32 821 zakażonych, spośród których zmarło 1 396 osób - to aktualny bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 294 nowych zakażeniach. 21 kolejnych osób zmarło. Pandemia Covid-19 spowodowała śmierć ponad 477 tys. ludzi na świecie, a liczba zmarłych zwiększyła się dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch miesięcy - informuje AFP. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie śledzimy dla Was w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


- W Polsce do tej pory mamy 32 821 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 1 396 osób, a wyzdrowiało 18 134. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 965 osób. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 294 nowych zakażeniach. 21 kolejnych osób zmarło.

- Covid-19 spowodował śmierć ponad 477 tys. ludzi na świecie, a liczba zmarłych zwiększyła się dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch miesięcy - informuje AFPW sumie od wybuchu pandemii na świecie zmarło 477 117 osób na 9 263 743 stwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

- W ciągu ostatniej doby w Brazylii zdiagnozowano 39 436 nowych infekcji koronawirusem, a 1374 osoby zmarły. Brazylia była we wtorek krajem o największej liczbie nowych przypadków Covid-19 na świecie.

- W stanie Wiktoria odnotowano pierwszy od 23 maja w Australii zgon pacjenta zakażonego koronawirusem. To 103. ofiara śmiertelna epidemii Covid-19 w tym kraju. Zarażonych zostało 7521 osób. Pojawiły się obawy o drugą falę Covid-19. Reuters informuje o szturmach na supermarkety, takich jak na początku epidemii.

- Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova odwołała swoje zobowiązania do piątku. Będzie przebywać w tym czasie w domowej kwarantannie. Jeden z jej współpracowników miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.


22:25 Białoruś

458 nowych infekcji Sars-CoV-2 i pięć nowych zgonów zarejestrowano na Białorusi w ciągu minionej doby. Liczba zakażonych osiągnęła już niemal 60 tys., jednak odsetek dodatnich testów po raz pierwszy spadł poniżej 3 proc.

Do 24 czerwca na Białorusi zaraziło się koronawirusem 59 945 osób, z tego 458 w ciągu ostatniej doby. Ozdrowieńców jest już ponad 40 tys., a potwierdzonych oficjalnie przypadków śmiertelnych - 362.

W ciągu minionej doby przeprowadzono 15,6 tys. testów, a odsetek testów z pozytywnych wynikiem wyniósł 2,9 proc. To rekordowo niski wynik i po raz pierwszy poniżej 3 proc. Według litewskiego epidemiologa Sauliusa Chaplinskasa o tym, że kraj radzi sobie z epidemią, można mówić, gdy przez dłuższy czas wskaźnik ten jest niższy niż 3 proc.


22:24 Chorwacja wprowadza kwarantannę dla mieszkańców krajów bałkańskich

Chorwacja wprowadza od północy ze środy na czwartek 14-dniową kwarantannę dla podróżnych przybywających z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Płn. w związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem na Bałkanach - ogłosił w środę wieczorem rząd.

To obostrzenie nie dotyczy przyjezdnych jadących tranzytem przez Chorwację, dotyczy jednak wracających do kraju chorwackich obywateli - poinformował dziennikarzy minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović. 

Nakazano też od czwartku noszenie maseczek w środkach transportu publicznego.


22:07 Warszawa: Nie wszystkie komisje wyborcze powstaną

Ze względu na stan epidemii i troskę o pacjentów i podopiecznych nie zostanie powołanych 21 z 51 odrębnych komisji wyborczych - przekazała PAP rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Dodała, że chodzi o komisje, które miałyby być zlokalizowane w DPS-ach i placówkach leczniczych.

Zgodnie z przepisami, odrębne obwody głosowania tworzone są w zakładach leczniczych, DPS-ach, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów. Aby mogły zostać utworzone, w dniu wyborów powinno w nich przebywać co najmniej 15 wyborców.

Jak poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, ze względu na stan epidemii nie wszyscy kierownicy tego typu jednostek zdecydowali się na utworzenie odrębnych komisji wyborczych. Powodem jest fakt, że w placówkach bardzo często przebywają osoby przewlekle chore.


21:48 Francja

Jedenaście osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii we Francji na Covid-19 zmarło 29 731 osób.

Resort sprecyzował, że środowy bilans nie obejmuje danych z domów opieki społecznej, które obecnie są aktualizowane raz w tygodniu, w każdy wtorek.

Potwierdzono też 97 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym ogólna liczba infekcji we Francji wynosi 161 348. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 658 osób, o 24 mniej niż we wtorek, a w sumie pod opieką lekarską jest 9 299 osób, czyli o 192 mniej niż dzień wcześniej.


21:41 Nietypowa noc świętojańska

W tym roku w Hiszpanii podczas nocy świętojańskiej nie było tradycyjnego palenia ognisk, ani fiesty na plażach. Ze względu na pandemię koronawirusa w Katalonii od godz. 20. do rana nie można korzystać z plaży.

Również w innych miejscach hiszpańskiego wybrzeża lokalne władze zdecydowały o zamknięciu plaż na noc, aby uniknąć dużych zbiorowisk ludzi podczas obchodów świętojańskich.

Według naczelnego epidemiologa kraju, Fernando Simona, w Hiszpanii jest obecnie 12 ognisk koronawirusa i rząd ponownie chce zwiększenia kontroli sanitarnych.

W noc świętojańską plaże w Walencji kontrolowała policja, która użyła do tego dronów. "To najbardziej spokojna i smutna wigilia św. Jana" - napisał w środę madrycki dziennik "As".


21:22 Pandemia zwiększyła zużycie plastiku

W wyniku pandemii koronawirusa na świecie wzrosło zużycie plastiku oraz zapotrzebowanie na przedmioty z niego wykonane - odnotował hiszpański dziennik “El Mundo".

Madrycka gazeta przypomniała, że konieczność zabezpieczenia się przed zakażeniami SARS-CoV-2 sprawiła, iż plastik wszedł ponownie do powszechnego użycia, m.in. w formie przyłbic ochronnych, rękawic czy gogli stosowanych przez personel medyczny.

Dziennik odnotował, że dużą popularnością w ośrodkach opiekuńczych cieszą się obecnie transparentne plastikowe kotary, dzięki którym rodziny odwiedzające seniorów w domach spokojnej starości mogą uścisnąć swoich bliskich.


21:04 Hiszpania: Co czwarty fizjoterapeuta zakażony koronawirusem

Fizjoterapeuci, czyli pracownicy służby zdrowia niemający bezpośredniego kontaktu z chorymi na Covid-19 w szpitalach, lecz z ozdrowieńcami, to kolejna grupa bardzo narażona na zakażenie koronawirusem. W Hiszpanii już co czwarty z wykonujących tę profesję został zainfekowany SARS-CoV-2.

Z badania opublikowanego we wtorek przez dziennik “Diario de Cantabria" wynika, że już blisko 25 proc. wykonujących zawód fizjoterapeuty w Hiszpanii choruje bądź chorowało na Covid-19.

Badanie związku zawodowego pielęgniarstwa SATSE dowodzi, że w okresie epidemii służby sanitarne Hiszpanii nie poddały żadnej próbie na obecność w organizmie koronawirusa około 20 proc. fizjoterapeutów.


20:47 Miss Pandemii

W gwatemalskiej gminie Santa Catarina Mita Jutiapa, położonej 150 km od miasta Gwatemala, stolicy kraju, zorganizowano wybory Miss Pandemii. Walczące o tytuł w nielegalnym konkursie piękności konkurentki występowały na scenie bez masek ochronnych.

Choć Gwatemala od marca walczy z koronawirusem, a w kraju zmarło już prawie 600 osób, to zagrożenie epidemią nie powstrzymało gminy Santa Catarina Mita Jutiapa przed organizacją konkursu piękności.

Wprawdzie w rywalizacji wzięły udział zaledwie trzy mieszkanki gwatemalskiej gminy, ale - jak twierdzi powołujący się na lokalne media dziennik “El Mundo" - istniało wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem.


20:42 Szkocja przedstawiła plan znoszenia obostrzeń

Rząd Szkocji przedstawił w środę plan dalszego znoszenia restrykcji wprowadzonych z powodu koronawirusa. Sklepy zostaną otwarte 29 czerwca, a puby, restauracje, hotele, kina, muzea - od 15 lipca.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon powiedziała, że przejście do następnego etapu jest możliwe dzięki "realnie utrzymującym się postępom" w zwalczaniu koronawirusa, i wskazała, że liczba zgonów spada przez ósmy kolejny tydzień. Zastrzegła jednak, że zmiany zależą od utrzymania epidemii pod kontrolą i mogą być odwrócone, jeśli pojawią się nowe ogniska.


20:23 Włochy

We Włoszech zmarło ostatniej doby 30 osób zakażonych koronawirusem, wykryto 190 nowych infekcji. Liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 34644. Ten nowy bilans podała w środę Obrona Cywilna.

Obecnie zakażonych jest 18,6 tys. osób. Liczba ta spadła w ciągu jednego dnia o ponad 900.

Rekordowy odsetek 91 proc. zakażonych przebywa w domowej izolacji bez objawów lub z lekkimi symptomami.

Potwierdzono dotąd ponad 239 tys. przypadków koronawirusa. Jest już 186 tys. wyleczonych.


19:47 Irak

79 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Iraku - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Iraku wynosi 1330.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono także 2200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym całkowita liczba infekcji w Iraku wynosi 36 702. Wyzdrowiało 16 814 osób.

Ministerstwo zwraca uwagę, że wzrost liczby dobowych zakażeń obserwowany jest od zakończenia świętego dla muzułmanów miesiąca ramadan, co miało miejsce 23 maja. Według resortu obecnie wielu Irakijczyków lekceważy ograniczenia wprowadzone w związku z zagrożeniem epidemicznym.


19:26 Nowe zgony w Hiszpanii i Portugalii

Podczas ostatniej doby na Covid-19 w Hiszpanii zmarły dwie osoby, a w Portugalii służby sanitarne odnotowały trzy zgony. W obu krajach w ciągu ostatnich 24 godzin koronawirusa wykryto u ponad 330 osób.

Według środowego oświadczenia służb medycznych Hiszpanii od wtorku zanotowano dwa nowe zgony pacjentów chorych na Covid-19, a łączna liczba zmarłych wskutek tej choroby wynosi 28 327.

Z informacji przekazanych przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy wtorkiem a środą liczba infekcji koronawirusem wzrosła o 334, do poziomu 247 086.

W środę najwięcej ognisk zakażenia koronawirusem występowało na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu oraz Aragonii.


19:14 Francja: Fiasko rządowej aplikacji

Francuskie media określiły jako fiasko rządową aplikację StopCovid stworzoną w celu powiadamiania o zagrożeniu koronawirusem. Działający od trzech tygodni program wysłał zaledwie 14 powiadomień o zagrożeniu.

Aplikację StopCovid zainstalowało 1,9 mln użytkowników, a 460 tys. odłączyło ją po niedługim czasie użytkowania - poinformował francuski sekretarz stanu ds. cyfryzacji Cedric O we wtorek podczas konferencji prasowej.

Francuskie media nie zostawiają w środę suchej nitki na rządowej aplikacji, wskazując na jej bezużyteczność. "Totalne fiasko" - uznał w środę dziennik "Le Figaro". 

19:03 Zakażeni zawodnicy Adria Tour

Boris Becker bronił Novaka Djokovica, zwracając uwagę, że serbski tenisista w szczytnym celu zorganizował cyklu turniejów pokazowych Adria Tour. "Ale popełnił kilka błędów" - przyznał słynny Niemiec, który w przeszłości był trenerem lidera światowego rankingu.


18:47 Od września powrót do szkół czy zdalna nauka?

"Nie zmarnujmy wakacji, przygotujmy razem szkołę do zdalnej nauki od września"  - apeluje do ministra edukacji Związek Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP przygotowało listę jedenastu postulatów, których realizacja ma pomóc w lepszej nauce na odległość, gdyby od września sytuacja uniemożliwiła uczniom i nauczycielom powrót do szkół.

ZNP nawołuje do rozwiązania najpilniejszych problemów, jakie pojawiły się w ciągu trzech miesięcy zdalnego nauczania. Od braku komputerów w domach uczniów i nauczycieli, przez problemy z dostępem do internetu, po kłopoty z rozliczaniem czasu pracy. Pilnie trzeba zmienić podstawę programową - ocenia prezes ZNP Sławomir Broniarz. MEN zapewnia, że robi wszystko, żeby uczniowie od września mogli wrócić do szkół, ale równocześnie stara się dobrze przygotować narzędzia na wypadek konieczności dalszego kontynuowania nauki zdalnej. 


18:29 Belgia: Kolejny etap luzowania obostrzeń

W środę 1 lipca Belgia otworzy baseny, kina, parki rozrywki, sauny, centra odnowy biologicznej i kasyna. Miejsca te zostały zamknięte w połowie marca w efekcie pandemii koronawirusa. To kolejny etap łagodzenia obostrzeń wprowadzany w tym kraju.

O kolejnym etapie łagodzenia obostrzeń poinformowała na środowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego premier Sophie Wilmes.

Już za tydzień Belgowie będą mogli ponownie iść do kina lub teatru, jednak przestrzegając zasad dystansu społecznego. Do 200 osób będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach w pomieszczeniach, takich jak nabożeństwa religijne, a do 400 osób w spotkaniach na zewnątrz, w tym w demonstracjach.


18:13 Iran: Gwałtowny wzrost nowych zakażeń

Irańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że liczba ofiar śmiertelnych w kraju spowodowana przez COVID-19 wzrosła do prawie 10 tysięcy. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarły 133 osoby.

Przez ostatnie 24 godziny w Iranie potwierdzono 2 531 nowych przypadków koronawirusa, co zwiększyło łączną liczbę zainfekowanych od lutego do 212 501 osób. Do tej pory zmarło łącznie 9 996 osób.

Dzienna liczba ofiar śmiertelnych w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od dwóch miesięcy regularnie była większa niż 100, co odzwierciedla gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji od czasu zniesienia ograniczeń w połowie kwietnia.


18:00 Polsko-czeskie konsultacje

Nie ma żadnych przesłanek, by Czesi utrzymywali kontrole i obostrzenia na granicy z Polską w Śląskiem - uważa marszałek województwa Jakub Chełstowski. Dziś odbyły się kolejne polsko-czeskie konsultacje .

Marszałek Chełstowski ma nadzieję, że w ciągu kilku dni obostrzenia zostaną zniesione. Obecnie, żeby wjechać do Czech, mieszkańcy województwa śląskiego muszą przedstawić ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Po dzisiejszych konsultacjach polsko-czeskich marszałek województwa powiedział, że obecnie liczba zakażonych na 100 tys. mieszkańców w województwie śląskim jest nawet niższa niż u naszych sąsiadów w kraju morawsko-śląskim.

U nas w ostatnim czasie nowych zakażeń jest mniej, rośnie za to liczba wyleczonych osób. Służby sanitarne obu regionów zacieśniły współpracę i wymianę danych, ale decyzję o przywróceniu normalnego ruchu na granicy musi podjąć czeski rząd.

17:46 Odwołany maraton w Berlinie

Maraton w Berlinie nie odbędzie się w tym roku z powodu pandemii koronawirusa - ogłosili w środę organizatorzy. Kilkadziesiąt minut wcześniej odwołano tegoroczną edycję maratonu w Nowym Jorku.

17:36 Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarły 154 osoby i wykryto 653 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 19 marca - podało w środę po południu ministerstwo zdrowia.

Liczba nowych zgonów jest nieco niższa od bilansu podanego we wtorek, gdy informowano o 171 zmarłych, ale zarazem nieco wyższa niż średnia dobowa z siedmiu kolejnych dni, która we wtorek wynosiła 121. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Wielkiej Brytanii już 43 081 osób, co jest trzecim najwyższym bilansem na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

17:34 Drużyna Krychowiaka i Rybusa w izolacji

Wicelider rosyjskiej ekstraklasy Lokomotiw Moskwa, którego piłkarzami są Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus, postanowił poddać się izolacji w swoim centrum treningowym w Bakowce. Decyzję podjęto w związku z obawą o zakażenia koronawirusem.

17:16 Odwołany maraton w Nowym Jorku

Zaplanowany na 1 listopada maraton w Nowym Jorku został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy największej tego typu imprezy na świecie podjęli decyzję w środę po konsultacjach z biurem burmistrza.

17:06 Koronawirus w Szwecji

O 48 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwecji; łączny bilans zgonów wywołanych epidemią koronawirusa to 5209 - podał w środę szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

Z opublikowanych statystyk wynika, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w ciągu doby o 1487, do 62 324. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 191 zakażonych pacjentów.

16:38 Hiszpańska opozycja: rząd zaniża liczbę ofiar COVID-19

Podczas środowej sesji Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, politycy opozycyjnej Partii Ludowej (PP) zarzucili rządowi Pedra Sancheza, że zaniża liczbę osób zmarłych na Covid-19.

Szefowa frakcji PP w Kongresie Cayetana Alvarez de Toledo oświadczyła, że według szacunków specjalistów oraz rozmaitych instytucji, również rządowych agend, liczba zmarłych w Hiszpanii po zakażeniu koronawirusem sięga 45 tys.

Według danych rządu do wtorkowego popołudnia w Hiszpanii z powodu Covid-19 zmarło 28 325 osób.

16:33 Odporność zbiorowa na COVID-19 pojawia się szybciej?

Według nowych analiz społeczeństwo nabierze naturalnej odporności przeciwko SARS-Cov2 już przy odsetku 43 proc. odpornych osób w populacji - a nie przy 60 proc., jak wcześniej zakładano. Naukowcy uznają to za dobrą wiadomość, ale zastrzegają, by liczby te traktować orientacyjnie.

16:04 Wzrost zakażeń w USA

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w USA jest najwyższa od dwóch miesięcy i utrzymuje się na poziomie z okresu największego nasilenia epidemii - poinformował w środę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Do tej pory tylko dwukrotnie - 9 kwietnia i 24 kwietnia - w USA odnotowano tak duże dobowe wzrosty liczby zakażonych.

Dane z wtorku wieczorem, dotyczące nowych infekcji, skorygowano w górę i w związku z tym potwierdzona liczba nowych przypadków wyniosła 34,7 tys. Wcześniej informowano, że zdiagnozowano ponad 32 tys. zakażeń.

15:57 MZ o wynikach badań na koronawirusa

Wykaz biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających zgłoszeniu przez laboratoria diagnostyczne został uzupełniony o wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę zakaźną COVID-19. W odniesieniu do wybranych czynników określono obowiązek dołączania kopii sprawozdania z badania.

15:26 Zamknięty OIOM w Siedlcach

Co najmniej do 1 lipca zamknięty będzie oddział intensywnej terapii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Trafił tam 72-letni pacjent, u którego przy okazji innych badań, wykryto zakażenie koronawirusem.

Na kwarantannę skierowana została część pracowników lecznicy, a także lekarz i pielęgniarka z innej placówki - ze szpitala miejskiego, które zajmowały się zakażonym mężczyzną podczas wizyt domowych.

15:16 Wielka Brytania. Zamówienie piwa tylko z podaniem imienia i nazwiska

Do zamówienia piwa w pubach, po ich otwarciu w Anglii od 4 lipca, konieczne będzie podanie nazwiska i danych kontaktowych, które będą przechowywane przez właścicieli przez 21 dni - przewidują opublikowane w środę wytyczne brytyjskiego rządu.

14:24 Koronawirus w radomskim ZUS-ie

5 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w radomskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 46 osób skierowano na kwarantannę.

Chodzi o pracowników jednego z pięter urzędu, którzy nie obsługiwali klientów. Trwają kolejne badania pracowników, większość z nich pracuje zdalnie. 

14:14 Koronawirus we Francji

Dwie szkoły podstawowe w Paryżu zostały zamknięte po wykryciu kilku przypadków zakażenia koronawirusem. Według Regionalnej Agencji Zdrowia (ARS) nie są to jednak ogniska zakażeń.

W środę zamknięta została szkoła podstawowa Renard, położona w IV dzielnicy w centrum miasta, do której uczęszcza około 200 uczniów.

13:44 Koronawirus w Hiszpanii

W szczytowym okresie epidemii koronawirusa w Hiszpanii strażacy musieli wywozić z domów spokojnej starości zwłoki podopiecznych tych placówek, którzy zmarli na Covid-19 - napisał w środę wydawany w Madrycie dziennik “El Pais".

Według gazety najwięcej zmarłych zostało wywiezionych przez jednostki straży pożarnej na terenie aglomeracji madryckiej, gdzie koronawirus zabił najwięcej osób w Hiszpanii.

13:21 Kontrola turystów w Hiszpanii

W dzienniku ustaw Hiszpanii, tzw. BOE, opublikowane zostały w środę przepisy dopuszczające kontrolę zdrowotną turystów przybywających na terytorium tego kraju samolotami i statkami. Regulacje przewidują badania w portach morskich i lotniczych z udziałem lekarza.

Zgodnie z nowymi przepisami turyści przybywający do Hiszpanii będą poddani kontroli dokumentów, będzie im zmierzona temperatura ciała, a następnie lekarz “wizualnie" oceni ich stan zdrowia.

12:45 Wielka Brytania

Szefowie głównych brytyjskich stowarzyszeń medycznych wezwali w opublikowanym liście otwartym do przeprowadzenia pilnego przeglądu w celu zbadania, czy Wielka Brytania jest odpowiednio przygotowana na "realne ryzyko" drugiej fali koronawirusa.

"Choć przyszły kształt pandemii w Wielkiej Brytanii jest trudny do przewidzenia, dostępne dowody wskazują, że lokalne wybuchy są coraz bardziej prawdopodobne, a druga fala pozostaje realnym zagrożeniem" - napisano w liście opublikowanym przez "British Medical Journal".

List podpisało 16 osób, m.in. szefowie Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego, szefowie organizacji skupiających lekarzy różnych specjalności, stowarzyszenia pielęgniarek, a także redaktor naczelny medycznego pisma "The Lancet".

12:43 Portugalia

Pierwsze lekcje w portugalskich szkołach z udziałem uczniów rozpoczną się pomiędzy 14 a 17 września - poinformował rząd premiera Antonia Costy.

Minister oświaty Portugalii Tiago Brandao Rodrigues potwierdził wtorkowe deklaracje premiera, że początek roku szkolnego 2020-2021 odbędzie się w obecności uczniów w szkołach oraz bez możliwości udziału w zajęciach w formie zdalnej.

12:41 Defilada na Placu Czerwonym

Prezydent Kirgistanu Soronbaj Dżinbekow nie wziął udziału w defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym, ponieważ po przybyciu do Moskwy u dwóch osób z jego delegacji wykryto koronawirusa - podała niezależna "Nowaja Gazieta".

Infekcję wykryto u urzędnika kancelarii prezydenta i u funkcjonariusza ochrony - informuje dziennik, powołując się na służby prasowe kirgiskiego przywódcy.

Z transmisji defilady wynika, że Dżinbekow przyjechał rano na Plac Czerwony, ale potem kamery przestały go pokazywać i nie widać go było na trybunach.

Według administracji prezydenta Rosji Władimira Putina - Dżinbekow brał udział w spotkaniu z rosyjskim przywódcą, które odbyło się jeszcze przed defiladą.

Do Moskwy prezydent Kirgistanu przybył w związku z obchodami 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Miały się one odbyć 9 maja, ale z powodu pandemii koronawirusa przełożono je na 24 czerwca. Do Rosji, prócz Dżinbekowa, przyjechali na defiladę przywódcy niektórych innych państw poradzieckich.

12:37 Testy

Mamy bufor w granicach 1 mln testów genowych - testów do badań PCR, jak i testy antygenowe, które były kupowane zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejna ich partia dotrze zgodnie z umową - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik w czasie konferencji odniósł się do kontroli posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie zakupu testów antygenowych, które do końca maja miały trafić do Polski. Gwarantuję, że testy antygenowe będą w Polsce dostępne (...). Kolejna partia ma dotrzeć. Wszystko będzie się działo zgodnie z zawartą umową - oświadczył Andrusiewicz.

12:29 Bułgaria

Stan nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w Bułgarii został przedłużony do 15 lipca - postanowił rząd na posiedzeniu. Minister zdrowia Kirił Ananiew tłumaczył, że decyzję podjęto po przeanalizowaniu sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ananiew powiedział, że po 9 czerwca liczba nosicieli koronawirusa zaczęła znacząco rosnąć. Przeciętnie dobowy przyrost liczby infekcji wynosił 84, co oznacza ponad trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim okresem, liczonym od początku epidemii w marcu.

Według decyzji rządu nie zostaną wprowadzone nowe środki do walki z epidemią, w mocy pozostają restrykcje obowiązujące do tej pory - zakaz wjazdu na terytorium Bułgarii podróżnych z określonych krajów lub objęcie ich wymogiem poddania się kwarantannie po przyjeździe; nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych; przestrzeganie zasad higieny osobistej i dezynfekcja; konieczność zachowania dystansu co najmniej 1,5 metra od innych osób. Resort zdrowia zaleca też, by w miarę możliwości pracować z domu.

12:28 Kadra skoczków narciarskich

Polscy skoczkowie narciarscy, którzy przebywają na zgrupowaniu w Wiśle, przeszli już testy na obecność koronawirusa. Wyniki mają być znane jutro do południa. Przebadane zostały 24 osoby, czyli wszyscy zawodnicy, a także cały sztab szkoleniowy.

12:20 Na całym świecie z powodu Covid-19 zmarło już ponad 477 tys. osób

Pandemia Covid-19 spowodowała śmierć ponad 477 tys. ludzi na świecie, a liczba zmarłych zwiększyła się dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch miesięcy - informuje AFP, powołując się na oficjalne dane z poszczególnych państw.

W sumie od wybuchu pandemii na świecie zmarło 477 117 osób na 9 263 743 stwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Największe żniwo koronawirus zebrał w Europie: 193 800 osób zmarło na 2 557 761 przypadków infekcji.

Ale to w Ameryce Łacińskiej pandemia rozwija się najszybciej. Tylko od wtorku w regionie tym stwierdzono 100 378 zgonów na 2 163 835 przypadków zakażenia.

12:16 Górnicy

Ponad połowa chorujących na COVID-19 górników - dokładnie 3308 z nich - już wyzdrowiała. Śląsk pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa staje się jednym z bezpieczniejszych regionów Polski - zauważył rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik podkreślił, że nowe przypadki COVID-19, zarejestrowane w środę na Śląsku (jest ich 108) dotyczą osób z rodzin górników przebywających na kwarantannie.

11:14 Testy na koronawirusa

Ostatniej doby wykonano ponad 22,4 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 399 tys. 647 próbek pobranych od 1 mln 251 tys. i jednej osoby.


11:05 Kazachstan

Władze Kazachstanu zdecydowały o wprowadzeniu kwarantanny w dwóch miast, gdzie wykryto nowe ogniska koronawirusa. Leżące nieopodal stolicy Kokczetaw i Stiepnogorsk odizolowano od reszty kraju i wprowadzono tam godzinę policyjną od 22 do 6 rano.

Środowa decyzja to reakcja na rosnącą liczbę infekcji koronawirusem w kraju. Liczba wykrytych przypadków w całym kraju wzrosła sześciokrotnie - do ponad 30 tys. - odkąd Kazachstan zniósł większość restrykcji w połowie maja.

10:34 NOWE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA

Mamy 294 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dotyczą one województw: śląskiego (108), łódzkiego (39), mazowieckiego (33), świętokrzyskiego (21), wielkopolskiego (17), podlaskiego (13), podkarpackiego (12), dolnośląskiego (11), warmińsko-mazurskiego (10), opolskiego (9), pomorskiego (7), małopolskiego (5), lubelskiego (4), zachodniopomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (1).  

Zmarło kolejnych 21 osób chorych na Covid-19. To: 80-letni mężczyzna z Kalisza, 58-letnia i 90-letnia kobieta z Warszawy, 4 pacjentów z Radomia: 93-letni mężczyzna, 83-letnia kobieta, 85-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta, dwóch 88-letnich mężczyzn z Łańcuta, 88-letnia kobieta i 68-letni mężczyzna z Łodzi, 76-letni mężczyzna ze Zgierza, czworo pacjentów z Raciborza: 51-letnia kobieta, 74-letnia kobieta, 69-letnia kobieta i 72-letni mężczyzna, 79-letni i 81-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 72-letnia kobieta z Żywca, 98-letni mężczyzna i 73-letnia kobieta ze Starachowic. Większość cierpiała na inne choroby.

Łączny bilans zakażonych koronawirusem w Polsce to Liczba 32 821. Zmarło 1 396 pacjentów.

10:28 Węgry

Siedem nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Zmarły trzy osoby chore na Covid-19 - poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W sumie od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono 4114 zakażeń koronawirusem. 576 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 2618 uznano już za wyleczone.

W szpitalach znajdują się obecnie 183 osoby zakażone koronawirusem, przy czym 13 oddycha przy pomocy respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa 3705 osób.

Rząd Węgier zniósł w zeszłym tygodniu stan zagrożenia, ogłoszony w związku z epidemią SARS-CoV-2. Wprowadzono zamiast tego gotowość epidemiczną, zachowując część podjętych wcześniej kroków, np. nadal działa sztab operacyjny ds. walki z koronawirusem i trzeba nosić maseczki ochronne w środkach transportu publicznego oraz w sklepach.

10:25 Słowacja

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova odwołała swoje zobowiązania do piątku. Będzie przebywać w tym czasie w domowej kwarantannie. Jeden z jej współpracowników miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - podał rzecznik Milan Striżinec.

10:10 Dane Ministerstwa Zdrowia

Dotychczas wyzdrowiało 18 134 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 965 osób, pod respiratorem jest 65 chorych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że kwarantanną objęto 92 992 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 16 574.

10:09 Rosja

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 7176 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Łączna liczba infekcji od początku pandemii sięgnęła w kraju 606 881 - poinformował sztab rządowy. Liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 154 - do 8513.

To kolejny dzień, gdy dobowy przyrost zgonów jest wyższy: we wtorek poinformowano o śmierci 153 osób, a w poniedziałek o 95 zmarłych osobach, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa.

12 393 osoby opuściły rosyjskie szpitale w ciągu ostatniej doby, a liczba osób wyleczonych wzrosła tym samym do 368 822. 

09:38 Japonia

55 nowych przypadków Covid-19 wykryto w środę w stolicy Japonii - poinformowała telewizja publiczna NHK. To największa liczba nowych zakażeń w ciągu doby od ponad miesiąca i efekt zidentyfikowania ogniska wirusa w jednym z tokijskich biur.

Liczba nowych infekcji może spowodować przywrócenie restrykcji w japońskiej stolicy. Władze Tokio zapowiadały wcześniej, że mogą podjąć taką decyzję, jeśli wirus będzie się rozprzestrzeniał w tempie szybszym niż 50 zakażeń dziennie.

Japonii dotąd udało się uniknąć epidemii koronawirusa na wielką skalę. Infekcję SARS-CoV-2 wykryto dotychczas u ponad 18 tys. osób, w tym u 5,8 tys. w Tokio. Zmarło 965 zakażonych osób. 

09:30 Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Oddział kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został objęty kwarantanną. Powodem jest wynik dodatni na obecność SARS-CoV-2 u jednej z pielęgniarek - zakomunikowała rzecznik placówki Anna Szafrańska.

Zgodnie z zaleceniami sanepidu pozostały personel oraz pacjenci hospitalizowani na oddziale kardiologicznym poddani zostaną testom na obecność koronawirusa - podała rzecznik.

W trakcie kwarantanny nikt z oddziału nie zostanie wypisany do domu. Nie będzie również przyjęć pacjentów.

Obecnie to drugi oddział w bielskim szpitalu, na którym obowiązuje kwarantanna. 18 czerwca objęto nią oddział chorób wewnętrznych i diabetologii. Powodem był wynik dodatni na obecność koronawirusa u jednego z hospitalizowanych pacjentów.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

09:26 Kopalnie

Pojedyncze zakażenia odnotowano w ciągu ostatniej doby w śląskich kopalniach węgla kamiennego. We wszystkich górniczych spółkach przybyło natomiast ozdrowieńców - od wtorku łącznie ponad 150 osób.

Według zebranych w środę przez PAP danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 6286 górników z kilkunastu kopalń - to 11 więcej niż we wtorek.

W ostatniej dobie stwierdzono też ozdrowienia 156 zakażonych wcześniej pracowników: 108 z JSW, 42 z PGG i 6 z Węglokoksu Kraj.

09:17 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 940 zakażeń koronawirusem, 16 chorych na Covid-19 zmarło, a 453 wyzdrowiało - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zakażeń na Ukrainie od początku pandemii.

Wcześniej o tak dużej liczbie zachorowań jednego dnia (921) poinformowano w piątek. To nasz kolejny "antyrekord". Obserwujemy te "antyrekordy" już prawie dwa tygodnie - zaznaczył minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Ogólnie od początku epidemii na Ukrainie na Covid-19 zachorowało 39 014 osób, 1051 zmarło, a 17 409 wyzdrowiało.

Kolejny dzień z rzędu najwięcej zakażeń wykryto w obwodzie lwowskim (203). Ogółem najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w Kijowie (4528), w obwodzie czerniowieckim (4478) i w obwodzie lwowskim (4423). Najwięcej osób zmarło w obwodzie czerniowieckim (176) i lwowskim (120).

08:31 Australia

W stanie Wiktoria odnotowano pierwszy od 23 maja w Australii zgon pacjenta zakażonego koronawirusem. To 103. ofiara śmiertelna epidemii Covid-19 w tym kraju. Zarażonych zostało 7521 osób.

W środę w Australii zarejestrowano najwyższą liczbę nowych infekcji od ponad dwóch miesięcy - 29, z których 20 miało miejsce w stanie Wiktoria. Władze tego regionu w weekend przedłużyły obowiązywanie stanu wyjątkowego o kolejny miesiąc.

Zwiększona liczba zakażeń spowodowała znaczny wzrost popytu na testy na obecność koronawirusa. Policja zamknęła jedną z placówek przeprowadzających szybkie testy już 20 minut po jej otwarciu w związku z tłumem ludzi, który pojawił się na miejscu.

Mimo wciąż niewielkich liczb nowych zakażeń, w Australii pojawiły się obawy o drugą falę Covid-19. Reuters informuje o szturmach na supermarkety, takich jak na początku epidemii.

08:28 Szczepionka

Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG) rozpoczęła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pierwszą próbę kliniczną trzeciej fazy potencjalnej szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosiła firma w mediach społecznościowych. Rozpoczęcie badań przypominało ceremonię. Było transmitowane w chińskich miastach Pekin i Wuhan oraz w stolicy ZEA Abu Zabi. Próby trzeciej fazy testów potrwają około pół roku.

08:25 Dyskoteki w czasie pandemii

Każda z osób tańczących na dyskotece powinna mieć na parkiecie swój obszar o wielkości 2,25 m kw. - wynika z zaleceń dla rządu przygotowanych przez największą organizację gastronomiczną Portugalii AHRESP.

Z wytycznych przekazanych w połowie czerwca portugalskiemu rządowi wynika też, że w dyskotekach powinny być naklejone na podłodze strzałki pomagające w przemieszczaniu się gości, a także zaznaczone kwadraty, poza które nie może wyjść osoba tańcząca.

07:12 Brazylia

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zdiagnozowano 39 436 nowych infekcji koronawirusem, a 1374 osoby zmarły - podało ministerstwo zdrowia. Łączny bilans pandemii to 1,14 mln stwierdzonych zakażeń i ponad 52,6 tys. zgonów.

Liczby podane przez ministerstwo oznaczają, że Brazylia była we wtorek krajem o największej liczbie nowych przypadków Covid-19 na świecie. Stosunkowo niska liczba wykonywanych testów oznacza, że w rzeczywistości sytuacja w kraju może być jeszcze gorsza.

Wtorkowe statystyki wskazują na to, że była to druga najgorsza dotąd doba zarówno pod względem liczby nowych infekcji, jak i zgonów. W obu przypadkach krzywe mają trend wznoszący. Ciężka sytuacja nie przekonała dotąd prezydenta kraju Jaira Bolsonaro do zmiany podejścia w sprawie pandemii. We wtorek brazylijski sąd nakazał prezydentowi noszenie maski ochronnej w miejscach publicznych po tym, jak ten wystąpił bez maski na politycznym wiecu.


06:49 Kanada

Toronto, największe miasto Kanady, od środy zmniejsza obostrzenia związane z Covid-19. Zmiany w stolicy Ontario następują dwa tygodnie po innych częściach prowincji.

Toronto jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią kanadyjskich miast: z 33,6 tys. przypadków w Ontario, prawie 14 tys. zakaziło się w Toronto. Z 2 609 zmarłych na Covid-19 w całej prowincji w Toronto zmarły 1 044 osoby. 

Od dziś w Toronto będą mogły być otwarte centra handlowe, salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu, baseny, wznowiona zostanie produkcja filmowa i telewizyjna, do pracy wróci branża turystyczna. Restauracje będą mogły serwować jedzenie nie tylko na wynos, także w ogródkach. 

06:47 Niemcy

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech zdiagnozowano 587 nowych przypadków koronawirusa - poinformował Instytut Roberta Kocha (RKI) zajmujący się chorobami zakaźnymi.

Od początku pandemii w Niemczech potwierdzono w sumie 191 449 infekcji.

Według RKI w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 19 osób, co zwiększyło łączną liczbę zgonów do 8914.

Współczynnik reprodukcji koronawirusa, zwany "R", wyniósł we wtorek 2,02 (dzień wcześniej - 2,76).

Współczynnik wynoszący 2,02 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 202 osoby. Aby epidemia zaczęła stopniowo wygasać współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

06:24 Hipoteza dotycząca Włoch

We Włoszech epidemia koronawirusa jest uwarunkowana przez położenie geograficzne i środowisko naturalne - to hipoteza z rozprawy naukowej opublikowanej w tym kraju. Jej autorzy zauważają, że Italia leży w pasie planety, gdzie dochodzi do 90 procent infekcji.

Emerytowany profesor pediatrii Roberto Ronchetti z uniwersytetu La Sapienza z Rzymu i doktor Francesco Ronchetti ze szpitala w Colleferro w środkowych Włoszech przedstawili swoją hipotezę na łamach pisma naukowego "Epidemiologia i Prewencja".

Za najbardziej rozsądną uznali hipotezę, że na północy kraju istnieją warunki naturalne, które w ostatnich miesiącach sprawiły, że infekcje były "agresywne i śmiertelne", podczas gdy w innych regionach "czynnik geograficzny" redukuje to zagrożenie, w wyniku czego zakażenia mają łagodniejszy przebieg.

Zastrzeżono zarazem, że nie jest jeszcze dobrze zbadana charakterystyka warunków naturalnych, które w tym przypadku mają dramatyczny wpływ na północy. Kwestia ta wymaga dalszych badań - stwierdzono.

05:55 Obywatele USA nadal nie będą mogli podróżować do UE?

UE przygotowuje listę krajów, z których podróżni będą mogli odwiedzać jej terytorium. Według dwóch opracowywanych wersji nie obejmie to USA z powodu utrzymującej się tam na wysokim poziomie liczby przypadków Covid-19 - poinformował dziennik "New York Times".

"Perspektywa, która zrównałaby amerykańskich gości jako niemile widzianych z Rosjanami i Brazylijczykami jest bolesnym ciosem dla amerykańskiego prestiżu na świecie i odrzuceniem postępowania prezydenta Trumpa w zwalczaniu wirusa. Stany Zjednoczone mają ponad 2,3 mln przypadków (SARS-Cov-2), a liczba zgonów wzrosła do ponad 120 tys., czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju" - podkreśla nowojorski dziennik.

Według gazety UE ma ustalić do 1 lipca listę krajów, z których będzie można przybyć na jej terytorium. Przygotowywane są dwie wersje, ale na żadnej nie mieszczą się USA. Obejmują natomiast Chiny, a także kraje rozwijające się, w tym Ugandę, Kubę i Wietnam.

Amerykanie i obywatele innych państw już od połowy marca nie mogą odwiedzać Unii Europejskiej. Wyjątkami są repatriacja lub "niezbędne podróże".

05:17 Kadra skoczków

Fizjoterapeuta kadry skoczków narciarskich Łukasz Gębala nie jest zakażony koronawirusem - potwierdził sekretarz generalny PZN Jan Winkiel. Sami zawodnicy mają być poddani testom dziś, co jest konsekwencją wykrycia wirusa u Adama Małysza.

Rano przebadana zostanie cała 24-osobowa grupa, która przebywa na zgrupowaniu w Wiśle. Kadra jest objęta nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Małysz, który obecnie pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków i kombinacji norweskiej w PZN, o zakażeniu poinformował w poniedziałek na swoim profilu na Facebooku. Zdradził, że choroba przebiega bezobjawowo.

05:15 USA

W ciągu ostatniej doby w USA zmarło na Covid-19 blisko 800 osób - podał Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 32 tysiące nowych przypadków.

Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło w USA 121 176 osób. W sumie zdiagnozowano 2 342 739 przypadków Covid-19.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych i liczby zakażeń Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez koronawirusa krajem na świecie.

W niektórych miejscach, jak Nowy Jork, epidemia ustępuje, jednak w wielu stanach, głównie na południu i zachodzie, liczba infekcji ponownie szybko rośnie. Tak jest m.in. w Teksasie, gdzie we wtorek zarejestrowano 5 tysięcy nowych infekcji, najwięcej, jeśli chodzi o dzienną liczbę zakażeń od początku pandemii. W tej sytuacji gubernator Teksasu Greg Abbott zaapelował do mieszkańców stanu o pozostanie w domach.

W sumie prawie połowa z 50 stanów USA odnotowała wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni, najwięcej, oprócz Teksasu, w Arizonie i na Florydzie.

05:12 Ameryka Łacińska i Karaiby

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przekroczyła 100 tysięcy - podała agencja AFP, opierając się na oficjalnych danych.

Od początku pandemii w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zdiagnozowano w sumie ponad 2,1 mln infekcji - najwięcej w Brazylii, Meksyku, Peru i Chile.

W Brazylii na Covid-19 zmarło do tej pory 52 645 osób; zdiagnozowano tam 1 145 906 zakażeń. Brazylia jest drugim po USA krajem na świecie pod względem liczby zakażonych i liczby zgonów.

Meksyk
odnotował 191 410 infekcji i 23 377 zgonów związanych z Covid-19.

Jak zauważa AFP, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach epidemia nadal postępuje, co zmuszą wiele krajów do wzmocnienia lub utrzymania dotychczasowych środków prewencyjnych.