Noszenie okularów trzykrotnie obniża ryzyko zakażenia się koronawirusem

Piątek, 26 lutego (07:18)

Ryzyko zakażenia się koronawirusem przez oczy jest trzykrotnie mniejsze w przypadku osób, które regularnie korzystają z okularów. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Indii.

Zespół badawczy z uniwersytetu w Bilaspur, w środkowo-wschodnich Indiach, wskazał, że wyraźny spadek ryzyka infekcji wiąże się z nawykami osób noszących okulary. 

Cytat

Ich użytkownicy zdecydowanie rzadziej dotykają oczu, chroniąc tym samym organizm przed dostępem do niego koronawirusa
- wskazali indyjscy naukowcy.

Uczestnicy badania średnio w ciągu dnia dotykali 20 razy okolice ust i nosa, a więc miejsc, poprzez które koronawirus wnika do organizmu. 

W przypadku oczu, przez które koronawirus również dostaje się do organizmu, osoby biorące udział w badaniu dotykały ich średnio trzy razy dziennie. Nawyku tego nie mieli uczestnicy badania noszący okulary.

Cytat

Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem
- wskazał zespół badawczy.

W przeprowadzonym w północnych Indiach studium, które zostało zrealizowane pomiędzy sierpniem a wrześniem 2020 roku, uczestniczyły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Pandemia koronawirusa

Anna Wachowska

RMF FM/PAP