W policyjnej bazie informacje o 300 zagranicznych pseudokibicach

Wtorek, 29 maja 2012 (21:39)

Do szóstego czerwca polscy policjanci dostaną informacje dotyczące zagranicznych pseudokibiców, którzy mogliby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Euro 2012. W tworzonej na turniej bazie jest już ok. 300 nazwisk - poinformował rzecznik KGP Mariusz Sokołowski.

Są to informacje o ok. 300 osobach, które uzyskaliśmy z Rosji i Białorusi. Do szóstego czerwca mamy dostać listy z informacjami o osobach stanowiących zagrożenia dla Euro 2012 od kolejnych państw, z którymi podpisaliśmy w tym zakresie umowy - powiedział Sokołowski.

Jak wyjaśnił, listy przywiozą policjanci łącznikowi, którzy będą podczas Euro wspomagać polskich policjantów w Policyjnym Centrum Dowodzenia Operacją w Legionowie. W sumie podpisaliśmy już umowy z 14 z 18 państw - dodał. Zaznaczył, że w przypadku pozostałych krajów sprawa ta jest finalizowana.

Dane znikną 30 dni po zakończeniu turnieju

Chodzi o informacje o osobach, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Euro 2012 m.in. przez burdy. Dane te umieszczane są w zakładce Krajowego Systemu Informacji Policyjnej. Będą przetrzymywane do 30 dni po zakończeniu turnieju.

Informacje o pseudokibicach i chuliganach będą nam też przekazywali spottersi - czyli funkcjonariusze, którzy przyjadą z kibicami z danego kraju. Pamiętajmy też, że system dystrybucji biletów ograniczał możliwość zakupu ich przez osoby, które mogłyby stanowić zagrożenie dla przebiegu turnieju - dodał rzecznik.

W połowie maja podczas konferencji związanej z przygotowaniami do Euro 2012 szef policji Marek Działoszyński zapowiadał, że policjanci zrobią wszystko, by osoby niebezpieczne, stanowiące zagrożenie dla Euro, nie mogły brać udziału w turnieju i wchodzić na stadiony. Poinformował również, że polska policja ma zapewnienie m.in. od kolegów z Wielkiej Brytanii, że uniemożliwią przyjazd do Polski swoim pseudokibicom.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że KGP wciąż nie zgromadziła listy osób objętych międzynarodowym zakazem stadionowym, co uniemożliwiłoby wejście tym osobom na stadiony.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Euro 2012

RMF24-PAP