W Korei Północnej w ubiegłym tygodniu potwierdzono oficjalnie pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Przywódca państwa Kim Dzong Un przewodniczył w niedzielę nadzwyczajnemu posiedzeniu Biura Politycznego i nakazał użycie wojska do ustabilizowania dostaw leków w Pjongjangu.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Kim skrytykował "nieodpowiedzialne" podejście do pracy oraz zdolności organizacyjne i wykonawcze rządu i sektora ochrony zdrowia publicznego - podała państwowa agencja prasowa KCNA. Kim oświadczył, że leki zakupione przez państwo nie docierają do ludzi na czas.

Przywódca w aptekach

Według doniesień północnokoreańskich mediów, Kim nakazał wysłanie "potężnych sił" wojskowego korpusu medycznego w celu "natychmiastowego ustabilizowania zaopatrzenia medycznego w Pjongjangu".

KCNA podała również, że północnokoreański lider odwiedził apteki znajdujące się w stolicy, aby dowiedzieć się, jak wygląda zaopatrzenie w leki i ich sprzedaż.

Władze Korei Północnej twierdzą, że "duża część" dotychczasowych zgonów była spowodowana przez ludzi "nieostrożnie zażywających leki z powodu braku wiedzy i zrozumienia choroby zakaźnej wywołanej wirusem oraz prawidłowej metody leczenia". Władze w Pjongjangu podały w niedzielę, że łącznie zmarły 42 osoby, podczas gdy kraj rozpoczął czwarty dzień blokady, której celem jest powstrzymanie epidemii wirusa.

Ogółem ogłoszono 820 620 podejrzanych przypadków, z czego 324 550 jest w trakcie leczenia.

Kim Dzong Un po raz pierwszy w maseczce

W ubiegłym tygodniu Kim Dzong Un po raz pierwszy pokazał się w maseczce, a wcześniej zarządził w kraju lockdown.

Na nagraniu widać, jak Kim Dzong Un wchodzi na spotkanie w maseczce. W czasie przemówienia ją zdjął, ale wychodząc ponownie założył na twarz.

Państwowa agencja KCNA podała, że wysoce zaraźliwy wariant Omikron wykryto podczas testów mieszkańców stołecznego Pjongjangu. Nie poinformowano, jaką liczbę osób poddano testom.

Korea Północna dotąd nie informowała o przypadkach Covid-19. Niewielu wierzy, że kraj liczący około 25 mln ludzi został oszczędzony przez wirus, który zaraził miliony osób na całym świecie.