Angela Merkel: Nie możemy w najbliższym czasie zrezygnować z kontroli granicznych

Sobota, 2 września 2017 (16:55)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post" za utrzymaniem obowiązujących od dwóch lat kontroli granicznych. Komisja Europejska, której zgoda jest do tego konieczna, rozumie argumenty Berlina - dodała.

Nie możemy w najbliższym czasie zrezygnować z kontroli granicznych - powiedziała Merkel. Mam wrażenie, że Komisja Europejska jest otwarta na nasze argumenty - dodała.

Niemiecki rząd wprowadził kontrole graniczne we wrześniu 2015 roku, w okresie największego nasilenia fali uchodźców. Niemieckie służby koncentrowały się na kontrolowaniu granicy z Austrią, przez którą przedostawało się najwięcej migrantów podążających szlakiem bałkańskim do Europy Zachodniej. Wyrywkowe kontrole odbywały się też na granicach z Polską i Czechami.

Na każdorazowe przedłużenie kontroli granicznych wewnątrz obszaru Schengen wymagana jest zgoda Brukseli. Obecne pozwolenie wygasa 11 listopada. Berlin sygnalizował chęć przedłużenia kontroli o kolejne pół roku. Zdaniem niemieckich mediów KE jest niechętna dalszemu przedłużaniu kontroli.

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało niemal 1,5 mln obcokrajowców z zamiarem ubiegania się o azyl. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Fala uchodźców zalewa Europę