramy
- mówi Ashish Jha, dyrektor Global Health Institute na Uniwersytecie Harvarda.

05:48 Prezydent Meksyku zarażony koronawirusem

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador ujawnił w niedzielę że test wykazał, iż jest zakażony koronawirusem. Dodał, że ma łagodne objawy i jest pod opieką lekarzy. Obrador ma rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

05:36 Włochy: Komisarz ds. pandemii: Producenci szczepionek traktują nas jak biedaków

Producenci szczepionek przeciwko koronawirusowi "traktują 27 państw europejskich jak biedaków"- powiedział w niedzielę komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Zapewnił, że władze gotowe są zaszczepić do jesieni 45 mln osób.

W wywiadzie telewizyjnym Arcuri odnosząc się do opóźnień w dostawach i w produkcji szczepionek podkreślił: Wybijmy sobie z głowy to, że Włochy są bardziej poszkodowane od innych.

Te koncerny nie produkują napojów i przekąsek. Zobowiązały się do przekazania określonej liczby szczepionek, które są znacznie ważniejsze od napojów i przekąsek - stwierdził Arcuri. Wcześniej zapowiedział wejście na drogę prawną przeciwko producentom, którzy nie wywiązali się z zagwarantowanych dostaw.

Cytat

Gdybyśmy mieli szczepionki, które nam zapowiedziały firmy farmaceutyczne, do jesieni moglibyśmy zaszczepić do 45 milionów Włochów, ale nie wierzę tym koncernom. Ja chcę zobaczyć szczepionki.
powiedział komisarz.

Domenico Arcuri przyznał, że być może dochodzi do "asymetrii" w rozsyłaniu preparatów do różnych krajów. To znaczy, że "te nieliczne, jakie produkują być może nie trafiają tam, gdzie powinny"- dodał.

05:17 Samolot z polskimi medykami wylądował w Warszawie

Polscy medycy, którzy pomagali słowackiej służbie zdrowia w realizacji testów na koronawirusa wrócili do kraju. Rządowy samolot z 67 lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi na pokładzie wylądował w nocy z niedzieli na poniedziałek w Warszawie.

Grupa medyków była częścią polskiej ekipy liczącej ok. 200 wolontariuszy, którzy w odpowiedzi na apel rządu Słowacji przybyli z pomocą medyczną.

W niedzielę wieczorem polscy medycy zakończyli swą misję na Słowacji. W Bratysławie w kilkudziesięciu punktach wraz z miejscowymi lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi przez dwa dni pobierali wymazy do testów antygenowych.

05:10 Koronawirus w Polsce i na świecie

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce i na świcie. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji.