Kilkaset osób mierzy się dziś w Auditorium Maximum UJ z arcytrudnym, organizowanym już po raz czwarty Dyktandem Krakowskim. Po raz pierwszy w tym roku - obok dyktanda dla profesjonalistów - przygotowano też ortograficzne wyzwanie dla dzieci. Początek - o godzinie 10! Jeśli nie możecie dziś być z nami w Krakowie, nic straconego! Zapraszamy Was na transmisję na żywo w serwisie YouTube i na RMF24.pl. Dzięki temu będziecie mogli również napisać dyktando!

W dyktandzie nie zabraknie krakowskich klimatów

Dyktando Krakowskie jest częścią Miesiąca Języka Ojczystego, organizowanego przez Wydział Polonistyki UJ, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Stowarzyszenie Polonistów.

Tekst IV Krakowskiego Dyktanda przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak zdradziła, podobnie do poprzednich lat, również i w tym roku w dyktandzie nie zabraknie krakowskich klimatów. 

Starałam się, żeby w dyktandzie nie było powalających słów i żeby nie zniechęcać amatorów polskiej ortografii. Żeby nie byli sponiewierani na przykład przez dużą liczbę zapożyczeń w tekście dyktanda - przyznaje w rozmowie z RMF FM doktor Mycawka. 

Dyktando także dla juniorów!

Dyktando Krakowskie po raz pierwszy jest przeprowadzone w dwóch wersjach: w tradycyjnej, otwartej dla wszystkich oraz w kategorii junior - dla osób urodzonych po 2003 roku.

Dyktando dla juniorów odbywać się jednocześnie, w innej auli Auditorium Maximum UJ. Czyta je nasza dziennikarka Ewa Kwaśny, prezenterka Faktów RMF FM!

Autorką tekstu dla juniorów również jest dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki UJ. 

Dyktando dla juniorów będzie łatwiejsze i mniej skomplikowane merytorycznie. Myślę, że będzie bardzo przyjazne i zachęci młodych ludzi do tego, żeby sięgać do słowników ortograficznych i dużo czytać, zwłaszcza pięknej polskiej literatury. Pisząc tekst dyktanda zahaczałam o wiele różnych źródeł z polskiej literatury, aczkolwiek w dyktandzie będą delikatne muśnięcia z tychże źródeł, dlatego że dyktando ma ograniczoną liczbę znaków i staram się trzymać w ryzach tej objętości - mówiła prof. Mycawka.

Atrakcyjne nagrody dla najlepszych

Dla najlepszych przygotowano atrakcyjne nagrody. 

W kategorii otwartej zostaną przyznane:

Nagrody Rektora UJ: Za I miejsce bon pieniężny o wartości 2000 zł netto, za II miejsce - bon pieniężny o wartości 1500 zł netto, a za III - bon pieniężny o wartości 1000 zł netto;

- Nagrody od Prezydenta Miasta Krakowa: Osoby, które zajmą trzy pierwsze miejsca otrzymają czytniki e-book;

- Nagrody od p. Dziekan Wydziału Polonistyki: Zdobywca I miejsca otrzyma bon do Empiku (500 zł) i Saturna (500 zł), II miejsca - bon do Empiku (500 zł) i Saturna (450 zł), III miejsca: bon do Empiku (500 zł) i Saturna (350 zł). Upominki w postaci książek od Wydziału Polonistyki przewidziano także dla osób, które zajmą IV - X miejsce;

Uwaga! Dla jednego z uczestników tej kategorii niespodziankę przygotowało też radio RMF FM. Jaką? Na razie to tajemnica. Dowiecie się wkrótce.

Nagrody zostaną przyznane także w kategorii VIP. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc dostaną bony do Empiku, odpowiednio o wartości 400, 300 i 200 złotych.

Ponadto w kategorii otwartej Dziekan wręczy dyplomy dla najmłodszego, najstarszego uczestnika oraz tego, który pokonał najdłuższy dystans, by dojechać do Krakowa.

Nagrody przewidziano także w kategorii juniorów.

Osoby, które w tej kategorii zajmą trzy pierwsze miejsca dostaną bony do Empiku (odpowiednio o wartości 500 zł, 400 zł, 300 złotych) i książkę nominowaną w konkursie Mądra Książka Roku 2017.

Nagrody w dyktandzie dla juniorów ufundowało też radio RMF FM. Trzy osoby, które najlepiej poradzą sobie z językowymi pułapkami, otrzymają żółty rower oraz radiowe gadżety. W sumie wyróżnimy dziesięciu najlepszych młodych pogromców ortografii. Przygotowaliśmy dla nich niespodzianki!

W ubiegłym roku z arcytrudnym tekstem zmagała się grupa RMF FM złożona z dziennikarzy stacji i naszych słuchaczy. Poszło nam całkiem nieźle. A przyznać trzeba, że pułapek językowych było naprawdę sporo.

III Dyktando Krakowskie: Oto tekst, z którym zmierzyli się uczestnicy! Trudny?

"Ekscytrzystka", "ciemierzyca", "hulajnóg"... To tylko kilka przykładów trudnych wyrazów, z którymi przyszło się zmierzyć uczestnikom III Dyktanda Krakowskiego. Zobaczcie cały tekst naszpikowany ortograficznymi pułapkami! czytaj więcej

Quiz z języka polskiego? Sprawdź, co pamiętasz ze szkoły

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mamy dla Was quiz z języka polskiego? Sprawdźcie, co jeszcze pamiętacie ze szkoły. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. czytaj więcej

Patronem medialnym wydarzenia jest radio RMF FM. 

Patroni honorowi przedsięwzięcia to: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. dr hab. Renata Przybylska, Narodowe Centrum Kultury.

Patronami są także: Biblioteka Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Sponsorami dyktanda są: Urząd Miasta Kraków i Fundacja "Bratniak".

(m)