W ramach akcji CzasDebaty.pl - wspólnego projektu RMF FM i Interia.pl przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - możecie już głosować na poniedziałkowe pytanie dnia! Z nadesłanych przez Was pytań do eurokandydatów wynikało, że mocno niepokoją Was działania Rosji - zwłaszcza w kontekście płynących z nich ewentualnych zagrożeń dla Polski. Dlatego tematem trzech pytań kandydujących do miana poniedziałkowego pytania dnia jest właśnie Rosja. Ostatecznego wyboru dokonacie Wy!

Głosowanie, w którym wyłonicie poniedziałkowe pytanie dnia, trwa na stronie CzasDebaty.pl!

Mamy nadzieję, że nasz CzasDebaty.pl pomoże Wam w podjęciu decyzji 25 maja. Od piątku możecie przekazywać nam pytania, które chcielibyście zadać kandydatom na europosłów: za pomocą formularza, który znajdziecie TUTAJ, na Twitterze (wykorzystując hashtag #CzasDebaty) i w komentarzach na stronie CzasDebaty.pl. Do dyspozycji macie 90 znaków.

Z nadesłanych przez Was propozycji redakcja codziennie wybierze trzy, na które możecie później głosować. Pytanie, które danego dnia dostanie najwięcej Waszych głosów, zadamy następnie 9 ogólnopolskim komitetom wyborczym. Na odpowiedź ich przedstawiciele mają minutę! Wszystkie odpowiedzi opublikujemy następnego dnia około godziny 10.

Łącznie zadamy kandydatom 5 pytań. Pierwsze pytanie dnia pochodziło od redakcji - odpowiedzi na nie będziecie mogli poznać w poniedziałek po godzinie 10. Reakcję kandydatów na ostatnie, piąte pytanie dnia (wybrane w czwartek) poznacie w piątek 16 maja.

Wielki test o Unii Europejskiej!

Od 10 lat Polska jest w Unii Europejskiej. Kiedy ubiegaliśmy się o akcesję, o Wspólnocie - zwłaszcza jej historii - mówiło i pisało się bardzo wiele. A dziś? Co wiecie o Unii Europejskiej? Sprawdźcie swoją wiedzę. czytaj więcej

W proponowanej debacie nie ograniczamy tematyki. Możecie pytać o wszystko. Pod publiczne głosowanie poddamy jednak przede wszystkim pytania najbardziej jasne, precyzyjne i zadane w najbardziej inteligentny sposób.

Formułując pytanie zwróćcie uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Po pierwsze, są to wybory europejskie, dlatego nie ma sensu pytać o krajowe podwórko - nie tym będą zajmować się europosłowie. Po drugie, zadawajcie możliwie jak najbardziej szczegółowe pytania - dzięki temu politykom trudniej będzie "lać wodę", a nam będzie później łatwiej ich z tych deklaracji rozliczyć.

Od polityków oczekujemy jasnych i zwięzłych odpowiedzi. Jak nas zapewnili, mają świadomość tego, że na ostatniej wyborczej prostej liczy się każde słowo.

Wielki finał wyścigu do europarlamentu - już 25 maja!