Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz chce zaprosić kanclerz Niemiec Angelę Merkel na mecz finałowy Euro 2012, który odbędzie się 1 lipca w Kijowie. Taką informację przekazała agencja UNIAN.

Panią Merkel należy zaprosić na część finałową - oświadczył Janukowycz podczas spotkania z inwestorami ukraińskimi i zagranicznymi. Niemcy były krajem, który jako pierwszy zaczął mówić o konieczności bojkotu ukraińskiej części Euro 2012. Takie apele pojawiły się po doniesieniach o pobiciu przez strażników więziennych przebywającej w kolonii karnej w Charkowie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

W kwietniu niemiecki magazyn polityczny "Der Spiegel" napisał, że kanclerz Merkel "poważnie rozważa" zbojkotowanie meczów na Euro 2012 na Ukrainie, jeżeli Tymoszenko będzie nadal przetrzymywana w więzieniu. Ewentualny bojkot obowiązywałby cały niemiecki rząd, bo "jeżeli szefowa nie jedzie, to pozostali ministrowie też nie jadą". Wcześniej - na znak protestu przeciwko dalszemu więzieniu Tymoszenko - prezydent Niemiec Joachim Gauck odwołał udział w planowanym na połowę maja spotkaniu prezydentów krajów środkowoeuropejskich w Jałcie na Krymie.

Bojkot to nieporozumienie

24 maja premier Polski Donald Tusk poinformował po nieformalnym szczycie UE, że Merkel przyznała, iż bojkot Euro 2012 był nieporozumieniem. Miała wyznać także, że jest zainteresowana przyjazdem na kilka spotkań.

Otrzymałem informację, że właściwie wszyscy, którzy interesują się futbolem, będą obecni oczywiście w Warszawie i na innych polskich stadionach. Mają także wybrać się na Ukrainę. Znaczenie ma też tutaj stanowisko samej Julii Tymoszenko. Wiceszef PE Jacek Protasiewicz przywiózł informację bezpośrednio od pani Julii Tymoszenko, że także jej zależy na tym, aby mistrzostwa Europy nie były bojkotowane - mówił wówczas dziennikarzom Tusk.

W ubiegłym roku Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Wyrok ten skrytykowała Unia Europejska, zdaniem której byłą premier ukarano za podjęcie decyzji o charakterze politycznym.