Wszechrosyjski Związek Kibiców (WOB) poinformował, że zwróci się do władz Warszawy o zgodę na przemarsz rosyjskich fanów 12 czerwca ulicami stolicy. Grupa ma przejść na Stadion Narodowy na mecz Polska-Rosja.

O chęci zorganizowania przemarszu poinformował prezes WOB Aleksandr Szprygin podczas pożegnania kolejnej grupy kibiców z Rosji, udającej się do Polski na piłkarskie mistrzostwa Europy. O godz. 9.20 czasu moskiewskiego (7.20 czasu polskiego) odjechała ona specjalnym pociągiem z Dworca Białoruskiego w Moskwie. Szprygin zapowiedział, że WOB jeszcze dziś prześle do Warszawy stosowny wniosek, a jutro przedstawi stołecznym władzom wszystkie wymagane dokumenty.

Mecz Polska-Rosja na Euro 2012 zbiega się w czasie ze świętem narodowym Federacji Rosyjskiej - Świętem Niepodległości, nazywanym Dniem Rosji.

Rzeczniczka ds. projektu Euro 2012 w stołecznym ratuszu Marta Brzegowa powiedziała, że jeśli wniosek będzie spełniał określone przez miasto wymogi, zostanie rozpatrzony pozytywnie. Zaznaczyła, że żaden dokument jeszcze nie wpłynął. W podobnym tonie wypowiada się prezydent stolicy. Jeżeli dostaniemy odpowiednie dokumenty, wydamy zgodę - mówi Hanna Gronkiewicz- Waltz. Oficjalnie jednak, ani z prezydent stolicy ani z jej współpracownikami nikt na ten temat nie rozmawiał. Jeżeli wszystkie dokumenty zostaną złożone wydamy zgodę. Jakby byli Grecy, Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy wtedy normalnie się rejestruje - tłumaczy Gronkiewicz- Waltz.

Przemarsz Rosjan to jednak tylko jedna z wielu manifestacji planowanych w stolicy podczas Euro 2012. 10 czerwca kilka tysięcy ludzi chce na Krakowskim Przedmieściu uczcić miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. W piątek miał się odbyć przemarsz związkowców z Solidarności. Z kolei pracownicy sądów chcieli przejść ze strefy kibica w kierunku Stadionu Narodowego. Władze Warszawy jednak nie zgodziły się na to.

Powitajmy Rosjan jak najserdeczniej

Premier Donald Tusk, pytany o przemarsz kibiców, podkreślił, że "Warszawa wytrzyma przemarsz niejednej grupy kibiców, nie tylko rosyjskich. Ich także powinniśmy przywitać jak najserdeczniej". Chętnie bym namówił także polskich kibiców i Polaków, żeby w tym przemarszu uczestniczyli, bo tak naprawdę jest to rocznica ostatecznego pogrzebania Związku Radzieckiego. 12 czerwca, to jest (data) ogłoszenia suwerenności tej nowej Rosji, tak naprawdę nie widzę jakiegoś powodu, żeby konkretnie na tę datę się gniewać - zaznaczył.

350 kibiców wyjechało dziś z Moskwy do Warszawy

Pociągiem z Dworca Białoruskiego do Polski odjechało ponad 350 kibiców. W Terespolu, dokąd pociąg przyjedzie o godzinie 0.15 (czasu polskiego), fani przesiądą się do polskiego składu, który dowiezie ich do Wrocławia.

W uroczystości na Dworcu Białoruskim uczestniczył znany piłkarz - napastnik Ajaksu Amsterdam i reprezentacji Rosji Dmitrij Bułykin. W przeszłości bronił on barw m.in. Lokomotiwu Moskwa i Dynama Moskwa.

10 tysięcy kibiców wybiera się na mecz Rosja-Czechy we Wrocławiu

Rano z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Warszawy odleciał także pierwszy samolot czarterowy z kibicami. A wczoraj w południe z Moskwy do Polski wyruszyły pierwsze autokary z fanami futbolu.

W Euro 2012 reprezentacja Rosji rywalizować będzie w grupie A z Polską, Czechami oraz Grecją. Pierwszy mecz - z Czechami - Rosjanie rozegrają 8 czerwca we Wrocławiu. 12 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkają się z Polakami, a cztery dni później, również w stolicy, zmierzą się z Grekami.

Według nieoficjalnych informacji, w rękach rosyjskich kibiców łącznie może być nawet 40 tys. biletów na mecze fazy grupowej. Wszechrosyjski Związek Kibica utrzymuje, że 8 czerwca do Wrocławia na spotkanie Sbornej z Czechami wybiera się ponad 10 tys. fanów z Rosji.