Około 20 Irakijczyków próbowało z Polski przedostać się na Litwę. Cztery grupy uciekinierów zatrzymali w ostatnich dniach litewscy pogranicznicy. Straż graniczna w podlaskim oddziale przygotowuje się na nowy kierunek nielegalnej imigracji z Bliskiego Wschodu.

Jak się dowiedziałem nasz dziennikarz Krzysztof Zasada, strażnicy zaobserwowali ruch nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy tą trasą - przez Polskę i Litwę - z południa próbują dostać się do Skandynawii.

Według naszych informacji, litewskie służby przekazały już do naszego kraju na zasadzie readmisji 9 Irakijczyków - ci mieli jechać do Finlandii. Teraz czekamy na kolejną - mniej więcej 10-osobową grupę, która zostanie zawrócona z Litwy.

Polska straż graniczna będzie teraz sprawdzać, skąd ci imigranci wjechali. Jeśli uda się to ustalić, będziemy ich kierować do tego kraju.

Litewska straż graniczna w środę rano zatrzymała dziesięciu Irakijczyków, podróżujących w dwóch samochodach ze szwedzkimi numerami rejestracyjnymi, gdy wjechali z Polski na Litwę. Mieli przy sobie fińskie i szwedzkie dokumenty.

(j.)