Stadion Narodowy jest najważniejszą polską areną Euro 2012. To tam zaplanowano mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw. Powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Jego budowa pochłonęła 1 752 000 000 złotych. Może pomieścić 58 tysięcy widzów.

Stadion Narodowy miał być gotowy w czerwcu 2011 roku, ale termin oddania go do użytku kilkukrotnie przekładano. Najpoważniejszym problemem, o którym dowiedzieliśmy się tuż przed planowym zakończeniem budowy, okazał się wadliwy montaż schodów kaskadowych, przez który zablokowane zostały prace również na innych odcinkach. Z kolei przez źle wypełnione szczeliny między trybunami do środka wdzierała się woda. Zalane zostały m.in. loża prezydencka i serwerownie. Przeciekające trybuny uniemożliwiły też prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz stadionu i oddawanie pomieszczeń podwykonawcom.

W efekcie na Narodowym nie odbył się we wrześniu 2011 towarzyski mecz Polska - Niemcy. Spotkanie zostało przeniesione do Gdańska.

Po kolejnych kilku miesiącach pojawiły się problemy z płytą główną obiektu, która w trakcie budowy została przeprojektowana i nie była gotowa jeszcze na kilka dni przed  wielkim koncertem inauguracyjnym, planowanym na 29 stycznia 2012 roku. Negatywną opinię w sprawie organizacji imprezy wydała wtedy straż pożarna, przez co swojej zgody nie dał również stołeczny ratusz. Ostatecznie koncert zorganizowano w planowanym terminie, ale zgoda na niego pojawiła się dopiero na kilkadziesiąt godzin przed startem imprezy.

Kilka dni później okazało się natomiast, że oficjalnie otwarty stadion wcale nie musi być gotowy do użytku. Do ostatniej chwili trwało zamieszanie z rozegraniem na Narodowym meczu o Superpuchar Polski między stołeczną Legią a Wisłą Kraków. Poważne zastrzeżenia do bezpieczeństwa na obiekcie miała policja - m.in. fatalnie wypadł test policyjnego systemu komunikacji radiowej. Poza tym niemal do ostatniej chwili na stadionie montowano murawę. Ostatecznie Ekstraklasa SA zdecydowała, że mecz się nie odbędzie.

Kłopoty z areną zirytowały prezesa PZPN Grzegorza Lato, który odgrażał się, że wielki sportowy "debiut" obiektu - planowany na 29 lutego 2012 towarzyski mecz Polska - Portugalia - w każdej chwili może zostać przeniesiony do Wrocławia. Sęk w tym, że zgodnie z wymogami UEFA przed Euro 2012 Stadion Narodowy musiał przejść test międzynarodowy.  Ostatecznie zgodę na mecz z Portugalią wydano, choć dopiero na osiem dni przed planowanym terminem spotkania.

Tak powstawał Narodowy

Filmy zamieszczone w serwisie YouTube przez użytkownika stadionnarodowy1:

Zobacz Stadion Narodowy w Google Street View:


Wyświetl większą mapę

Stań na murawie Stadiony Narodowego dzięki Google Street View:


Wyświetl większą mapę