Euro 2016: Na stadionach w Nicei i Lyonie kibice usiądą na polskich krzesełkach

Środa, 8 czerwca 2016 (20:56)

Polska firma wyposażyła w krzesła dwa stadiony, na których będą rozgrywane mecze Euro 2016 – w Nicei i Lyonie. To dodatkowe 95 tysięcy polskich „kibiców”.

Na obu obiektach znalazły się krzesła Abacus zaprojektowane przez Rebeccę Stewart z renomowanego studia Arup, za które autorka otrzymała nagrodę FX Award przyznawaną międzynarodowym talentom wzornictwa.

Nie ukrywam, że projektowanie krzeseł jest jednym z najtrudniejszych zadań. Krzesła są obecne w naszym życiu niemal od zawsze, dlatego wymyślenie czegoś wygodniejszego, piękniejszego oraz odpowiadającego użytkownikom z odmiennych kręgów kulturowych i o różnych sylwetkach na pierwszy rzut oka jest niemożliwe - przyznaje projektantka.

Krzesło stadionowe to jedyny przedmiot, z którym kibic ma tak bliski kontakt, i to przez kilka godzin. Dlatego to właśnie krzesła powinny świadczyć o jakości całego obiektu, muszą zrobić dobre pierwsze wrażenie i utrzymać je aż do ostatniego gwizdka - dodaje.

Jednocześnie przyznaje, że to niesamowite uczucie widzieć tyle zaprojektowanych przez siebie produktów w jednym miejscu. Areny robią duże wrażenie i jestem niezmiernie dumna z tego projektu oraz ze współpracy z Forum Seating, ponieważ razem udało nam się osiągnąć naprawdę olbrzymi sukces.

Budowa stadionu Allianz Riviera została ukończona w 2013 roku. Obiekt jest uznawany za jeden z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie. Wykorzystywaną na nim energię wytwarza 4 tys. paneli słonecznych, za ogrzewanie odpowiedzialna jest specjalna instalacja geotermalna, natomiast system nawadniający płytę boiska korzysta z wody deszczowej, zbieranej z dachu do czterech zbiorników.

Zdjęcie

Allianz Arena
/PAP/EPA

Stadion w Lyonie został otwarty w styczniu 2016 roku. To jeden z większych stadionów na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 i pierwszy tak ogromny prywatny obiekt piłkarski we Francji.

Zdjęcie

Stadion w Lyonie
/PAP/EPANa krzesła Abacus zasiadają nie tylko kibice we Francji, ale także Finlandii, Irlandii, na Węgrzech, w Kazachstanie, Turcji, Bułgarii i w Polsce. 

(mn, MKam)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Euro 2016