Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w fińskim Lahti. Zwyciężyła Norweżka Therese Johaug. Polka już wcześniej zapewniła sobie Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na starcie dzisiejszej rywalizacji stanęły 72 zawodniczki. Już po pierwszych kilkuset metrach kilka biegaczek wyraźnie odskoczyło od reszty stawki. Po 2,5 km prowadziła Norweżka Marit Bjoergen tuż przed Justyną Kowalczyk i Włoszką Marianną Longą. Na półmetku trasy zawodniczki zmieniły narty na styl łyżwowy. Wówczas na czele biegła Włoszka Arianna Folis, a tuż za nią Norweżki Therese Johaug i Marit Bjoergen oraz Kowalczyk.

Po zmianie nart Bjoergen się przewróciła i spadła na siódmą pozycję. Z kolei Johaug i Kowalczyk wyraźnie odskoczyły od reszty zawodniczek i na kolejnym pomiarze czasowym (6,2 km) miały już kilka sekund przewagi nad grupą pościgową. Na 1,3 km przed metą Norweżka i Polka jeszcze bardziej odskoczyły rywalkom i od tego momentu było wiadomo, że walkę o zwycięstwo rozegrają między sobą. Do ostatnich metrów zawodniczki toczyły niesamowitą walkę o zwycięstwo, a o wygranej Norweżki zdecydował dopiero odczyt z fotokomórki. Trzecia na metę przybiegła Włoszka Arianna Follis, a czwarta była Marit Bjoergen.