Na niespełna 50 dni przed Euro Puchar Henri Delaunaya został zaprezentowany w Warszawie. "Trofeum w Kijowie odbierze mistrz Europy, ale to my jako pierwsi mamy okazję go obejrzeć. Bardzo się z tego cieszę" - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

Dyrektor operacyjny UEFA Martin Kallen, który przywiózł puchar do Warszawy, powiedział, że to wyjątkowa okazja, by obejrzeć trofeum z bliska. Można zrobić sobie zdjęcie. Christian wie, jakie emocje wiążą się z tym trofeum - zaznaczył Kallen, zwracając się do znakomitego niegdyś piłkarza Christiana Karembeu. Francuz jest gościem specjalnym imprezy odbywającej się pod hasłem "Powitaj Puchar".

Cieszę się, że tu jestem z okazji przyjazdu pucharu. On naprawdę wiele dla mnie znaczy - potwierdził Karembeu, mistrz Europy i świata. Pytany o sportowy aspekt turnieju i szanse polskiej reprezentacji przyznał, że na co dzień ma okazję obserwować tylko Ludovica Obraniaka, którego uważa za zawodnika dobrze wyszkolonego technicznie. Wie jednak, że w Polsce jest więcej dobrych piłkarzy. Poza tym nasi zawodnicy będą mogli liczyć na gorący doping kibiców.

Po oficjalnej prezentacji puchar przejechał ulicami Warszawy na dachu specjalnie przystosowanego samochodu. Towarzyszyły mu dwa zabytkowe, piętrowe autobusy. W jednym z nich, na odkrytej platformie, zajęli miejsce prezydent Warszawy, Martin Kallen, dyrektor turnieju w Polsce Adam Olkowicz, ambasadorzy Euro 2012 Muniek Staszczyk i Andrzej Szarmach oraz Christian Karembeu.

Trofeum piłkarskich mistrzostw Europy - srebrny Puchar Henri Delaunaya - będzie można obejrzeć z bliska w Warszawie w sobotę i niedzielę (21-22 kwietnia) na Placu Defilad w godz. 10-22. Potem zostanie przewieziony do sześciu kolejnych polskich miast, a 11 maja wyruszy w podróż po siedmiu miastach na Ukrainie.

Trofeum nosi imię byłego prezesa Francuskiego Związku Piłki Nożnej, pomysłodawcy mistrzostw Europy. Główną nagrodą dla zwycięzców tej imprezy stał się 52 lata temu. Jako pierwszy wzniósł go do góry w 1960 roku Igor Netto, kapitan reprezentacji ZSRR, a jako ostatni Iker Casillas, który poprowadził Hiszpanów do zwycięstwa podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii.