"Jestem bardzo zadowolona z mojego rezultatu. Cenne sekundy straciłam podczas pierwszego okrążenia. Drugie było znacznie lepsze" - przyznała po biegu na 10 km techniką klasyczną w Drammen Justyna Kowalczyk. Polka zajęła drugie miejsce, tracąc ponad 17 sekund do Norweżki Marit Bjoergen. Dobry wynik sprawił, że mistrzyni olimpijska zapewniła sobie małą Kryształową Kulę za triumf w biegach na dystansach.

Wynik mistrzyni olimpijskiej może napawać optymizmem, bo podczas rywalizacji w Estonii na tym samym dystansie, Polka straciła do Norweżki ponad 30 sekund. W niedzielę zawodniczki będą walczyć na trasie sprintu.

Przez ostatnie dwa tygodnie trenowałam we włoskich Alpach. Czułam różnice wysokości. W niedzielę zamierzam powalczyć w sprincie. Później udam się do Oslo. Zamierzam trochę odpocząć i zaznajomić się z trasami przygotowanymi na mistrzostwa świata - przyznała Polka.

To wspaniałe uczucie. Ciszę się, że zdołałam wygrywać przed własną publicznością. Przez ostatnie dwa tygodnie przygotowywałam się do mistrzostw świata we włoskich Alpach. Myślę, że świetnie wykorzystałam ten czas. Już nie mogę doczekać się startu w Oslo. Jestem w świetnej formie - powiedziała na mecie zwyciężczyni biegu.

Dzięki drugiemu miejscu w biegu na 10 km techniką klasyczną Drammen Polka zapewniła sobie małą Kryształową Kulę za triumf w biegach na dystansach. W niedzielę Kowalczyk stanie przed szansą zapewnienia sobie dużej Kryształowej Kuli w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wówczas zrówna się z fińską biegaczką Marjo Matikainen-Kallström, która była bezkonkurencyjna w latach 1985-1988. Klasyfikację wielokrotnych zwyciężczyń Pucharu Świata otwiera Jelena Valbe. W środę w Oslo rozpoczną się mistrzostwa świata. W czwartek panie powalczą o pierwszy komplet medali. W 2009 roku w czeskim Libercu Kowalczyk zdobyła dwa złote "krążki" i jeden brązowy.

Wyniki biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 27.31,9 s

2. Justyna Kowalczyk (Polska) +17,3 s

3. Aino Kaisa Saarinen (Finlandia) +23,6 s