Wśród nepalskich użytkowników internetu popularnością cieszy się nagranie z telekonferencji, podczas której premier Khadga Prasad Sharma Oli mówił o koronawirusie. Szef rządu proponował leczenie Covid-19 m.in. poprzez picie gorącej wody. Eksperci przestrzegają przed stosowaniem porad premiera.

Podczas telekonferencji z szefami rządów siedmiu prowincji Oli mówił, że stosowanie pary, picie gorącej wody oraz mycie rąk i twarzy ciepłą wodą to najskuteczniejsze sposoby wyleczenia Covid-19.

Fałszywa informacja o terapii parą została m.in. zweryfikowana przez agencję Reutera. Eksperci agencji zwracają uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wspomina o takiej terapii, za to Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrów i Amerykańskie Stowarzyszenie Poparzeń ostrzegają przed potencjalnymi oparzeniami w razie nieszczęśliwego wypadku.

Na nagraniu z ubiegłotygodniowej telekonferencji premier Oli przekonywał także, że nie znaleziono jeszcze leku na koronawirusa, ponieważ wirus nie jest żywym organizmem. Jak zabijemy coś, co nie jest żywe? - pytał zebranych.

To jest jak przełączanie się między stanem żywym i nieżywym - wyjaśniał dziennikowi "The Washington Post" Gary Whittaker, wirusolog z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella.

Co prawda wirusy nie zaliczają się do organizmów żywych, są bezczynne poza gospodarzem, ale uaktywniają się po znalezieniu gospodarza, atakując jego komórki - powiedział PAP wirusolog ze Szpitala Chorób Tropikalnych Sukraraj w Katmandu. Ale to nie oznacza, że wywód premiera jest prawdziwy. Taki argument nie ma żadnych podstaw naukowych - powiedział wirusolog, który boi się wypowiadać pod nazwiskiem w obawie przed reakcją rządu.

Dr Pun z naszego szpitala został już wezwany do ministerstwa zdrowia na rozmowę za podawanie mediom informacji naukowych o wirusie, które zostały odebrane jako krytyka władz - tłumaczy przypominając sprawę dr Shera Bahadura Puna. Media sugerują, że dr. Punowi grozi zwolnienie ze szpitala.

Dlaczego cały czas musimy mówić naszym przywódcom, żeby zamilkli i słuchali ludzi nauki? Nasi przywódcy po raz kolejny wyglądają na za bardzo zagubionych lub aroganckich, kiedy mówią o naukowym aspekcie koronawirusa - napisał w serwisie Twitter Akhilesh Upadhaya, znany dziennikarz.

Wszyscy chyba już widzieli ten filmik w sieci. Premier Oli mówi jak sauna, mycie rąk gorącą wodą i ciepłe napoje leczą Covid-19 - skomentował dla PAP Ravi Shrestha, student nauk politycznych z Uniwersytetu Tribhuvana w Katmandu. Ludzie w mediach społecznościowych otwarcie wyśmiewają się z premiera - ocenił.

W Nepalu odnotowano dotychczas tylko 31 przypadków koronawirusa. Eksperci krytykują władze za wolną reakcję  na epidemię i przeprowadzanie zbyt małej liczby testów.