Burza wokół kontrowersyjnej hipotezy, która wysnuł francuski współodkrywca wirusa HIV. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny profesor Luc Monatgnier przypuszcza, że koronawirus z Wuhanu został stworzony przez przypadek przez chińskich specjalistów, którzy wykorzystali część materiału genetycznego wirusa HIV.

Profesor Luc Montagnier, który zdobył Nagrodę Nobla jako współodkrywca wirusa HIV, twierdzi, że dokładnie zbadał genom nowego koronawirusa, który sieje postrach na całym świecie. Zapewnia, że dokonał zaskakującego odkrycia. Jego zdaniem ten koronawirus zawiera część kodu genetycznego wirusa HIV - i został prawdopodobnie stworzony przez przypadek w laboratorium w Wuhanie przez chińskich specjalistów, którzy usiłowali opracować szczepionkę przeciwko AIDS.

Oświadczenie to jest jednak ostro krytykowane przez wielu innych francuskich naukowców. Ich zdaniem, podobieństwa genomu nowego koronawirusa i wirusa HIV są znikome. Twierdzą oni, że już od wielu lat profesor Luc Montagnier głosi mało wiarygodne tezy, którym przeczą badania innych renomowanych uczonych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Badania genetyczne wskażą osoby najbardziej zagrożone koronawirusem?