"Boję się o stan waszej infrastruktury i wybryków na tle rasistowskim"- mówią mieszkańcy Londynu z którymi rozmawiał korespondent RMF FM. Za 211 dni w Polsce ruszy Euro 2012.

Brytyjczycy podkreślają, że martwią się o to, czy Polska policja poradzi sobie z takim wyzwaniem jakim jest organizacja mistrzostw Europy. Boję się czy wasi policjanci dadzą sobie radę z chuliganami. Nie wiem również w jakim stanie są wasze drogi.

To będzie podróż w nieznane - dodają kibice z Francji, którzy planują wyjazd na Euro 2012 do Polski i na Ukrainę. Na temat transportu jest za mało informacji. Nie wiem, jak zorganizowane będą połączenia między poszczególnymi miastami, gdzie odbywać się będą mecze - podkreślają mieszkańcy Paryż w rozmowie z korespondentem RMF FM Markiem Gładyszem.

Kibice z Moskwy z którymi rozmawiał korespondent RMF FM Przemysław Marzec, mówią, że Euro 2012 obejrzą w telewizji lub na Ukrainie. Do Polski wybiera się niewielu rozmówców naszego dziennikarza.

Wiem,że w Polsce będą mistrzostwa Europy, ale w jakich miastach to nie bardzo wiem. Rosyjscy kibice pojadą jedynie na mecze naszej reprezentacji. Inne obejrzą tylko prawdziwi fanatycy futbolu - tłumaczą mieszkańcy Moskwy.

Polska nie ma najlepszej reputacji, a po za tym duża część meczów odbędzie się na Ukrainie. Tam nie są potrzebne wizy. Do Kijowa można dojechać nocnym pociągiem ekspresowym i tam pojedzie najwięcej rosyjskich kibiców - dodaje inny Rosjanin.

W grudniu rusza Polish Guide

Drugiego grudnia po losowaniu grup Euro 2012 swoją działalność w sieci zacznie Polish Guide, platforma informacyjna dla kibiców z zagranicy, wybierających się do Polski. Kibice z Londynu z którymi rozmawiał korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen podkreślają, że martwią się o to, czy polska policja poradzi sobie ze stadionowymi chuliganami.

Twórcy Polish Guide, zapewniają, że fani piłki m.in. z Włoch, Francji czy Hiszpanii znajdą na portalu wszystkie najbardziej potrzebne informacje o naszym kraju.Pytanie jednak, czy system rzeczywiście zadziała?

Jeśli tak, to kibice będą mogli zapomnieć o papierowych mapach, czy przewodnikach po Polsce. Jak zapewnia Mikołaj Piotrowski ze spółki PL 2012, dzięki systemowi będzie można dokładnie zaplanować podróż po Polsce. Przejazdy między poszczególnymi miastami będzie można sobie zaplanować co do godziny oraz poruszanie się po samum mieście - tłumaczy.

Kibic reprezentacji Niemiec, Francji czy Anglii, na Polish Guide znajdzie informacje o miastach, gdzie rozgrywać się będą mistrzostwa, o tym jak dotrzeć na stadion i gdzie dobrze zjeść. Serwis ma być dostępny w internecie oraz jako aplikacja na telefon komórkowy.

Portal ma współpracować z tak zwanym polish passem, dzięki któremu kibic na jednym wydruku będzie miał bilet na samolot, pociąg, tramwaj, rezerwację w hotelu i ubezpieczenie. Ale to na razie teoria.