Protest pracowników służby zdrowia w Brukseli. „Opiekujcie się opiekunami!”

Niedziela, 13 września 2020 (22:40)

Około 4 tys. pracowników służby zdrowia demonstrowało w niedzielę w Brukseli, domagając się zwiększenia funduszy na finansowanie systemu opieki zdrowotnej w dotkniętej pandemią koronawirusa Belgii - poinformowała agencja Reutera.

Demonstranci, którzy mieli na twarzach maseczki i nieśli transparenty z hasłami takimi jak "Opiekujcie się opiekunami", wezwali polityków do podwyższenia płac i zwiększenia funduszy na finansowanie opieki zdrowotnej.

Przyjechaliśmy tutaj, do Brukseli, aby zaprotestować oraz domagać się większego szacunku dla naszej pracy i podwyżki płac - powiedziała jedna z protestujących, przedstawiając się jako Marie-Stella, która pracuje jako pielęgniarka od 1988 roku.

Chciałbym otrzymać środki na zapewnienie wysokiej jakości i humanitarnej opieki. A do tego potrzebujemy środków finansowych - powiedziała pielęgniarka psychiatryczna Claudine.

Policja szacuje, że w proteście wzięło udział około 4 tys. osób.

Ponad 9,9 tys. zgonów w wyniku koronawirusa

Wydarzenie zostało zorganizowane przez zrzeszający pracowników służby zdrowia ruch La Sante en Lutte, którego przedstawiciele twierdzą, że kryzys związany z pandemią koronawirusa ujawnił kruchość belgijskiego systemu opieki zdrowotnej, w tym brak odpowiedniej ochrony personelu i wystarczającej liczby testów.

Belgia poinformowała o 9923 zgonach w wyniku Covid-19, co plasuje ją na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów na 100 tys. ludzi - za San Marino i Peru. Rząd poinformował, że wysoki wskaźnik można wytłumaczyć decyzją o uwzględnieniu w bilansie zgonów, w przypadku których Covid-19 jest tylko podejrzewany, a nie potwierdzony. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Europie

Arkadiusz Grochot