W swojej długiej historii nazywał się różnie - między innymi "Traktor" czy "Dzierżyniec". Dziś Stadion Metalist w Charkowie, zmodernizowany kosztem około 305 milionów złotych, nie ma nic wspólnego z obiektem wybudowanym w 1925 roku. Otwarta w grudniu 2009 arena może pomieścić ponad 40 tysięcy widzów.

Modernizację stadionu, podobnie jak obiektu w Doniecku, przeprowadzono za prywatne pieniądze. Sfinansował ją oligarcha i prezes lokalnego klubu Metalist Charków Ołeksandr Jarosławski, który jest 16. na liście najbogatszych Ukraińców.

Przebudowa stadionu przed turniejem Euro 2012 rozpoczęła się w czerwcu 2007 roku. W ciągu niespełna dwóch lat zmodernizowano południową część obiektu i wybudowano nową trybunę wschodnią. Poza tym wymieniony został dach, który może wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera. Jego całkowita masa wynosi prawie 3,5 tysiąca ton. Ciekawostką jest, że stadion zachował część elementów sprzed ponad 80 lat. Oryginalne pozostało wejście główne i kolumnada.

W 2009 roku zamontowano poruszającą się nad murawą kamerę - tzw. SpiderCam. W sąsiedztwie charkowskiego stadionu funkcjonuje nowoczesny kompleks sportowy. W jego skład wchodzi zapasowe boisko, sześć sal gimnastycznych, centrum medyczne i rehabilitacyjne, a także hotel dla sportowców.

Trochę historii…

Stadion w Charkowie został zaprojektowany przez Zynowija Permiłowskiego na polecenie ówczesnego radzieckiego komisarza narodowego Anastasa Mikojana. Budowa obiektu ruszyła w 1925 roku. Rok później stadion był już gotowy. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 września 1926 roku. Pierwszym rozegranym meczem było spotkanie miejscowego Metalista z drużyną z Dniepropietrowska, które zakończyło się remisem 2:2.

Stadion w trakcie swojej historii był kilkakrotnie odnawiany i przebudowywany. Pierwsza modernizacja została przeprowadzona po wojnie, w 1949 roku. W latach 1961-1967 zwiększono pojemność trybun do 10 tysięcy miejsc. Charkowski obiekt był pierwszym stadionem w Związku Radzieckim, który wyposażono w systemy odwadniające. Pod koniec lat 60. prasa okrzyknęła go nawet najnowocześniejszym stadionem w Europie. W pierwszej połowie lat 70. przebudowane zostały trybuny północna i południowa.

Zobacz stadion w Google Street View:


Wyświetl większą mapę

Stań na murawie stadionu dzięki Google Street View:


Wyświetl większą mapę