W Polsce w ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 32 osoby. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaleca ograniczenie do minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jak wyjaśniono, chodzi o to, by zapewnić wolne łóżka dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitali. "Nie trzeba się nastawiać na normalne święta" - stwierdził w rozmowie z Telewizją Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapytany o Wielkanoc. Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że "pandemia nie została jeszcze pokonana, ale wraz z przyspieszeniem planu szczepień można dostrzec, że droga wyjścia nie jest daleka". Z kolei Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział utrzymanie godziny policyjnej oraz większości obostrzeń do końca marca. Najważniejsze informacje o walce z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:50 NFZ zaleca ograniczenie planowych świadczeń

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaleca ograniczenie do minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jak wyjaśniono, chodzi o to, by zapewnić wolne łóżka dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitali.


21:36 Kraska: Nie trzeba się nastawiać na normalne święta

Nie trzeba się nastawiać na normalne święta. Będziemy je spędzać w tym reżimie sanitarnym, ograniczonej liczbie osób - stwierdził w rozmowie z Telewizją Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapytany o Wielkanoc. Nie wykluczył, że utrzymany będzie limit pięciu osób w czasie spotkań, jednak decyzja w tej sprawie podejmowana będzie na tydzień przed świętami, by wziąć pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną.

21:28 Holandia: Większość restrykcji ma obowiązywać do końca marca

Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział utrzymanie godziny policyjnej oraz większości obostrzeń do końca marca.

Rutte zauważył, że obecnie nie ma sensu łagodzenie kursu walki z Covid-19. Liczba zakażeń jest wciąż wysoka - mówił. Godzina policyjna obowiązująca między 21 a 4.30 zostanie utrzymana do 31 marca i będzie obowiązywała również podczas wyborów zaplanowanych na przyszły tydzień. Nie powinna ona stanowić żadnych przeszkód dla wolnych wyborów - przekonywał premier.

Jeżeli ktoś będzie wracać z lokalu wyborczego po godzinie 21 i zatrzyma go policja, powinien powiedzieć, że właśnie głosował, to wystarczy - stwierdził Rutte.

20:20 Jakie uprawnienia dla zaszczepionych w USA?

Osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 mogą spotykać się w pomieszczeniach w małych grupach z innymi zaszczepionymi, bez konieczności noszenia maseczek, lecz powinny je nosić na zewnątrz - zaleciło amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Dyrektor CDC Rochelle Walensky powiedziała podczas briefingu, że nowe zalecenia przewidują, że osoby w pełni zaszczepione mogą również odwiedzać bez maseczek niezaszczepione osoby z grup niskiego ryzyka z innego gospodarstwa domowego.

CDC radzi, aby zaszczepione osoby w dalszym ciągu przestrzegały wielu środków ostrożności, takich jak unikanie średnich i dużych spotkań, noszenie maseczek podczas wizyt u niezaszczepionych osób z wielu gospodarstw domowych i noszenie maseczek w przypadkach kontaktów z osobami o wysokim stopniu zagrożenia Covid-19.

19:28 Premier Włoch: Pandemia nie jest jeszcze pokonana

Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że "pandemia nie została jeszcze pokonana, ale wraz z przyspieszeniem planu szczepień można dostrzec, że droga wyjścia nie jest daleka". 

W wystąpieniu nagranym w Kancelarii Premiera Draghi oświadczył, odnosząc się do wzrostu liczby zakażeń koronawirusem: "W tych dniach stoimy w obliczu nowego pogorszenia kryzysu sanitarnego. Każdy musi wnieść swój wkład, by ograniczyć szerzenie się wirusa".

Co dwudziesty nasz obywatel został zakażony według oficjalnych danych, które - jak wiadomo - zaniżają skalę szerzenia się wirusa. Nigdy nie pomyślelibyśmy, że po roku będziemy musieli zmierzyć się z podobnym kryzysem i że oficjalny bilans ofiar sięgnie strasznego pułapu 100 tysięcy zmarłych - oświadczył premier Włoch.

18:59 Szczepienia

Łączna liczba szczepień wykonanych I i II dawką wynosi 4 015 574 - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 

18:30 Koronawirus w Polsce i na świecie

Na poniższych wykresach możecie zobaczyć, jak pandemia rozwijała się na świecie w poszczególnych miesiącach. 

18:00 Izrael

Izrael zdecydował włączyć w akcję szczepień przeciwko Covid-19 ponad 120 tysięcy palestyńskich robotników pracujących w tym kraju i na Zachodnim Brzegu - poinformował COGAT, oddział izraelskiego ministerstwa obrony.

Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy otrzymali do tej pory niewielką liczbą dawek szczepionek, natomiast Izrael zaszczepił ponad 40 procent swej populacji.

17:37 Edukacja

W 13 438 szkołach podstawowych w klasach I-III nauka w poniedziałek była prowadzona w trybie stacjonarnym - poinformowało MEiN. Resort przekazał również, że chodzi o 96,8 proc. szkół podstawowych w 15 województwach. W 71 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 371 w trybie mieszanym.

17:20 Warmia i Mazury

Do woj. warmińsko-mazurskiego dotarło w poniedziałek dodatkowe 10 tys. szczepionek firmy AstraZeneca. Będą nią zaszczepione osoby z rocznika 1952 - poinformował wojewoda Artur Chojecki.

16:48 Portugalia

Rząd Portugalii potwierdził, że wraz z planowanym w najbliższych dniach przywróceniem pracy placówek oświatowych uruchomi obowiązkowe testy na Covid-19 wśród ich pracowników. Obejmą one również wszystkich uczniów szkół średnich.

16:35 Liban

Trwające od tygodnia protesty przeciw kryzysowi gospodarczemu i politycznemu w Libanie w poniedziałek się nasiliły - protestujący blokują płonącymi oponami główne drogi prowadzące do stolicy kraju, Bejrutu, przez co utrudnione są dostawy tlenu dla leczonych w szpitalach chorych na Covid-19.

16:31 Finlandia

Zamknięta gastronomia, zdalne nauczanie w większości szkół i zawieszone zajęcia sportowe - od poniedziałku w 15 z 19 okręgów administracyjnych w Finlandii, w tym w Helsinkach oraz w wielu innych miastach i gminach, ogłoszono częściowy lockdown, który ma potrwać trzy tygodnie.

16:30 Badania

Ozdrowieńcy są mniej odporni na wariant brazylijski koronawirusa, mimo zachowanej odporności wobec wcześniejszej jego odmiany - sugerują wstępne badania laboratoryjne specjalistów w Sao Paulo.

16:27 Łódź

W zakładzie wytwórczym firmy Mabion w Konstantynowie Łódzkim trwają przygotowania do rozpoczęcia pierwszej w kraju produkcji antygenu do szczepionki przeciw Covid-19. 

Spodziewamy się zakończyć pierwszy etap w połowie roku - zapowiedział członek zarządu spółki Sławomir Jaros.

W ubiegłym tygodniu polska spółka biotechnologiczna Mabion SA poinformowała, że zawarła umowę na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax. Udane wytworzenie serii technicznych w podłódzkim certyfikowanym zakładzie wytwórczym umożliwi stronom rozpoczęcie szerszej współpracy w zakresie komercyjnej produkcji antygenu szczepionkowego, będącego najważniejszym składnikiem kolejnego na rynku preparatu przeciw Covid-19.
Mabion może stać się więc pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw Covid-19.

Zobaczcie zdjęcia

16:24 Wielka Brytania

Do nauki stacjonarnej wróciły w poniedziałek w Anglii wszystkie szkoły podstawowe i większość szkół średnich. W ramach pierwszego etapu wychodzenia z lockdownu nieco poluzowane zostały też zasady spotykania się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego.

16:15 Wcześniaki

Rodzice wcześniaków apelują, aby nie wydłużać odstępów między podaniem im kolejnych dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Pismo do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie przygotowują lekarze-neonatolodzy i organizacje rodziców wcześniaków. Chcą, aby resort zaktualizował zalecenia dotyczące szczepień tej grupy.

15:31 Korea Południowa

Szefowie dyplomacji Korei Płd. i UE uzgodnili w poniedziałek zacieśnienie współpracy w sprawie szczepionek przeciwko Covid-19, a Bruksela zobowiązała się do "gładkich dostaw" preparatów do Korei Płd. - przekazała agencja Yonhap, cytując komunikat MSZ w Seulu.

15:10 Unia Europejska

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen przekonuje w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Stuttgarter Nachrichten", że od kwietnia dostawy szczepionek w UE "podwoją się" do 100 milionów miesięcznie.

Cytat

Od kwietnia ilości mogą się ponownie podwoić, zgodnie z planami producentów, również dlatego, że wkrótce zostaną zatwierdzone kolejne szczepionki
powiedziała Ursula von der Leyen niemieckiej gazecie. Dodała, że spodziewa się „średnio około 100 milionów dawek miesięcznie w drugim kwartale, łącznie 300 milionów do końca czerwca”.

15:08 Syria

U prezydenta Syrii Baszara el-Asada i jego małżonki Asmy zdiagnozowano infekcję koronawirusem - poinformowało jego biuro. Dodano, że para prezydencka czuje się dobrze i pozostaje w izolacji.

15:07 Czechy

W poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano do Polski ma zostać przewieziona pacjentka ze szpitala w Uściu nad Orlicą - poinformował Polską Agencję Prasową w komunikacie hejtman (odpowiednik marszałka województwa) pardubickiego kraju (województwa) Martin Netolicky. Agencja dowiedziała się nieoficjalnie, że chora miałaby trafić do szpitala w Raciborzu.

14:45 Mazowsze

Brakuje miejsc dla pacjentów z koronawirusem w wielu szpitalach na Mazowszu. Są też duże problemy z personelem. 

W Ostrołęce w szpitalu covidowym są 42 miejsca, ale pacjentów jest aż 56 - dla tych dodatkowych chorych tworzone są izolatki na innych oddziałach. Obok miał zostać otwarty szpital tymczasowy, ale na razie nie ma rąk do pracy. Potrzebnych jest 50 osób, których nie udało się jeszcze znaleźć. 

Na skraju wytrzymałości jest tez lecznica w Radomiu. Dziś rano w mieście były tylko dwa wolne covidowe miejsca. Tam szpital tymczasowy ma zostać otwarty w piątek, ale również brakuje personelu - najpewniej więc uruchomiona zostanie tylko część z 50 planowanych łóżek. 

W Płocku w szpitalu wojewódzkim jest 38 pacjentów z koronawirusem na 35 miejsc. Szpital tymczasowy ma wolne łóżka, brakuje jednak lekarzy. Potrzeba co najmniej 6 anestezjologów, a obecnie nie ma ani jednego. 

14:30 Niemcy

Polityk CDU, Nikolas Loebel, po ostrej krytyce ze strony swojej partii, zapowiedział rezygnację z mandatu parlamentarnego "ze skutkiem natychmiastowym". Pośredniczył w handlu maseczkami, za co do jego kieszeni, wpłynęła prowizja w wysokości około ćwierć miliona euro.

13:46 Portugalia

2 marca rząd Portugalii wydłużył do 16 marca obowiązywanie w kraju stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z pandemią. Podwyższył też maksymalne kary za lekceważenie przepisów przeciwepidemicznych z 200 do 1000 euro dla osób fizycznych oraz z 2000 do 20 tys. euro dla firm.

Tymczasem jak ujawniła w poniedziałek telewizja SIC rząd premiera Antonia Costy rozważa wraz ze słabnącą dynamiką infekcji likwidację restrykcji. Od połowy marca planowane jest m.in. przywrócenie pracy żłobków oraz przedszkoli.

12:50 Ekspert o pandemii: Chorują młodsi ludzie

Nie wiadomo, czy w porównaniu ze szczytem zachorowań w II fali, czyli w listopadzie zeszłego roku, sytuacja jest lepsza, bo teraz chorują młodsi ludzie - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że oceniając obecną dynamikę zachorowań, nie jest optymistą.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w poniedziałek potwierdzono 6170 nowych zakażeń, zmarły 32 osoby. Tydzień temu w poniedziałek informowało o 4786 zakażeniach i 24 zgonach, a dwa tygodnie temu o 3890 zakażeniach i 17 zgonach.

11:59 Nowości w programie szczepień

Wydłużenie czasu między podaniem pierwszej dawki szczepionki a podaniem drugiej wynika z charakterystyki produktu leczniczego i jest w pełni bezpieczne dla pacjentów - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Od poniedziałku osoby szczepione przeciw Covid-19 będą miały ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami. Szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstryZeneki mają być realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.

Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają być stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.

11:44 Rzecznik MZ o świętach wielkanocnych

Jeżeli wytrzymamy jeszcze ten okres świąteczny w obostrzeniach, to druga część wiosny i początek lata mogą być już dla nas łatwiejsze - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Co ze świętami wielkanocnymi? "To raczej będą takie święta jak ostatnie Wielkanocne lub ostatnie Bożego Narodzenia" - wskazał rzecznik MZ.

11:39 Niemcy

Wystarczyło kilkanaście minut, by niemieckie sieci dyskontów wyprzedały cały zapas testów na obecność koronawirusa. Badania można wykonać samodzielnie, rezultat jest już po kwadransie. Wprowadzenie testów do sprzedaży okazało się w Niemczech hitem.

11:22 Belgia

W Belgii wprowadzono kolejny etap łagodzenia restrykcji przeciwepidemicznych. Dotyczy m.in. spotkań na świeżym powietrzu, zajęć dla dzieci i działania foodtrucków.

Zgodnie z nowymi regulacjami, w spotkaniach towarzyskich w plenerze może uczestniczyć do 10 osób; Władze zezwoliły również na spotkania w prywatnych ogrodach.

Belgijskie władze pozwoliły również na uroczystości pogrzebowe. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 50 osób, jedna osoba na metr kwadratowy.

Wolno też organizować zajęcia na świeżym powietrzu dla dzieci poniżej 13 lat, w których może maksymalnie uczestniczyć 25 osób. W pomieszczeniach zamkniętych - 10.

10:44

Nowe przypadki zachorowań w Polsce, o których poinformowano, pochodzą z województw: mazowieckiego (1289), pomorskiego (715), śląskiego (520), małopolskiego (499), dolnośląskiego (449), podkarpackiego (431), wielkopolskiego (401), lubuskiego (308), kujawsko-pomorskiego (299), łódzkiego (235), warmińsko-mazurskiego (202), zachodniopomorskiego (188), świętokrzyskiego (128), lubelskiego (122), opolskiego (122) i z podlaskiego (86).

10:35 POLSKA - NOWE DANE

6 170 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły 32 osoby - podało Ministerstwo Zdrowia.

10:15 Polska - dane Ministerstwa Zdrowia

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 17 337 chorych; pod respiratorami jest 1838 pacjentów - podało Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 26 900 łóżek i 2642 respiratory.

W niedzielę resort informował, że hospitalizowanych było 16 861 chorych, w sobotę - 16 725, a w piątek - 16 423. Tydzień temu, 1 marca, MZ podało, że w szpitalach przebywało 14 929 pacjentów. Dwa tygodnie temu, 22 lutego, informowano, że hospitalizowanych było 12 868 osób.

MZ przekazało w poniedziałek, że na kwarantannie przebywają 219 104 osoby. Ministerstwo podało też, że wyzdrowiało dotąd 1 494 083 zakażonych. 

10:12 Wielka Brytania

Od poniedziałku wszyscy pasażerowie muszą przed wyjazdem z Anglii za granicę wypełnić formularz, w którym trzeba podać powód podróży. Niedopełnienie tego obowiązku grozi niewpuszczeniem na lot lub grzywną.

Zgodnie z obecnymi restrykcjami przeciwepidemicznymi, podróże zagraniczne są możliwe tylko z ważnych powodów, takich jak praca, nauka, leczenie czy pilne sprawy rodzinne. Według przedstawionego przez brytyjski rząd planu wychodzenia z lockdownu w Anglii, zakaz odbywania podróży w celach rekreacyjnych obowiązywał będzie co najmniej do 17 maja.

10:00 Warmińsko-Mazurskie

5,7 mln maseczek z odpowiednią datą ważności dotarło do komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach i są dostarczane do urzędów gmin. Poprzednią partię z upływającą datą ważności zabrano - podał rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

09:55 Węgry

Na Węgrzech weszły w życie zaostrzone przepisy przeciwepidemiczne, które będą obowiązywać do 22 marca. Ze względu na Dzień Kobiet kwiaciarnie są jeszcze tego dnia otwarte, ale potem także zostaną zamknięte.

Od poniedziałku nie pracują wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii, sklepów na stacjach benzynowych, sklepów sprzedających artykuły niezbędne dla rolnictwa i leśnictwa oraz sklepów z karmą dla zwierząt.

Ponadto zamknięte zostały wszystkie punkty usługowe oprócz gabinetów prywatnej opieki zdrowotnej, placówek finansowych, poczt i serwisów naprawy samochodów.

Szkoły podstawowe i przedszkola zostają zamknięte na Węgrzech do 7 kwietnia, a dzieci będą się uczyć w trybie zdalnym. Szkoły średnie i uniwersytety już wcześniej przeszły na zajęcia online.

09:39 Andrusiewicz o szczepieniach

Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-29 będą miały ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że jest to zgodne ze wskazaniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Najważniejsze jednak, że te zmiany znajdują uzasadnienie w ChPL-u (charakterystyce produktu leczniczego -PAP), czyli są w pełni bezpieczne dla pacjentów
- wskazał Andrusiewicz.

09:33 Dworczyk o obostrzeniach podczas Wielkanocy

Dzisiaj jest na pewno za wcześnie, żeby mówić o tym, jak będą wyglądały Święta Wielkanocne. Chcielibyśmy oczywiście, żeby te przepisy były jak najmniej dotkliwe, ale przede wszystkim musimy pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie Polaków - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Zaznaczył, że "to jak będą wyglądały święta zależy trochę od nas". Jeżeli będziemy przestrzegali tej dyscypliny i przepisów obowiązujących, jest szansa, że zachorowań będzie mniej, a wtedy nie będą potrzebne żadne dodatkowe, restrykcyjne przepisy - podkreślił szef KPRM.

09:03 Polska

Szef resortu zdrowia opublikował na Twitterze wykres obrazujący tygodniową liczbę zleceń z ostatnich miesięcy, od początku października.

Tygodniowa liczba zleceń na wymazy z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) od początku października. Lekarze rodzinni wystawili w ostatnim tygodniu ponad 130 tys. zleceń ale dynamika przyrostu w ostatnim czasie jest mniejsza niż przy rozpędzaniu się II fali - napisał na Twitterze minister.

Z grafiki wynika, że kilkanaście tygodni temu, jesienią ub.r., lekarze POZ wystawiali nawet 250 tys. zleceń tygodniowo, a także, że różnica między kolejnymi tygodniami, jeśli chodzi o liczbę zleceń, wynosiła wtedy nawet 80 tys.


08:20 Kolejne dostawy szczepionek dotarły do Polski

Kolejne dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi dotarły do Polski. To około 340 tysięcy dawek od firmy AstraZeneca i 387 tys. dawek od Pfizera. 

07:20 Szczepienia w Polsce

Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki zostały zaszczepione. Wszystkie te osoby będą szczepione szczepionką firmy AstraZeneca - mówi szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

06:52 Naukowcy o leczeniu osoczem

"Leczenie osoczem aż trzykrotnie zmniejsza śmiertelność pacjentów zakażonych COVID-19, którzy są obciążeni chorobami współistniejącymi, szczególnie kardiologicznymi i nowotworowymi. Liczy się także szybkość jego podania" - mówi Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA.

06:26

Na początku poprzedniej dekady biotechnolog z Harvardu Lynn Klotz na łamach 'Bulletin of Atomic Scientists' ostrzegał, że coraz większa liczba laboratoriów wirusologicznych na świecie i rosnące możliwości manipulowania wirusami oznaczają nasilenie niebezpieczeństwa wypadku. Autor pracy ocenił, że ostrożny szacunek prawdopodobieństwa takiego wycieku do 2025 roku to... 80 procent. Zaktualizowałem jego szacunki. Nawet przy założeniu, że poziom bezpieczeństwa wzrósł dwukrotnie, możemy być niemal pewni, iż do 2040 roku w którymś z biolaboratoriów pracujących z groźnymi wirusami zdarzy się wypadek - pisze na blogu dziennikarz RMF FM Michał Zieliński. 

TUTAJ CAŁY WPIS NASZEGO DZIENNIKARZA>>>

05:49

W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć 380 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer oraz ok. 360 tys. dawek od AstryZeneca - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu powinno dotrzeć też ok. 200 tys. dawek szczepionki od Moderny.

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. 

05:15


W ramach pierwszego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii następuje powrót we wszystkich szkołach do nauki stacjonarnej. Tymczasem w wielu krajach wprowadzane są kolejne restrykcje przeciwepidemiczne.

05:07 Apel EMA

Europejska Agencja Leków (EMA) wezwała członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę COVID-19 Sputnik V, podczas gdy agencja dokonuje przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych ... o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach - powiedziała Christa Wirthumer, dyrektorka zarządzająca EMA w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

Możemy mieć Sputnik V na rynku w przyszłości, kiedy odpowiednie dane zostaną sprawdzone. Przegląd ciągły szczepionki rozpoczął się teraz w EMA - dodała. Pakiety danych pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, zostanie również dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej - stwierdziła.