W Kijowie odbyło się losowanie grup Euro 2012. Biało-czerwoni zagrają w grupie A z Grecją, Rosją i Czechami. Polacy na otwarcie zmierzą się 8 czerwca o godz. 18:00 na Stadionie Narodowym z Grekami.

Podział na grupy

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
1. Polska 1. Holandia 1. Hiszpania 1. Ukraina
2. Grecja 2. Dania 2. Włochy 2.Szwecja
3. Rosja 3. Niemcy 3. Irlandia 3. Francja
4. Czechy 4. Portugalia 4. Chorwacja 4. Anglia

19:05 Drugi współgospodarz turnieju - Ukraina - zmierzy się w grupie D ze Szwecją, Francją i Anglią.

18:57 Losowanie za nami. Podopieczni Franciszka Smudy mogą być zadowoleni.

18:54 Niemcy trafili do grupy B. To bez wątpienia "grupa śmierci". Wicemistrzowie Europy zmierzą się z: Holandią, Danią i Portugalią.

18:51 Biało-czerwoni drugie spotkanie zagrają z Rosją. Nasi piłkarze trafili do "grupy marzeń" - Polska, Grecja, Rosja, Czechy!

18:48 Na otwarcie turnieju Polska zagra z Grecją!

18:47 Irlandia numer trzy w grupie C, a Francja numer trzy w grupie D.

18:44 Do grupy A trafiają Czesi, zajmują czwarte miejsce. To oznacza, że zmierzą się z biało-czerwonymi na koniec fazy grupowej.

18:41 Marco van Basten wylosował grupę B, gdzie trafi Holandia. Hiszpanie trafiają zatem do grupy C

18:40 Najpierw reprezentacje Hiszpanii i Holandii zostaną przydzielone do grup B oraz C.

18:35 Czas na prawdziwe emocje. Na scenie pojawił się Gianni Infantino, mistrz ceremonii.

18:32 Michel Platini wniósł na scenę okazałe trofeum Henri Delanauya.

18:30 Jak poinformował szef zarządu Adidasa Herbert Hainer, prace nad Tango 12 trwały dwa lata, a produkt był testowany przez wielu piłkarzy. "Piłka to newralgiczny element tak wielkiej imprezy, jak mistrzostwa Europy. Mam nadzieję, że będzie wszystkim dobrze służyć" - skomentował Hainer.

18:26 Tak wygląda Tango 12 - oficjalna piłka Euro 2012. Swoim wyglądem i nazwą nawiązuje do poprzedniczki przygotowanej na mistrzostwa świata w Argentynie w 1978 roku. Dominuje kolor biały, a podzielona jest na części czarnymi trójkątami, na których obwodzie umieszczone zostały barwy narodowe gospodarzy turnieju - Polski i Ukrainy.

18:20 Trwa prezentacja legendarnych piłkarzy: Marco van Basten, Paul Breitner, Antonin Panenka, Oliver Bierhoff, Zinedine Zidane, Antonios Nikopolidis, Schmeichel, Poniedielnik, Suárez, Rivera, Hrubesch, Giresse, Capdevilla.

18:18 Rozpoczęcie ceremonii losowania w Pałacu Sztuki.

18:14 Na scenie ukraińska piosenkarka Jamala.

18:12 Podczas ceremonii zaprezentowano osiem miast - gospodarzy, które gościć będą piłkarzy. Mecz otwarcia odbędzie się w Warszawie, a wielki finał w Kijowie - 1 lipca 2012.

18:10 Głos zabrał także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

18:05 Na scenie pojawili się: Olga Frejmut i Piotr Sobczyński, którzy powitali wszystkich gości i kibiców przed telewizorami.

18:02 Rozpoczęła się ceremonia losowania! Na scenie zespół ludowy imienia Wirskiego.

18:01 W Polsce rozgrywane będą spotkania grup A i C. W grupie A w Warszawie i Wrocławiu, w grupie C w Poznaniu oraz Gdańsku. Reprezentacja Polski po raz drugi w historii weźmie udział w ME. Po raz pierwszy natomiast jesteśmy gospodarzami imprezy.

18:00 Marco van Basten, Zinedine Zidane i Michel Platini

17:58 Grzegorz Lato przyznał w Kijowie, że obecny tydzień jest najtrudniejszym, odkąd został prezesem PZPN. Zapowiedział, że związek jest otwarty na kontrolę ministerstwa sportu i nie ma nic do ukrycia, a o sprawę budowy nowej siedziby jest spokojny.

17:56 Przed losowaniem rozważane były różne scenariusze. Najgorszy jest taki, że biało - czerwoni trafią na: Niemców, Portugalczyków i Francuzów. Byłaby to zdecydowanie "Grupa Śmierci".

17:55 Po raz pierwszy w historii w piłkarskich mistrzostwach Europy UEFA rozda premie również drużynom, które w Euro 2012 zajmą trzecie miejsce w grupie. Na nagrody przeznaczono łącznie rekordową sumę - 196 mln euro.

To 12 mln euro więcej niż przed czterema laty w Austrii i Szwajcarii oraz o 73 mln więcej niż w 2004 roku w Portugalii. Zespół, który 1 lipca 2012 sięgnie po tytuł mistrzowski, zgarnie nawet do 23,5 mln euro. Za zwycięstwo w finale wypłata wynosi 7,5 mln euro.

17:50 Dziennikarze RMF FM wylosowali drużyny na Euro 2012

17:40 Losowanie grup Euro 2012 odbędzie się w kijowskim Pałacu Sztuki "Ukraina". Na ceremonię zaproszono 700 VIP-ów. Wśród nich będą prezydenci FIFA i UEFA, Joseph Blatter i Michel Platini, członkowie europejskiej i światowej rodziny piłkarskiej, wysocy urzędnicy państwowi z krajów przyjmujących Euro 2012, czyli z Polski i Ukrainy, przedstawiciele miejscowych komitetów organizacyjnych turnieju, oraz sponsorzy. Poza tym legendy futbolu europejskiego: Zinedine Zidane, Luis Suarez Miramontes, Marco van Basten i Peter Schmeichel.

17:35 Imprezę poprowadzą prezenterzy telewizyjni z Ukrainy i Polski - Olga Frejmut i Piotr Sobczyński. Mistrzem ceremonii będzie sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

17:25 Tak wygląda trofeum dla mistrzów Europy wykonane z lodu. Replika Pucharu Henriego Delaunaya została ustawiona w Kijowie przed wejściem do Pałacu Sztuki "Ukraina". Lodowa rzeźba jest niemal odzwierciedleniem oryginału, który podczas losowania będzie znajdował się na głównej scenie.

Francuz Henri Delaunay był pierwszym sekretarzem generalnym (1954-55) UEFA. To właśnie z jego inicjatywy po raz pierwszy zostały zorganizowane mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Niestety nie doczekał pierwszego turnieju w 1960 roku we Francji. Zmarł pięć lat wcześniej.