"Nie jedźcie na Euro, oglądajcie mecze w telewizji, bo z Polski i Ukrainy do domu możecie wrócić w trumnie". Tak zniechęca angielskich kibiców były kapitan reprezentacji, Sol Campbell. Zawodnik obejrzał materiały nagrane przez BBC w krajach gospodarzach mistrzostw. Wczoraj materiał został wyemitowany w brytyjskim kanale informacyjnym.

"Nie podejmujcie ryzyka i nie przyjeżdżajcie na mecze do Polski" - tak radzi kibicom były kapitan brytyjskiej reprezentacji w piłce nożnej - Sol Campbell. Taką opinię sportowiec wyrobił sobie po obejrzeniu filmu BBC, który przedstawia ciemną stronę futbolu w Polsce i na Ukrainie. Dziś... czytaj więcej

Przez miesiąc ekipa BBC odwiedzała mecze ligowe w Polsce i na Ukrainie. Obraz przedstawiony w programie zatytułowanym "Stadiony nienawiści" nie mógł być bardziej negatywny. Od antysemickich okrzyków na meczu ŁKS - Widzew, po rasistowskie wybryki i transparenty na derbach Warszawy. Zdjęcia nakręcone w Krakowie podczas spotkanie Wisła - Cracovia zdumiałyby niejednego działacza UEFA.

Głównym problemem polskich stadionów - jak można by wnioskować z programu BBC - jest antysemityzm. Tymczasem ukraińscy kibole to zionący nienawiścią rasiści.

Wizyta w charkowskim klubie i nagrane przez BBC sceny katowania azjatyckich kibiców z powodu ich koloru skóry mówiły same za siebie. Przesłanie tego filmu na pewno nie ucieszy organizatorów Euro 2012.

Film wzbudził kontrowersje

Dokument BBC wzbudził kontrowersje jeszcze przed emisją. Film pokazano byłemu kapitanowi angielskiej reprezentacji, czarnoskóremu piłkarzowi Solowi Campbellowi. Po jego obejrzeniu powiedział on BBC, że Euro 2012 nie powinno być rozgrywane w Polsce, ponieważ brutalność kibiców i rasistowskie incydenty do jakich dochodzi na tamtejszych stadionach, są jego zdaniem niedopuszczalne.

Drzewiecki: To kawałek prawdy o Polsce

To kawałek prawdy o Polsce - tak kontrowersyjny materiał BBC podsumował Mirosław Drzewiecki. Według byłego ministra sportu, nie powinniśmy protestować w tej sprawie. Ciszej nad tą trumną. Podczas mistrzostw sprzedajmy jak najlepiej to, co udało się zrobić. Pokażmy, że w Polsce cywilizacja już zagościła - powiedział.

Przyznał jednak, że niepokoi się o bezpieczeństwo podczas mistrzostw. Przyjedzie masa ludzi, czasem będą chcieli odreagować. To policja jest od tego, by zapewnić bezpieczeństwo - stwierdził.

Polska strona zażąda sprostowania

Do stacji BBC przesłano sprostowanie dotyczące materiału, który ukazał się w programie "Panorama". Materiał zawiera niesprawiedliwe opinie mówiące o tym, że w Polsce może być niebezpiecznie podczas turnieju Euro 2012 - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Randka na Dzikim Wschodzie

Wczoraj materiał o Euro 2012 pokazała także niemiecka telewizja ZDF. Wypadliśmy prawie idealnie. Dziennikarze pokazali nas jako prymusa wschodniej części Europy. W Polsce powstały drogi, stadiony i infrastruktura. Były też krowy chodzące po wiejskich drogach.

Ale najważniejsza - według Niemców - jest dla nas historia. Dużo miejsca w filmie poświęcono rekonstrukcji bitwy pod Gorlicami z I wojny światowej. Wspomniano też o Katyniu i o wojnach z Niemcami. Zaznaczono jednak, że Polacy chętnie teraz współpracują z Niemcami.

Rolę czarnego charakteru w materiale telewizji ZDF odegrała Ukraina, bo tam reporterzy zauważyli więcej zagrożeń.