Wicepremier Irlandii i minister spraw zagranicznych Eamon Gilmore zaapelował do kibiców wybierających się na Euro 2012, by bardzo uważali na polskich drogach. Jak wyjaśnił, w ciągu weekendu ginie tu tyle osób, co w ich kraju przez cały rok.

W czasie długiego weekendu na początku maja na polskich drogach zginęło 65 osób, zaś 1218 zostało rannych. W Republice Irlandii przez 12 miesięcy do początku maja zginęło 69 osób - zauważa irlandzka sieć radiowo-telewizyjna RTE.

Na polskich drogach należy zachować najwyższą ostrożność. Podróżujący do Polski muszą liczyć się z kolejkami przy odprawie na granicy, które mogą się okazać długie. Powinni też zostawić sobie dużo czasu, by zdążyć dojechać na mecze - radzi swoim rodakom Gilmore.

Minister zaleca też, by kibice na wszelki wypadek zrobili sobie fotokopię paszportu i trzymali ją osobno, by w razie zgubienia dokumentu mieli się czym wylegitymować.

Gorąca linia dla Irlandczyków

Z myślą o ponad 20 tys. kibiców irlandzki MSZ uruchomił gorącą linię. Dzwoniąc pod wskazany numer, zainteresowani uzyskają radę w sprawach paszportowych, ubezpieczenia zdrowotnego itp. W Gdańsku i Poznaniu od 9 do 19 czerwca irlandzcy pracownicy konsularni będą mieli specjalne dyżury. Ambasada tego kraju w Warszawie będzie otwarta w dni, w których Irlandia będzie grać w swojej grupie.

Kibice, którzy przyjadą do Polski, zatrzymają się głównie nad jeziorem Malta w Poznaniu, gdzie tamtejsze władze utworzyły dla nich "irlandzką wioskę". Dla części bazą będzie Bydgoszcz. Piłkarze zatrzymali się w sopockim Sheratonie.

Nieoficjalny hymn irlandzkich kibiców

Tymczasem popularny irlandzki duet braci Jedward, który zeszłym roku reprezentował kraj na konkursie Eurowizji, zaprezentował w środę nieoficjalny hymn irlandzkich kibiców na Euro 2012 "Put the Green Cape On" ("przywdziej zieloną pelerynę"). Dochód z tego utworu będzie przeznaczony na cele ISPCC, organizacji zwalczania przemocy wobec dzieci.

Autorem słów jest Colm Hayes, a przy komponowaniu muzyki posłużono się przebojem duetu Lipstick. Posłuchaj hymnu: