​Unia Europejska powinna bardziej pochylić się nad problemem masowej migracji działając efektywnie w państwach, w których rodzą się problemy i powstrzymując migrację na swoich zewnętrznych granicach - zgodzili się premierzy Polski Beata Szydło i Słowenii Miro Cerar.

​Unia Europejska powinna bardziej pochylić się nad problemem masowej migracji działając efektywnie w państwach, w których rodzą się problemy i powstrzymując migrację na swoich zewnętrznych granicach - zgodzili się premierzy Polski Beata Szydło i Słowenii Miro Cerar.
Premier Słowenii Miro Cerar i premier Polski Beata Szydło /Radek Pietruszka /PAP

Szef słoweńskiego rządu przybył we wtorek z wizytą do Warszawy.

Premier Szydło podczas oświadczeń dla prasy poinformowała, że wymieniła z Cerarem poglądy co do najważniejszych kwestii w stosunkach dwustronnych oraz spraw w UE. Tematem rozmowy było m.in. bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza, a także sytuacja w UE.

W wielu punktach stanowisko Polski i Słowenii jest bardzo podobne. Dotyczy to przede wszystkim spraw toczących się w UE - podkreśliła szefowa polskiego rządu. Według niej Polska i Słowenia mają podobne stanowisko jeśli chodzi o kwestie migracji i Brexitu, tego, co - jak podkreśliła premier - "będzie ogniskowało dyskusję w najbliższych miesiącach w UE".

Szydło zaznaczyła, że w kwestii kryzysu migracyjnego Polska i Słowenia uważają, że "kryzys migracyjny należy rozwiązywać w tych regionach, gdzie on powstaje". Będziemy bardzo aktywni, jeżeli chodzi o wzmacnianie granic zewnętrznych Unii Europejskiej - zadeklarowała.

Przypomniała, że Polska jest bardzo aktywna, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną. W tym roku polski rząd zwiększył środki na pomoc humanitarną na pomoc dla państw, w których toczą się działania wojenne - podkreśliła.

Odniosła się także do sytuacji w UE związanej z Brexitem. W obliczu negocjacji z Wielką Brytanią 27 państw UE powinno mieć jedno stanowisko. Powinniśmy wspólnie dążyć do tego, żeby warunki, które zostaną wynegocjowane uwzględniały relacje na zasadzie partnerstwa, wzajemnej, dobrej współpracy w obrębie gospodarki, obronności - powiedziała polska premier.

W ocenie premiera Słowenii po Brexicie UE musi pozostać jednolita i zjednoczona. Jak podkreślił, Unia powinna pochylić się bardziej nad problemem masowej migracji: efektywnie działać w państwach, w których rodzą się problemy i zatrzymać migrację na swoich granicach.

Cerar dodał, że Słowenia była pod ogromną presją migracyjną w latach 2014 i 2015. Dziękował Polsce za wysłanie wówczas funkcjonariuszy policji i pograniczników, którzy pomagali chronić słoweńską granicę.

Premierzy mówili też o współpracy w ramach NATO. Premier Szydło zaznaczyła, że polscy i słoweńscy żołnierze będą współpracować na Łotwie. Zależy nam na tym, żeby bezpieczeństwo naszego regionu było coraz większe - dodała.

Szefowa polskiego rządu powiedziała też, że liczy na pogłębienie współpracy gospodarczej Polski i Słowenii. Liczymy na to, że będzie to również współpraca dotycząca oferty naszego przemysłu zbrojeniowego - podkreśliła Szydło.

Premier Słowenii uznał, że oba państwa mają bardzo dobre relacje na płaszczyźnie ekonomicznej. Zaznaczył, że Polska jest siódmym partnerem jego kraju w handlu zagranicznym.

Rozmowa Szydło i Cerara dotyczyła także współpracy Słowenii z Grupą Wyszehradzką.

(az)