40 tysięcy kibiców zasiądzie na trybunach Areny Gdańsk, by obejrzeć spotkanie grupy C Włochy-Hiszpania. Kolejnych 30 tysięcy może zawitać do Strefy Kibica. Z kolei do Poznania, gdzie zmierzą się reprezentacje Irlandii i Chorwacji, ma zjechać 20 tysięcy piłkarskich fanów z obu krajów. Sprawdź, jak oba miasta szykują się na mecze.

W Gdańsku bramy prowadzące na stadion mają zostać otwarte o godzinie 15, ale już o 13:10 z peronu trzeciego na gdańskim dworcu głównym odjedzie pierwszy specjalny pociąg SKM, który zawiezie kibiców na przystanek Gdańsk Stadion-Expo, oddalony od stadionu o mniej więcej 300 metrów. Pociąg jest bezpłatny i będzie kursować między stadionem a dworcem co około 12 minut.

Od godziny 14 w pobliże stadionu będzie można dostać się też tramwajami linii nr 60, kursującej między Bramą Wyżynną a Pętlą Kliniczna (z niej na stadion trzeba będzie przejść pieszo), oraz linii nr 94, która jeździć będzie między Nowym Portem a Letnicą.

Z kolei kibice, którzy przylecą dzisiaj do Gdańska, z lotniska do miasta dostaną się specjalnymi bezpłatnymi autobusami ekspresowych linii C1 i C2. C1 dowiezie ich do centrum miasta, a C2 - w pobliże stadionu, do zlokalizowanej tam pętli autobusowej.

Fani futbolu, którzy przyjadą do Gdańska samochodami, będą natomiast mogli zostawić auta na dwóch parkingach w systemie "parkuj i jedź". Znajdą się one przy Centrum Handlowym Auchan oraz w dzielnicy Chełm. Stamtąd kibice dojadą do miasta specjalnie oznakowanymi autobusami, kursującymi z lotniska do centrum oraz z lotniska w pobliże stadionu.

Piłkarscy fani mogą obejrzeć też mecz w gdańskiej Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych. Zostanie ona otwarta o godzinie 15, a maksymalnie może przyjąć 30 tysięcy osób. Publiczność opuszczająca Strefę będzie mogła dojechać do domów tramwajami linii nr 2, 3 i 6. Będą one jeździły mnie więcej do godziny 2:30. Ze zwiększoną częstotliwością będzie też funkcjonować większość nocnych linii autobusowych.

Przez cały dzień linie autobusowe i tramwajowe gdańskiej komunikacji będą funkcjonować według rozkładów jazdy z godzin szczytu w dni powszednie. Ze względu na ograniczenia w ruchu mogą się jednak zmienić trasy przejazdu części tramwajów i autobusów.

Sprawdź zmiany w kursowaniu gdańskiej komunikacji miejskiej.

W związku z meczem miasto zdecydowało o zamknięciu wielu ważnych ulic, w tym ul. Słowackiego, ul. Jana z Kolna oraz al. Jana Pawła II. Około godziny 14 z ruchu wyłączone zostaną ulice w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, na część z nich wjeżdżać będą mogli tylko posiadacze specjalnych identyfikatorów - głównie mieszkańcy. Większość ograniczeń zostanie zniesiona po tym, jak zakończy się akcja odwożenia kibiców - według przewidywań stanie się to około 23.

W Poznaniu mecz Irlandia - Chorwacja

W Poznaniu, podczas starcia reprezentacji Irlandii i Chorwacji, na trybunach Stadionu Miejskiego zasiądzie 40 tysięcy widzów. Kolejnych 30 tysięcy może pomieścić Strefa Kibica, utworzona w obrębie placu Wolności i Al. Marcinkowskiego. Strefa zacznie działać o godzinie 13. O 18 rozpocznie się tam transmisja meczu Hiszpania - Włochy, a o 20:45 - spotkania Irlandia - Chorwacja.

Władze Poznania zdecydowały o zamknięciu okolic stadionu już 12 godzin przed meczem. Kibice, którzy do stolicy Wielkopolski dotrą prywatnymi samochodami, będą mogli zostawić je na parkingach zlokalizowanych m.in. przy centrach handlowych, a stamtąd ruszyć na stadion tramwajem lub autobusem. W mieście przez cały czas trwania mistrzostw czynny jest bezpłatny parking przy centrum handlowym M1 przy ul. Szwajcarskiej. Czynne są też dwa parkingi płatne: na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz parking targowy przy ul. Matejki. Oprócz tego na miasto przygotowało na dzisiaj 11 parkingów dla 291 autokarów w okolicach stadionu i parkingi przy centrum handlowym Tesco przy ul. Opieńskiego (300 miejsc), na Torze Samochodowym Poznań (20 autokarów i 3000 samochodów), na ul. Cmentarnej (600 samochodów), ul. Smoluchowskiego (800 samochodów) i przy centrum handlowym King Cross (600 samochodów).

Sprawdź, które ulice będą wyłączone z ruchu.

Z myślą o kibicach Poznań uruchomi dzisiaj dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Miejska komunikacja zostanie wzmocniona na trzy godziny przed spotkaniem, a większość dodatkowych środków transportu zakończy kursy po północy. W sumie uruchomionych zostanie dziewięć nowych połączeń autobusowych i trzy linie tramwajowe.

Komunikacja miejska dowiezie kibiców na stadion m.in. ze Strefy Kibica, z dworca na Górczynie oraz z parkingów "parkuj i jedź". Tramwaj nr 30 łączący Strefę Kibica i Stadion Miejski będzie kursował przed meczem i po meczu co 5 minut, a specjalne autobusy z Górczyna i Ogrodów na Stadion - co 3 minuty.

Od przedpołudnia co 10 minut kursować będą autobusy z poznańskiego lotniska do centrum miasta. Autobusy E1 i E2 kursujące z centrum miasta na lotnisko po meczu będą jeździły przez całą noc. Specjalnie dla kibiców uruchomione będzie też połączenie kolejowe Poznań Główny - Poznań Górczyn. Zwykłe linie autobusowe i tramwajowe kursować będą w Poznaniu tak jak w każdą niedzielę.

Sprawdź szczegółowe informacje na temat dodatkowej komunikacji.