Włoskie MSW ostrzega: Bojownicy ISIS mogą być wśród migrantów

Niedziela, 1 kwietnia 2018 (13:39)

Minister spraw wewnętrznych Włoch Marco Minniti ostrzegł, że istnieje realne zagrożenie, iż na łodziach z migrantami mogą być też bojownicy Państwa Islamskiego (IS). Dodał, że to dlatego, ponieważ trwa ich indywidualna ucieczka z frontów walk.

Gdybyście rok temu zapytali mnie, czy możliwe jest to, że zagraniczni bojownicy wmieszają się w fale migrantów, odpowiedziałbym "nie", bo wtedy, przy całym ryzyku z tym związanym, wyższych rangą członków IS nie wysyłano do Europy w ten sposób - powiedział Minniti w rozmowie z dziennikiem "Il Giornale".

Sytuacja na froncie Państwa Islamskiego zmieniła się, bo uczestnicy walk uciekają - uważa Minniti. Dlatego ważne jest to, że powstała metoda zarządzania falami migracyjnymi - oświadczył.

Następnie szef MSW wyjaśnił: Lista zagranicznych bojowników (Państwa Islamskiego) jest stale aktualizowana.

Jak dodał, z Włoch na front pojechało około 120 osób, co jest niewielką liczbą w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Część bojowników zginęła - podkreślił.

Ryzyko jest i pozostanie wysokie - przyznał Minniti. Zapewnił, że przebywający na terenie Włoch domniemani dżihadyści są monitorowani, a wśród nich jest kilku zradykalizowanych obywateli tego kraju.

Ci, którzy dokonali zamachów w Europie, nie pochodzili z Syrii i Iraku, lecz byli synami nieudanej integracji - dodał.

W wywiadzie Minniti mówił również o zwalczaniu przemytu migrantów i akcjach na morzu we współpracy z władzami Libii, która jest głównym punktem przerzutu ludzi do Europy.

Strona libijska przeprowadziła dotąd 25 tysięcy operacji na Morzu Śródziemnym - poinformował. Dzięki naszej inicjatywie teraz w Libii działa Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) i Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) - dodał włoski minister.

Jak powiedział, "ci, którzy mają prawo do międzynarodowej ochrony, nie są już przewożeni przez przemytników, ale przez organizacje rządowe".

(j.)

Artykuł pochodzi z kategorii: Fala uchodźców zalewa Europę