Intensywne rosyjskie naloty przed rozejmem w Syrii

Piątek, 26 lutego 2016 (11:37)

Rosyjskie lotnictwo prowadzi w piątek bardzo intensywne bombardowania bastionów rebeliantów w Syrii - poinformowało Obserwatorium. Kreml oświadczył, że siły rosyjskie kontynuują ataki na - jak podano - terrorystów, ale nie potwierdził piątkowych nalotów.

Od nocy do rana dochodziło do bardziej intensywnych niż zazwyczaj rosyjskich ataków na bastiony rebeliantów, głównie w rejonie Wschodniej Guty na wschód od Damaszku, na północy prowincji Hims i na zachodzie Aleppo - oświadczył szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

Według tego źródła w atakach zginęło w nocy osiem osób z tej samej rodziny, w tym troje dzieci, w miejscowości Kibtan al-Dżabal, pozostającej w rękach niedżihadystycznych rebeliantów w prowincji Aleppo.

Jednocześnie siły reżimowe intensywnie bombardują miasto Duma położone w okolicy Damaszku. Te ataki są bardziej intensywne niż zwykle - wskazał Rahman. To tak jakby Rosja i siły reżimu w Damaszku chciały poskromić rebeliantów w regionie lub zdobyć punkty" przed rozejmem - oświadczył.

Rozejm ma zacząć obowiązywać o północy z piątku na sobotę

Wynegocjowany przez USA i Rosję rozejm ma zacząć obowiązywać o północy z piątku na sobotę czasu lokalnego (godz. 23 w piątek w Polsce). Nie przewiduje on wstrzymania operacji militarnych m.in. przeciwko Państwu Islamskiemu i lokalnego odgałęzieniu Al-Kaidy, Frontowi al-Nusra.

Kreml oznajmił w piątek, że Rosja kontynuuje bombardowania "organizacji terrorystycznych" w Syrii. Oczywiście rosyjskie lotnictwo kontynuuje operację w Syrii. Wspiera zbrojne siły Damaszku, a jego celem są ugrupowania terrorystyczne - oznajmił rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Odnosząc się do doniesień syryjskiego Obserwatorium o intensywnych bombardowaniach bastionów rebeliantów, Pieskow powiedział, że "nie są one oparte na żadnych danych". 

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Krwawy konflikt w Syrii

RMF24-PAP