33 395 zakażonych, spośród których zmarło 1 429 osób - to aktualny bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że koncern AstraZeneca posiada najbardziej zaawansowany projekt szczepionki na koronawirusa. WHO skrytykowała też szwedzką strategię walki z koronawirusem - dziś zmarło tam kolejnych 50 osób. W USA sytuacja epidemiologiczna pogorszyła się w 16 stanach, dlatego władze stanowe zdecydowały się na przywrócenie niektórych obostrzeń.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


  • 285 nowych zakażeń koronawirusem, kolejne 17 osób zmarło -poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
  • Uniwersytet Johna Hopkinsa informuje o drugiej fali zakażeń w stanach: Kalifornia, Floryda, Teksas i Arizona, gdzie odnotowywana jest połowa zakażeń koronawirusem w skali całego kraju.
  • Brazylia jest obecnie drugim najciężej dotkniętym przez pandemię krajem świataBilans epidemii powiększył się w ciągu ostatniej doby o 1141 ofiar śmiertelnych i 39 433 nowych infekcji.
  • Szczepionka przeciwko Covid-19 opracowywana przez brytyjski koncern AstraZeneca jest najbardziej zaawansowanym projektem tego typu na świecie - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dodano, że niemal równie obiecujący jest projekt firmy Moderna.


Jak zwykle, na koniec dnia mamy dla Was Podsumowanie dnia RMF FM. Zachęcamy do posłuchania!

23:56 USA


Burmistrz Nowego Jorki Bill de Blasio ostrzegł w piątek, że bez wsparcia federalnego będzie zmuszony zwolnić aż 22 000 pracowników miejskich. Od wybuchu kryzysu z powodu Covid-19 wpływy z podatków w Nowym Jorku spadły o blisko 9 mld. dol.

Według burmistrza, jeśli do 1 października nie nadejdzie z Waszyngtonu kolejny pakiet pomocowy zatrudnienie straci 7 proc. z 326 tys. pracowników miejskich. Skala zwolnień dorówna tym, które miały miejsce podczas kryzysu finansowego w latach siedemdziesiątych. "Pracujemy ze związkami, szukamy alternatyw, ale jeśli nie znajdziemy rozwiązania 1 października nastąpią zwolnienia" - powiedział de Blasio podczas piątkowego briefingu prasowego.


23:36 BRAZYLIA

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odwołał się w piątek od wydanej we wtorek decyzji sądu nakazującej mu noszenie maseczki na twarzy w miejscach publicznych z powodu epidemii koronawirusa.

W swym odwołaniu adwokat prezydenta argumentował, że wyrok wydany przez sędziego Renato Borellego "nie był konieczny", gdyż noszenie maseczki jest już obowiązkowe w dystrykcie federalnym stolicy kraju miasta Brasilia. 

Jeśli Bolsonaro nie nosi maski w miejscu publicznym, podlega grzywnie w wysokości 2000 reali (około 340 euro).

Od wtorku prezydent nie pojawia się tak często publicznie. Jednak pojawiał się już w maseczce także poza stolicą kraju - Brasilią. 

Jego adwokat wyjaśnił, że odwołanie w żaden sposób nie miało na celu zwolnienia Bolsonaro z obowiązku noszenia maski, ale celem było zapewnienie, że prezydent jest traktowany jak każdy inny obywatel.


23:06 BIAŁORUŚ

331 nowych przypadków infekcji Sars-CoV-2 potwierdzono na Białorusi w ciągu minionej doby. Z powodu koronawirusa zmarło kolejnych sześć osób - wynika z informacji opublikowanej w piątek przez ministerstwo zdrowia.

Ogółem liczba infekcji od początku epidemii wzrosła na Białorusi do 60713 - podano w komunikacie resortu zdrowia.

Według oficjalnych danych od początku epidemii zmarły 373 osoby, w tym sześć w ciągu minionej doby.

Wyzdrowiało 42 689 pacjentów. Przeprowadzono już blisko 940 tys. testów, a z czwartku na piątek - 20385. Odsetek testów z pozytywnym wynikiem wynosił w ciągu ostatniej doby 1,6 proc.


22:53 KOSTARYKA

Kostaryka otworzy swoje lotniska dla lotów międzynarodowych 1 sierpnia. Do kraju będą mogli przylecieć turyści z państw, w których "pandemia jest pod kontrolą". 



21:50 ROSJA

FK Orenburg, dotknięty ośmioma przypadkami koronawirusa, poinformował, że nie zagra w sobotę na własnym boisku z FK Krasnodar w ekstraklasie rosyjskiej. Wcześniej zakażony został m.in. piłkarz Dynama Moskwa i reprezentacji Polski Sebastian Szymański.

Rosyjska Liga Piłkarska potwierdziła, że otrzymała decyzję Orenburga, który prawdopodobnie zostanie ukarany walkowerem. Koronawirusem jest zakażonych sześciu piłkarzy oraz dwóch pracowników tego klubu.

Orenburg jest czwartym klubem zmagającym się z wirusem. Wcześniej zakażenia wykryto w Dynamie Moskwa (trzech zawodników, w tym Szymański), w FK Rostów oraz FK Ufa.


21:48 USA


Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zaoferował pomoc szpitalom w innych stanach, które nie nadążają z przyjmowaniem pacjentów chorych na COVID-19. Skrytykował też odmrażanie gospodarek przed opanowanej pandemii w innych regionach Stanów Zjednoczonych.


21:29 USA

Już 490 632 osoby na całym świecie zmarły z powodu COVID-19 - podał Uniwersytet Johna Hopkinsa. Najwięcej ofiar pochodzi ze Stanów Zjednoczonych:  124 500.



20:21 Francja

Liczba osób, które zmarły na Covid-19 we Francji wzrosła w piątek o 26 do 29 778; to największa liczba zgonów od trzech dni. Z kolei liczba osób hospitalizowanych, u których zdiagnozowano koronawirusa, spadła poniżej 9 tysięcy po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy.

Jeśli chodzi o bilans ofiar śmiertelnych pandemii Francja zajmuje piąte miejsce po USA (124,3 tys.), Brazylii (prawie 55 tys.), Wielkiej Brytanii (43,2 tys.) i Włoszech (34,6 tys.).

Według danych francuskiego ministerstwa zdrowia od wybuchu epidemii do piątku we Francji zdiagnozowano 161 348 przypadków zakażenia koronawirusem.


20:16 USA

W 16 stanach zaobserwowano wzrost infekcji koronawirusem i rząd federalny koncentruje się na rosnącej liczbie przypadków na południu kraju - oświadczył w piątek wiceprezydent USA Mike Pence podczas pierwszego od niemal dwóch miesięcy briefingu grupy zadaniowej ds. pandemii.

Pence zauważył, że 34 stany wykazują pewną stabilizację liczby nowych przypadków SARS-CoV-2, jednak według agencji AP briefing jest dowodem na to, że administracja prezydenta Donalda Trumpa nie może ignorować alarmującego wzrostu infekcji.

Widząc rosnącą liczbę nowych przypadków, a śledzimy je bardzo uważnie, Amerykanie mogą skłaniać się do myślenia, że wróciliśmy do miejsca, w którym byliśmy dwa miesiące temu - powiedział Pence. W rzeczywistości jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji m.in. ze względu na większą liczbę respiratorów i ilość sprzętu ochronnego - podkreślił.


20:05 USA


Władze NBA poinformowały, że na 302 przebadanych 23 czerwca koszykarzy 16 jest zakażonych koronawirusem. Nie zdradzono ich nazwisk. Liga nie poinformowała także, jakie były wyniki badań trenerów i członków sztabów.

Trzech zawodników już wcześniej upubliczniło informację o zakażeniu. Byli to: Jabari Parker i ukraiński środkowy Alex Len z Sacramento Kings oraz Malcolm Brogdon z Indiana Pacers. Cała szesnastka przebywa w izolacji.

W środę amerykańskie media poinformowały, że serbski gwiazdor Denver Nuggets Nikola Jokic został zakażony koronawirusem podczas pobytu w ojczyźnie. Chorobę przechodzi bezobjawowo. Opóźni się jego powrót do USA, gdzie miał przygotowywać się do wznowienia rozgrywek.


19:49 WŁOCHY

Rząd Włoch przeznaczy 1 miliard euro na inwestycje w oświatę - ogłosił w piątek premier Giuseppe Conte, przedstawiając plany związane z otwarciem szkół, zaplanowanym na 14 września. By uniknąć tłoku, lekcje mają odbywać się także poza budynkami szkolnymi.

Mamy następny miliard euro, który przeznaczymy na dalsze inwestycje w oświatę, co pozwoli nam mieć szkołę bardziej nowoczesną, bezpieczniejszą i bardziej włączającą - oświadczył Conte na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że środki zostaną też przeznaczone na zwalczanie "ubóstwa edukacyjnego" i rozwój cyfryzacji.

Chcemy mniej zatłoczonych klas - powiedział Conte i dodał, że przepełnione "klasy-kurniki" nie będą dłużej tolerowane.


19:46 USA


Od piątku w Teksasie ponownie zamknięte są bary, a w restauracjach zajęta może być maksymalnie połowa miejsc. Zadecydował o tym gubernator Greg Abbott z powodu znacznego przyrostu wykrywanych przypadków koronawirusa.

Abbott zarządził zamknięcie barów od południa w piątek. W restauracjach zajęte może być maksymalnie 50, a nie jak dotąd 75 proc. miejsc. By zorganizować zgromadzenie z udziałem ponad 100 osób na świeżym powietrzu, potrzebna jest zgoda władz.

Tak jak mówiłem od początku, jeśli wskaźnik testów z wynikiem pozytywnym wzrośnie powyżej 10 proc., Teksas podejmie dalsze kroki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19 - argumentował swoje działania Abbott. Jego zdaniem przyrost odsetka takich testów związany jest m.in. ze spotykaniem się ludzi w barach.

Tylko w poniedziałek w Teksasie wykryto 6 tys. przypadków koronawirusa; rekordy biją wskaźniki hospitalizacji. Sytuacja szczególnie niepokojąca jest w dużych miastach, w tym Houston.


19:26 HISZPANIA

W wodach ściekowych Barcelony już w marcu 2019 roku znajdował się koronawirus - wynika z badań miejscowego uniwersytetu opublikowanych w piątek przez tę hiszpańską uczelnię. To dotychczas najwcześniej potwierdzony na świecie przypadek obecności nowego wirusa SARS-CoV-2.

W wydanym oświadczeniu władze Uniwersytetu Barcelońskiego napisały, że obecność koronawirusa stwierdzono w próbce pobranej z wód ściekowych stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku.

“Rezultaty badań dowodzą, że (...) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie" - napisał w komunikacie Uniwersytet.

Władze uczelni wyjaśniły, że prowadzone badania nad obecnością cząsteczek SARS-CoV-2 w wodach ściekowych aglomeracji Barcelony objęły nie tylko bieżący rok, ale również lata 2018-2019.


18:47 WŁOCHY

30 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, wykryto też 259 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Łączny bilans zmarłych podczas epidemii w tym kraju wynosi obecnie 34 708.

Potwierdzono dotychczas prawie 240 tysięcy przypadków zakażenia. Z tej liczby wyleczonych jest już 187 tysięcy osób.

Obecnie zakażonych jest 17,6 tys. osób; o 665 mniej niż poprzedniego dnia. W szpitalach przebywa 1356 chorych, w tym 105 na oddziałach intensywnej terapii.

18:35 WŁOCHY

We Włoszech jest 10 ognisk zakażeń koronawirusem - poinformowała w piątek naukowa fundacja Gimbe z Bolonii. Te niewielkie ogniska znajdują się zarówno na północy, jak i na południu kraju, co - jak się podkreśla - dowodzi, że kryzys, mimo poprawy sytuacji, wciąż nie minął.

Na liście przedstawionej przez fundację wspierającą badania naukowe m.in. w dziedzinie medycyny wymienione zostało miasto Mondragone w Kampanii na południu Włoch, gdzie stwierdzono około 50 zakażeń na terenie opustoszałych domów, zajmowanych przez robotników sezonowych głównie z Bułgarii.

W Bolonii ogniskiem koronawirusa jest firma kurierska; zakażonych zostało 64 jej pracowników oraz członków ich rodzin.

W Rzymie wirus szerzył się w ostatnich dniach w ośrodku rehabilitacyjnym. W placówce tej stwierdzono ponad 100 przypadków i pięć zgonów.

Niewielkie ognisko jest też w rejonie miasta Reggio Calabria na południu kraju, gdzie wykryto osiem zakażeń.

W Montecchio koło Reggio Emilia zakażonych jest siedem osób z dwóch rodzin. W Bolzano na północy jedenastu członków jednej rodziny ma koronawirusa.

W Como w Lombardii w ośrodku pomocy społecznej dla bezdomnych jest siedmiu zakażonych. Kwarantanną objęto ponad 40 podopiecznych.

Wśród ognisk koronawirusa wymieniono też obszar prowincji Prato i Pistoia w Toskanii, gdzie jest 19 zakażonych, a także dom pomocy dla osób starszych w Alessandrii - 13 chorych.
Na liście jest też statek-kwarantanna dla uratowanych na morzu migrantów, który stoi w Porto Empedocle na Sycylii. Potwierdzono tam 28 zakażeń wśród rozbitków, zabranych na pokład jednostki należącej do organizacji pozarządowej Sea Watch.


18:31 HISZPANIA I PORTUGALIA

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii i Portugalii wzrosła liczba nowych zakażeń koronawirusem - o ponad 400, a także zgonów spowodowanych Covid-19. Służby medyczne potwierdziły od czwartku osiem nowych ofiar śmiertelnych w Hiszpanii oraz sześć w Portugalii.

Jak poinformował w piątek resort zdrowia Hiszpanii, podczas ostatnich 24 godzin liczba zmarłych w tym kraju na Covid-19 zwiększyła się o osiem do 28 338. Podczas wcześniejszej doby ministerstwo donosiło o trzech ofiarach śmiertelnych.

W piątkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Hiszpanii sprecyzowało, że dotychczas zanotowano w kraju 247 905 zakażeń, czyli o 419 przypadków więcej w porównaniu do podawanej w czwartek ogólnej liczby infekcji SARS-CoV-2.


18:14 SZWECJA

Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w Szwecji w ciągu ostatniej doby o 50, do 5280, a liczba potwierdzonych przypadków o 1247, do 65 137. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) najpierw uznała Szwecję za kraj wysokiego ryzyka, a później złagodziła swoje stanowisko.

Według czwartkowego stanowiska WHO oprócz Szwecji trudna sytuacja epidemiologiczna występuje także w Armenii, Mołdawii, Macedonii Północnej, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz na Ukrainie. Eksperci organizacji podkreślili, że istnieje obawa, że jesienią w tych krajach dojdzie do załamania służby zdrowia, gdy walka z koronawirusem nałoży się na sezon grypowy.

Zapytany w piątek o krytykę ze strony WHO główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell oświadczył w telewizji SVT, że "stanowisko to jest nieporozumieniem". Mamy rosnącą liczbę przypadków, ale dzieje się tak, gdyż testujemy o wiele więcej niż wcześniej. To niefortunne, że Szwecja jest mylona z krajami, które w ogóle nie miały żadnych problemów i są w początkowej fazie epidemii - ocenił Tegnell.


17:53 MAZOWIECKIE

Osoba zarażona koronawirusem była w sobotę 20 czerwca na mszy św. w Wieniawie, podczas której dzieci przystępowały do pierwszej komunii świętej. Sanepid apeluje o zgłaszanie się osób, które także uczestniczyły w tym nabożeństwie i mają objawy COVID-19.

"Na mszy była obecna osoba z dodatnim wynikiem testu na COVId-19, stwarzająca zagrożenie epidemiczne dla uczestników mszy" - poinformowała w komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przysusze.

Sanepid prosi o kontakt osoby, które uczestniczyły w mszy świętej pierwszokomunijnej w kościele w Wieniawie, u których występują bóle kostno-stawowe, bóle mięśniowe, podwyższona temperatura, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu itp.

Należy kontaktować się telefonicznie (tel. 48-675-24-22 lub 48-675-23-37, lub 798-875-743, lub 798-949-391).


17:38 WHO

Światowa Organizacja Zdrowia podała informacje dotyczące zaawansowania prac nad szczepionką na koronawirusa.



17:36 WIELKA BRYTANIA

Chorzy na COVID-19, u których stwierdza się we krwi bardzo wysoki poziom hormonu stresu - kortyzolu, są bardziej narażeni na szybkie pogorszenie stanu zdrowia i śmierć - wynika z pracy, którą publikuje pismo "The Lancet Diabetes & Endocrinology". Więcej o badaniu przeczytasz tutaj:


17:18 LIGA MISTRZÓW

Na razie nie ma powodu, by myśleć o planie B - zapewnia UEFA odnosząc się do sytuacji w Lizbonie i okolicach, gdzie 1 lipca ma wrócić część restrykcji w związku z epidemią koronawirusa, a w połowie sierpnia odbyć się turniej finałowy piłkarskiej Ligi Mistrzów.

W rejonie stolicy poziom zakażeń koronawirusem wciąż jest wysoki i rząd premiera Antonio Costy zdecydował się zrobić "krok w tył". Wśród przywróconych obostrzeń będzie m.in. obowiązek zamykania sklepów spożywczych o godz. 20 z wyjątkiem supermarketów, które będą mogły funkcjonować o dwie godziny dłużej, zakaz funkcjonowania placówek gastronomicznych oferujących głównie alkohol, a także ograniczenie działalności placówek handlowych, które nie oferują dóbr podstawowych. Restrykcje nie dotkną jednak centrum Lizbony.

Jak dodano, UEFA jest w stałym kontakcie z portugalską federacją i władzami kraju.


16:20 JAPONIA

Po raz pierwszy od 9 maja w Japonii zgłoszono w piątek ponad 100 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby - podała agencja prasowa Kyodo. Jest to również najwyższy wynik, odkąd japońskie władze zniosły stan wyjątkowy i złagodziły restrykcje epidemiczne.

54 spośród 103 nowych infekcji wykryto w 14-milionowym Tokio, które jest najciężej dotkniętym pandemią miastem w Japonii. Od trzech dni w japońskiej stolicy zgłaszanych jest ponad 40 nowych infekcji dziennie.

Odkąd pod koniec maja rząd zniósł w całym kraju stan wyjątkowy, poszczególne prefektury łagodzą ograniczenia epidemiczne. W ubiegłym tygodniu władze Tokio wycofały zalecenia, przestrzegające mieszkańców przed odwiedzaniem klubów nocnych i lokali z muzyką na żywo - podało Kyodo.


16:19 TENIS

Turniej finałowy Pucharu Davisa, który miał się odbyć w listopadzie, został przełożony z powodu koronawirusa na 2021 rok - poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF).  Przesunięto też mecze na niższych szczeblach, m.in. Polska - Salwador w Grupie Światowej II.

"To dla nas wszystkich ogromne rozczarowanie, że turniej finałowy nie odbędzie się w 2020 roku. Nie wiemy, jak sytuacja będzie się rozwijać w krajach, które zakwalifikowały się do tej imprezy i czy obostrzenia w Hiszpanii pozostaną wystarczająco złagodzone. Nie można przewidzieć, jak to będzie wyglądało w listopadzie i czy będziemy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo osobom podróżującym do Madrytu" - zaznaczono w komunikacie podpisanym przez Gerarda Pique i ITF.

Piłkarz Barcelony jest właścicielem firmy Kosmos Tennis, która zainwestowała znaczącą sumę pieniędzy w organizację turnieju w stolicy Hiszpanii i podpisała ze światową federacją długoletnią umowę. Pierwsza edycja zreformowanych zmagań w tych rozgrywkach odbyła się w ubiegłym roku.


15:37 POLSKA:

Prezydenci Kalisza i Ostrowa Wlkp. zostali objęci kwarantanną. Mieli kontakt z zakażonym koronawirusem wójtem gminy Brzeziny - poinformował dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kaliszu Marek Stodolny.

Kwarantanną objęto łącznie 25 samorządowców z powiatów kaliskiego, ostrowskiego i pleszewskiego, którzy 18 czerwca uczestniczyli w zgromadzeniu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i mieli kontakt z wójtem gminy Brzeziny. W spotkaniu wzięli udział prezydenci Kalisza i Ostrowa Wlkp.

O tym, że włodarz Brzezin jest zakażony koronawirusem służby sanitarne dowiedziały się w czwartek po południu.

15:11 POLSKA:

60 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, już wyzdrowiało - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał tę informację na Twitterze.

Ministerstwo podało w piątek rano, że łącznie zanotowano dotychczas 33 tys. 395 przypadków zakażenia, 1429 z tych osób zmarło. Resort przekazał także, że wyzdrowiało 19 tys. 218 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

14:44 BUŁGARIA

Bułgarska turystyka stoi w obliczu upadku z powodu masowych rezygnacji biur podróży z powodu pandemii - podało w piątek radio publiczne. 85 proc. turystów na czarnomorskie wybrzeże przylatuje czarterami, z których 98 proc. zostało w czerwcu anulowanych.

W piątek do Burgas przybył pierwszy samolot ze 189 holenderskimi turystami, jednocześnie jednak bułgarskie ministerstwo transportu opublikowało listę setek odwołanych lotów na koniec czerwca, lipiec i sierpień.

Również prawie 100 lotów na trasie Sofia-Warszawa-Sofia jest do końca sierpnia anulowanych. Polskie linie LOT będą latać do Burgas i Warny i na razie nie ma informacji o odwołaniu tych lotów.

14:24 WIELKA BRYTANIA:

Brytyjski rząd ostrzegł w piątek, że zamknie plaże, jeśli będą one zbyt zatłoczone, a ludzie nie będą przestrzegali zasad dystansu społecznego, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Jestem niechętny, aby tego użyć, bo ludzie mieli dość ciężko podczas zamknięcia, a każdy powinien móc cieszyć się słońcem. Ale mamy takie kompetencje i jeśli zobaczymy skok w liczbie przypadków, to podejmiemy działania -
powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

14:00

Słynny w przeszłości tenisista Goran Ivanisevic miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Chorwat jest trenerem Novaka Djokovica - organizatora cyklu Adria Tour, podczas którego wykryto wcześniej zakażenie u czterech zawodników i dwóch członków sztabów.

13:35 MEN przypomina zasady bezpieczeństwa, w tym sanitarnego podczas letniego wypoczynku

Resort edukacji przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych. Do organizatorów wypoczynku zwraca się o szczególne przestrzeganie przepisów sanitarno-higienicznych. Rodzicom i uczniom poleca informacje, z którymi warto się zapoznać u progu wakacji.

W związku z epidemią Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży. Regulują one m.in. liczbę uczestników wypoczynku, organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz, postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia.

13:02 Koronawirus w Indonezji

W ciągu ostatniej doby w Indonezji odnotowano 1240 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 63 osoby - poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Achmad Yurianto. Po Chinach Indonezja jest krajem z największą liczbą zgonów z powodu koronawirusa w Azji.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń zwiększyła się w Indonezji w piątek do 51 427. Z powodu Covid-19 zmarły już 2 683 osoby.

12:55 Czarnogóra przywraca restrykcje

Czarnogóra, która jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła 25 maja, że jest "wolna od koronawirusa", przywróciła w czwartek część restrykcji w związku z systematycznym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. W ciągu ostatnich 10 dni odnotowano tam sto nowych infekcji.

Znosząc restrykcje, Czarnogóra otworzyła swe granice dla obywateli 131 państw. Wśród nich nie było Polski.

W czwartek część restrykcji przywrócono. Obowiązują one od piątku i dotyczą m.in. imprez sportowych oraz zgromadzeń publicznych, których zakazano. Ograniczono też możliwość organizowania spotkań religijnych i procesji. Wierni mogą uczestniczyć tylko w nabożeństwach, które odbywają się w budynkach przeznaczonych do celów kultu religijnego.

12:49 59-latek aresztowany za złamanie kwarantanny

Sąd aresztował 59-latka z Tychów, który mimo zakażenia koronawirusem lekceważył zasady kwarantanny, nie stosował się do zaleceń i opuszczał miejsce izolacji. Usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego dla wielu osób.

Jak przypomniała w piątek śląska komenda, policja codziennie otrzymuje aktualne listy osób objętych kwarantanną. Mundurowi sprawdzają, czy stosują się do zasad.

12:40 mKoronawirus w Rosji

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem, wykrytych w ciągu ostatniej doby, wyniosła 6800, co oznacza, że spadła ona - po raz pierwszy od 29 kwietnia - poniżej poziomu 7 tysięcy. Zmarło 176 pacjentów, podczas gdy dzień wcześniej odnotowano 92 przypadki śmiertelne.


Dane te podał w piątek sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi obecnie 620 794, liczba zgonów spowodowanych koronawirusem - 8781.

Wyzdrowiało od początku pandemii 384 152 pacjentów. 8988 z nich opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby.

12:35 Tajlandia i Malezja częściowo otwierają granice

Tajlandia i Malezja rozluźniają ograniczenia wjazdu na swoje terytoria dla niektórych cudzoziemców, w tym turystów medycznych, studentów oraz biznesmenów. Nie ma jednak planów przywrócenia masowej turystyki.

Od 1 lipca Tajlandia zezwoli na wjazd na swoje terytorium pięciu kategoriom cudzoziemców. Wśród około 50 tys. osób, które otrzymały dotąd takie zezwolenie, największą grupą są turyści medyczni. Poza nimi na teren królestwa mają zostać wpuszczeni wykwalifikowani robotnicy, nauczyciele i studenci, biznesmeni oraz osoby z prawem pobytu, w tym małżonkowie obywateli Tajlandii. Jednocześnie w ograniczonym stopniu mają zostać przywrócone międzynarodowe loty pasażerskie, wstrzymane z powodu pandemii Covid-19 pod koniec kwietnia.

12:28 Pomoc dla podkarpackich DPS-ów

24 mln zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymają podkarpackie domy pomocy społecznej na realizację projektów wspierających mieszkańców i kadry w związku z epidemią COVID-19.

To bardzo dobra wiadomość. Z niepokojem obserwowaliśmy sytuację na zachodzie Europy, która szczególnie ciężko doświadczyła podopiecznych tamtejszych domów opieki. W Polsce pandemia niestety nie ominęła tych placówek, choć udało się w dużym stopniu zminimalizować jej skutki. Dlatego, aby nie dopuścić do dalszej transmisji wirusa, musimy zachować czujność i skierować naszą uwagę na newralgiczne punkty, jakimi niewątpliwie są domy opieki społecznej - zaznaczył marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

12:16 W Japonii aplikacja do śledzenia kontaktów

Japońska aplikacja do śledzenia kontaktów w związku z pandemią Covid-19 została pobrana ponad 4 mln razy w ciągu pierwszego tygodnia od jej uruchomienia - podała w piątek agencja Reutera. Tokio stara się uniknąć drugiej fali zakażeń po otwarciu szkół i firm.

Przedstawiciel japońskiego ministerstwa zdrowia Yasuyuki Sahara oświadczył, że rząd nie określił konkretnego celu liczby użytkowników. Chcemy, aby z aplikacji korzystało najwięcej ludzi, jak to możliwe - powiedział.

Według badania Uniwersytetu Oksfordzkiego aplikacje śledzące mogą być skuteczne w spowalnianiu pandemii, jeśli będzie ich używało 60 proc. Populacji.

12:09 Australia znosi restrykcje

Mimo wzrostu liczby zakażeń, z jakim mamy do czynienia w stanie Wiktoria, będziemy się trzymać wcześniej ustalonego harmonogramu znoszenia restrykcji przyjętych w związku z epidemią koronawirusa - oświadczył w piątek premier rządu Australii Scott Morrison.

W stanie Wiktoria - drugim pod względem liczby mieszkańców - odnotowano w ciągu ostatniej doby 30 nowych zakażeń koronawirusem. Wzrosła również liczba zakażonych w Nowej Południowej Walii, gdzie, jak sądzono, udało się pokonać epidemię, ponieważ przez kilka tygodni nie sygnalizowano tam żadnych nowych przypadków.

12:02 Koronawirus w sporcie

Chorwacki tenisista Borna Coric poinformował, że mimo zakażenia koronawirusem czuje się dobrze i nie ma objawów choroby. Pozytywny wynik testu miał uczestnicząc w cyklu turniejów pokazowych Adria Tour, krytykowanym ostatnio za brak zachowania zasad ostrożności.

"Minęło kilka dni odkąd dostałem pozytywny wynik badania na obecność Covid-19. Jestem ogromnie wdzięczny, że wciąż czuję się dobrze i nie mam żadnych objawów. Bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości pełne wsparcia i miłości, które otrzymałem, przebywając w izolacji" - napisał na Twitterze Coric.

11:42 Diagnostyka pod kątem koronawirusa w Polsce

11:25 Na UW bezpłatne badania dla pracowników i doktorantów na obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2

Pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego mogą wykonać bezpłatne badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Testowanie będzie trwało od 29 czerwca do 28 sierpnia - poinformowało w piątek biuro prasowe uczelni.

Możliwość taką zapowiedział już w połowie czerwca w komunikacie skierowanym do społeczności uczelni rektor UW prof. Marcin Pałys. W środę UW podpisało umowę z firmą Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych, która przeprowadzi badanie przeciwciał w celu identyfikacji osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Mając świadomość, jak ważną rolę w ograniczaniu ryzyka zakażeń mają badania na obecność przeciwciał koronawirusa, podjęliśmy starania w celu umożliwienia przeprowadzenia takich testów wśród społeczności Uniwersytetu. Wkrótce członkowie naszej akademickiej wspólnoty będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom na obecność przeciwciał (w klasach IgM oraz IgG) przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 - powiedział prof. Marcin Pałys, cytowany w informacji przesłanej PAP.

11:12 Piontkowski: Ten rok szkolny naznaczony był epidemią

Ten rok szkolny naznaczony był przede wszystkim epidemią. Staraliśmy się przygotować szkoły do tego niespodziewanego wydarzenia - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podsumowując kończący się w piątek rok szkolny 2019/2020.

11:03 Rekordowy przyrost zakażeń na Ukrainie

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 1109 zakażeń koronawirusem - podał w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zakażeń od początku epidemii. 19 pacjentów z Covid-19 zmarło, a 541 wyzdrowiało.

O poprzednim najwyższym dobowym bilansie - 994 przypadkach - informowano dzień wcześniej.

Ogólnie od początku epidemii na Ukrainie zachorowało 41 117 osób, 1086 zmarło, a 18 299 wyzdrowiało. Minister wyjaśnił, że na Ukrainie wskaźnik śmiertelności wśród chorych na Covid-19 wynosi 2,6 proc.

10:35 285 nowych zakażeń koronawirusem w kraju

10:15 W Polsce ponad 19 tys. ozdrowieńców

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1933 osoby, pod respiratorem - 77. Wyzdrowiało 19 tys. 218 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

10:02 Ekonomiści: Minął pierwszy szok związany z pandemią

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w czerwcu o ponad 9 pkt w stosunku do maja - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów pierwszy pandemiczny szok już minął.

Ekonomiści BIEC dodali, że "do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele". "Nadal pozostaje dużo niepewności zarówno co do dalszego przebiegu pandemii, jak i jej wpływu na gospodarkę" - zaznaczyli w piątkowym komunikacie.

Według BIEC w czerwcu br. mniej firm niż przed miesiącem odczuwało spadek napływu nowych zamówień. Odmrażanie gospodarki w całej Europie spowodowało, że do części przedsiębiorstw ponownie zaczęły one napływać. Dotyczyło to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy jak i zamówień eksportowych. "Nie mniej jednak, nadal utrzymuje się silna przewaga odsetka (o ponad 40 punktów procentowych) tych przedsiębiorstw, gdzie zamówienia nadal kurczą się" - zaznaczyli eksperci.

09:35 Mimo pandemii - tłumy Brytyjczyków na plażach

Możemy zamknąć plaże, jeśli nie będziecie rozsądni - ostrzega Brytyjczyków rząd. Ostre słowa pojawiły się po wczorajszej inwazji na plaże w południowej Anglii.

Szacuje się, że w kilku nadmorskich miejscowościach mogło pojawić się nawet pół miliona ludzi.

09:23 Rz: Hotele po otwarciu mają problem z utrzymaniem się

Przeszło trzy czwarte hoteli miejskich i blisko połowa położonych poza miastami informuje, że na lipiec i sierpień ma zaledwie 20 proc. zarezerwowanych pokoi - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Gazeta donosi, że możliwość otwarcia hoteli z początkiem maja nie przyniosła branży ani zwiększonego napływu gości, ani widocznej poprawy dramatycznie słabej kondycji finansowej. "

Hotelarze nie ukrywają: jest gorzej, niż się spodziewali. Według przeprowadzonych w połowie czerwca badań Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), aż 87 proc. hoteli ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Jedna trzecia hoteli musiała przeprowadzić zwolnienia wśród pracowników etatowych, a prawie dwie trzecie zdecydowało się na obniżki cen, licząc, że pomogą przyciągnąć gości' - czytamy w "Rz".

08:50 "Puls Biznesu": Pandemia uderzyła w bankomaty. Banki wprowadzają ograniczenia w wypłatach gotówki

Pojawiają się limity jednorazowych wypłat. Żeby ograniczyć koszty, nad reglamentacją dla obcych klientów zastanawia się PKO BP - podaje piątkowy "Puls Biznesu".

Gazeta w piątkowym wydaniu informuje, że Polacy tuż przed i po lockdownie wyciągnęli z kont ogromne kwoty pieniędzy, które teraz trzymają w domu. Według dziennika, dla sieci bankomatów jest to prawdziwy dramat.

"Puls Biznesu" podaje też, że dwa tygodnie temu Euronet, największy niezależny operator bankomatów wprowadził limit jednorazowej transakcji - 1 tys. zł. "Niedługo potem w ślady konkurenta poszła druga niebankowa sieć - Planet Cash, ustalając ograniczenia w tej samej wysokości" - czytamy.

Zdaniem dziennika, wprowadzenie limitów przez niezależnych operatorów może jednak doprowadzić do daleko idących zmian na rynku. Z informacji "PB" wynika, że najliczniejsza w kraju sieć bankomatów PKO BP notuje zwiększony ruch klientów obcych banków.

"Nasi klienci mogą wypłacać gotówkę w dowolnej wysokości w bankomatach PKO BP i tutaj nie planujemy wprowadzenia zmian. Bank analizuje zmiany dokonujące się na rynku i nie wykluczamy żadnego scenariusza w zakresie wypłat gotówki w naszych urządzeniach przez klientów innych banków" - mówi cytowana przez gazetę Aleksandra Gieros, dyrektor komunikacji PKO BP.

08:28 W USA kłopoty ośrodków adopcyjnych w związku z pandemią

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie mające na celu pomoc poszkodowanemu przez epidemię koronawirusa amerykańskiemu systemowi opieki nad dziećmi, w tym rodzinom zastępczym.

W związku z epidemią koronawirusa wiele amerykańskich ośrodków adopcyjnych wpadło w kłopoty organizacyjne i finansowe. Jak podaje Associated Press, epidemia zakłóciła m.in. proces szukania rodzin zastępczych oraz rutynowe wizyty biologicznych rodziców.

Jak informuje Biały Dom w notce prasowej, rozporządzenie ma na celu zwiększyć współpracę miedzy wszystkimi organizacjami zajmującymi się opieką nad dziećmi, zarówno z sektora prywatnego i publicznego, jak i z grupami wyznaniowymi.

07:50 Chile: Koncern miedziowy wstrzymuje pracę w obawie przed koronawirusem

Chilijski państwowy koncern wydobywczy Codelco wstrzymuje pracę w Chuquicamata - największej na świecie położonej na pustyni Atacama odkrywkowej kopalni rudy miedzi, hucie i rafinerii, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

O decyzji ograniczenia wydobycia rudy miedzi i jej przetwarzania koncern poinformował w czwartek.

Nasze działania mają charakter przejściowy, ich celem jest zmniejszenie ryzyka narażenia pracowników na zakażenie koronawirusem, zwiększenie kontroli bezpieczeństwa i zdrowia ludzi- oświadczył przedstawiciel koncernu.

Musieliśmy ten ruch wykonać,dodał, gdyż Chile zmaga się z pandemią, mamy w kraju ponad 259 000 osób zakażonych, pięć tysięcy z nich zmarło.

07:22 Koniec roku szkolnego w czasie pandemii

Dla blisko 4,3 mln uczniów w całym kraju kończy się rok szkolny. Nie będzie jednak tradycyjnych akademii i uroczystości szkolnych.

Forma i tryb wręczania uczniom świadectw szkolnych nie są określone w przepisach prawa oświatowego i wynikają wyłącznie z przyjętego w danej szkole zwyczaju oraz ceremoniału. Ustala to dyrektor szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje, że ze względu na stan epidemiczny i związane z tym ograniczenia, szkoły nie mogą organizować tradycyjnych, uroczystych akademii dla całej społeczności szkolnej.
Podkreśla, że kluczowe jest bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli.

07:00 Polonia w USA głosuje korespondencyjnie

Konsul generalny Adrian Kubicki wyjaśnił, że ze względu na ograniczenia wiążące się w USA z pandemią Covid-19, w tym zakaz dużych zgromadzeń, polskie służby konsularne rekomendowały MSZ przeprowadzenie głosowania drogą korespondencyjną. Zalecał to także amerykański Departament Stanu.

W związku z tym, w odróżnieniu od poprzednich lat, nie powołano komisji wyborczych w różnych miejscach na terenie poszczególnych okręgów konsularnych. Są tylko w siedzibie konsulatów. Dlatego właśnie na ich adresy trzeba wysyłać pakiety wyborcze.

06:35 Koronawirus w USA. Najgorsza sytuacja w stanie Nowy Jork

Stan Nowy Jork pozostaje "najgorszym" stanem z powodu pandemii, stwierdzono tu 390 415 przypadków zakażeń i 31 301 zgonów. W samym Nowym Jorku zmarło 22 384 osób. Po Nowym Jorku jest sąsiedni New Jersey, w którym zmarło 13 092 osób, Massachusetts -7962 i Illinois - 6 810. Inne stany z dużą liczbą ofiar śmiertelnych to Pensylwania -6 557, Michigan -6 133, California -5 751 i Connecticut -4 298.

Instytut IHME z Uniwersytetu w Waszyngtonie prognozuje, że do października liczba zmarłych na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do poziomu 180 000 ludzi.

06:23 Na izolacji podczas pandemii skorzystały czworonogi

Ponad dwumiesięczna kwarantanna milionów Włochów i ich praca w domu przyniosły korzyści ich czworonogom oraz zacieśniła wzajemne więzi, co przyczyniło się do poprawy klimatu w rodzinach - wynika z sondażu przeprowadzonego przez włoski portal Petpassion.

Rezultaty ankiety zaprezentowano w związku z przypadającym w piątek Światowym Dniem Psa w Biurze, który zaczął być obchodzony pod koniec lat 90. w Wielkiej Brytanii, a ostatnio upowszechnił się także we Włoszech. Właściciele czworonogów świętują go zabierając je do swojego miejsca pracy.

Połowa uczestników sondażu przyznała, że obecność psa lub kota w domu w miesiącach przymusowej kwarantanny i pracy zdalnej dała ich właścicielom chwile beztroskiej radości i zmniejszyła stres przeżywany z powodu pandemii.

44 procent właścicieli zwierząt wyraziło przekonanie, że stworzyły one dobrą atmosferę w domu.

Ponad trzy czwarte ankietowanych stwierdziło, że to, że cała rodzina przebywała znacznie więcej czasu w domu niż zwykle wyraźnie uszczęśliwiło czworonogi. Z dobrodziejstw kwarantanny, przypomina się, skorzystały psy.

W czasie obowiązywania surowych restrykcji w kraju, gdy zabronione było wyjście z domu bez ważnej przyczyny, psy były na spacerach częściej niż zwykle, bo wyjście z nimi było jednym z takich dopuszczalnych powodów.

Doświadczenie pracy zdalnej, którą kontynuuje jeszcze wiele osób, pokazuje- zaznaczono w analizie sondażu- jak wiele korzyści przynosi obecność czworonoga.

05:58 Koronawirus w Brazylii. Mimo zwiększającej się liczby zakażeń władze znoszą obostrzenia

Mimo to władze Sao Paulo stopniowo znoszą niektóre restrykcje związane z epidemią. Gubernator Joao Doria ogłosił w środę plan stopniowego powrotu uczniów do szkół.

Jednak niektóre regiony z powodu niemalejącej liczby nowych przypadków powracają do wcześniej zniesionych ograniczeń. Taką decyzję podjęły m.in. władze położonego na południu kraju miasta Florianopolis czy sąsiadującego z Rio de Janeiro i Sao Paulo stanu Minas Gerais.

Według AFP sytuacja pogarsza się na południu Brazylii, gdzie zaczyna się zima, ale ulega poprawie na północy, m.in. w stanie Amazonas. W tym tygodniu w stolicy tego stanu Manaus zamknięto szpital polowy, podczas gdy jeszcze w maju zmarłych grzebano tam w masowych grobach, a ciała ofiar epidemii trzeba było przechowywać w samochodach-chłodniach.

05:45 Koronawirus w USA

Jak poinformował Uniwersytet Johna Hopkinsa podczas ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarło 618 osób i odnotowano 38 079 nowych zakażeń koronawirusem.

W Stanach Zjednoczonych od początku epidemi odnotowano 122 500 zgonów i 2 418 570 przypadków zakażeń koronawirusem.

Średnia nowych dobowych przypadków zakażeń w USA powróciła do normy z ostatnich tygodni i utrzymuje się na poziomie powyżej 30 000 na dobę. Między innymi z powodu drugiej fali zakażeń w stanach: Kalifornia, Floryda, Teksas i Arizona, gdzie odnotowywana jest połowa zakażeń koronawirusem w skali całego kraju.

05:22 Liczba zakażeń w Brazylii mocno niedoszacowana

Agencje zwracają uwagę, że oficjalna liczba infekcji w Brazylii może być poważnie niedoszacowana. Ekspert ds. chorób zakaźnych Roberto Medronho powiedział w środę agencji EFE, że prawdziwa liczba zakażonych może wynosić nawet ok. 10 mln.

Epidemia Covid-19 dotarła już do prawie wszystkich regionów zamieszkanego przez ponad 210 mln ludzi państwa. Jak zauważa EFE, choroba przenosi się teraz z gęsto zaludnionych metropolii na prowincję. W najludniejszym brazylijskim stanie Sao Paulo, po raz pierwszy od wybuchu epidemii, więcej infekcji jest obecnie diagnozowanych na prowincji niż w stolicy regionu, będącej równocześnie największym miastem Ameryki Południowej.

05:09 Koronawirus w Brazylii

Bilans epidemii koronawirusa w Brazylii powiększył się w ciągu ostatniej doby o 1141 ofiar śmiertelnych i 39 433 nowych infekcji; łącznie zakażonych od początku epidemii jest już 1 228 114 osób- poinformowało ministerstwo zdrowia w czwartek wieczorem czasu lokalnego.

Brazylia jest obecnie drugim najciężej dotkniętym przez pandemię krajem świata. Więcej ofiar i przypadków infekcji odnotowano jedynie w USA.

Wciąż trwa pierwsza fala epidemii, z silnie rosnącą liczbą zakażeń i zgonów - ocenia cytowany przez AFP specjalista ds. zdrowia publicznego z uniwersytetu w Sao Paulo, Domingos Alves. Dodaje, że krzywa zachorowań w Brazylii wciąż rośnie.

05:05 Koronawirus w Polsce i na świecie

W naszej relacji znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Polsce i na świcie. Sprawdźcie, co wydarzyło się wczoraj!