"Nie podejmujcie ryzyka i nie przyjeżdżajcie na mecze do Polski" - tak radzi kibicom były kapitan brytyjskiej reprezentacji w piłce nożnej - Sol Campbell. Taką opinię sportowiec wyrobił sobie po obejrzeniu filmu BBC, który przedstawia ciemną stronę futbolu w Polsce i na Ukrainie. Dziś dokument zostanie wyemitowany w brytyjskim kanale informacyjnym.

Dokument BBC jeszcze nie został wyemitowany, a już wzbudza kontrowersje. Przed emisją materiał pokazano byłemu kapitanowi angielskiej reprezentacji, czarnoskóremu piłkarzowi Solowi Campbellowi. Po jego obejrzeniu powiedział on BBC, że Euro 2012 nie powinno być rozgrywane w Polsce, ponieważ brutalność kibiców i rasistowskie incydenty do jakich dochodzi na tamtejszych stadionach, są jego zdaniem niedopuszczalne.

Zostańcie w domu i obejrzyjcie te rozgrywki na ekranach telewizorów, nie podejmujcie zbędnego ryzyka... bo możecie wrócić w trumnie - tak brzmi apel byłego kapitana angielskiej reprezentacji do kibiców.

Nieco bardziej dyplomatycznie ostrzega brytyjska organizacja monitorująca wszelkie przejawy rasizmu w Europie. Jej przedstawiciel Nick Lowles wyraził obawy o bezpieczeństwo podczas mistrzostw kibiców, którzy "nie maja białego koloru skóry". Jego zdaniem mogą się oni stać celem rasistowskich i antysemickich ataków w Polsce i na Ukrainie.