Potwierdzają się obawy Polski: 60 procent uchodźców to imigranci ekonomiczni

Wtorek, 26 stycznia 2016 (14:07)

Więcej niż połowa uchodźców, przybywających do Unii Europejskiej w ostatnim czasie, nie ucieka przed wojną - są to imigranci ekonomiczni. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ujawnił w wywiadzie dla holenderskiej telewizji NOS, że 60 procent migrantów, którzy przedostali się ostatnio do Europy, to osoby, którym nie należy się w UE status uchodźcy. Rzeczniczka KE Natasha Bertaud przyznała, że są to nieopublikowane jeszcze dane agencji FRONTEX ds. kontroli granic zewnętrznych za grudzień. Te dane potwierdzałyby obawy polskiego rządu, że wśród uchodźców przeważają imigranci ekonomiczni.

Bertaud przyznała, że wśród przybyszów coraz więcej jest osób, które pochodzą z krajów, których obywatelom status uchodźcy się nie należy. To np. Pakistańczycy, Marokańczycy czy Tunezyjczycy. Rzeczniczka przyznała ponadto, że Unia ma problemy z odsyłaniem imigrantów ekonomicznych z powrotem do ich krajów. Na te problemy skarżą się zwłaszcza Grecy, którzy jako pierwszy kraj, do którego przybywają uchodźcy, mają obowiązek ich odsyłania. Wszystko dlatego, że Pakistan czy Maroko nie chcą przyjmować tych, którzy uciekli.

Rzeczniczka KE podała, że między UE a Pakistanem jest umowa o readmisji, ale nie działa, jak należy - w związku z tym KE sprawdza teraz, jakie środki "pozytywne" i "negatywne" zastosować wobec Pakistanu, by umowa była realizowana. Innymi słowy, zasugerowała wprowadzenie m.in. sankcji wobec Pakistanu.

Z kolei z Marokiem UE nie ma umowy o readmisji - jest ona już jednak negocjowana.

(edbie)

Artykuł pochodzi z kategorii: Fala uchodźców zalewa Europę

Katarzyna Szymańska-Borginon