Marit Bjoergen zwyciężyła w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną w Drammen. Norweżka uzyskała wspaniały czas 27.31,9 sekundy i o 17,3 sekundy wyprzedziła Justynę Kowalczyk. Na najniższym stopniu podium stanęła Aino Kaisa Saarinen. 30-letnia zawodniczka udowodniła, że jest wspaniale przygotowana do mistrzostw świata w Oslo, które rozpoczną się już w środę. W czwartek panie powalczą o pierwszy komplet medali.

To wspaniałe uczucie. Ciszę się, że zdołałam wygrywać przed własną publicznością. Przez ostatnie dwa tygodnie przygotowywałam się do mistrzostw świata we włoskich Alpach. Myślę, że świetnie wykorzystałam ten czas. Już nie mogę doczekać się startu w Oslo. Jestem w świetnej formie - powiedziała na mecie zwyciężczyni.

Marit Bjoergen od początku ruszyła bardzo mocno do przodu. Na pierwszym pomiarze czasu (1,7 km) wielokrotna mistrzyni olimpijska miała 4,3 sekundy na Finką Saarinen. Na trzecim miejscu plasowała się Justyna Kowalczyk, która ma za sobą dwutygodniowy obóz przygotowawczy do mistrzostw świata w Oslo. Biegaczka z Kasiny była wolniejsza od Norweżki o 7,3 sekundy.

W połowie dystansu nasza zawodniczka traciła już do utytułowanej rywali 12,3 sekundy. Polka musiała jednak uważać, bo zaledwie dwie sekundy wolniejsza była Aino Kaisa Saarinen. Lekkość, z jaką Norweżka pokonywała kolejne kilometry trasy, robiła ogromne wrażenie.

Nasza zawodniczka nie zamierzała jednak się poddawać. Po minięciu granicy 6,7 kilometra biegaczka z Kasiny Wielkiej zdołała odrobić 0,6 sekundy. Na finiszu bezkonkurencyjna była Marit Bjoergen. Norweżka minęła linię mety z czasem 27.31,9 i o 17,3 sekundy wyprzedziła Justynę Kowalczyk.

Wynik dwukrotnej triumfatorki może napawać optymizmem, bo podczas rywalizacji w Estonii na tym samym dystansie, Polka straciła do Norweżki ponad 30 sekund. Jutro zawodniczki walczyć będą na trasie sprintu.

Wyniki biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 27.31,9 s

2. Justyna Kowalczyk (Polska) +17,3 s

3. Aino Kaisa Saarinen (Finlandia) +23,6 s