Mieszkańcy Warszawy w związku z wieczornym meczem Polska-Rosja będą musieli zmierzyć się z utrudnieniami na stołecznych ulicach. Do części zmian być może już się przyzwyczaili, ale tym razem ruch może być większy niż podczas meczu otwarcia, który odbył się w środku długiego weekendu. Zmieniona zostanie także organizacja komunikacji miejskiej. Przed utrudnieniami ostrzega również dolnośląska policja. O godzinie 18 we Wrocławiu rozpocznie się bowiem pojedynek Greków z Czechami.

W stolicy znaczne zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej będą wprowadzane około godz. 16 - dla indywidualnego ruchu samochodowego zamknięte zostaną: ul. Francuska (w obu kierunkach, na odcinku od ronda Waszyngtona do ul. Zwycięzców) oraz Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego i al. Poniatowskiego (jezdnia północna, na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego).

Linie autobusowe 102, 111, 117, 127, 128, 138, 146, 158, 166, 171, 175, 275, 507, 517, 520 i 521 zostaną skierowane na trasy objazdowe. W przypadku wstrzymania ruchu tramwajowego w al. Zielenieckiej, od ronda Waszyngtona do ul. Targowej na trasy objazdowe zostaną skierowane linie tramwajowe 7, 8 i 22.

Specjalne linie autobusowe i tramwajowe

Także około godz. 16 zostaną uruchomione specjalne linie tramwajowe i autobusowe, którymi kibice dotrą na Stadion Narodowy. Tramwaje linii 77 będą kursować między pl. Narutowicza a pętlą Wiatraczna przez most Poniatowskiego. Autobusy oznaczone literą P będą jeździć między parkingami Parkuj i Jedź a stadionem.

Przed zakończeniem meczu, około godziny 21.45, z ruchu autobusowego zostaną wyłączone: ul. Francuska (w obu kierunkach, na odcinku od ronda Waszyngtona do ul. Zwycięzców), Al. Jerozolimskie, wiadukt i most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona (cała jezdnia, w obu kierunkach, na odcinku ul. Emilii Plater - ul. Międzynarodowa), ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Wioślarska oraz al. Zieleniecka (cała jezdnia, w obu kierunkach). Ruch tramwajowy zostanie wstrzymany w Al. Jerozolimskich (na odcinku od pl. Starynkiewicza do ul. Targowej i ronda Wiatraczna) oraz w al. Zielenieckiej (na całej długości).

Tramwaje linii 7, 8, 9, 22 i 24 oraz autobusy linii 102, 111, 117, 123, 127, 128, 131, 138, 146, 147, 166, 171, 175, 210, 275, 422, 501, 507, 509, 517, 519, 520, 521 i 525 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

W związku z wyłączeniem ruchu tramwajowego w Al. Jerozolimskich uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa "Z". Autobusy te będą jeździć między pl. Zawiszy a pętlą Wiatraczna przez Al. Jerozolimskie, Chałubińskiego, Koszykową, Piękną, Al. Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu, al. Armii Ludowej, most Łazienkowski i al. Stanów Zjednoczonych.

Ok. godz. 21.45 całkowicie zamknięty zostanie most Poniatowskiego i Aleje Jerozolimskie. Uruchomiona zostanie nowa linia specjalna SHW, która do momentu przywrócenia ruchu tramwajowego w al. Waszyngtona będzie kursować na trasie: Park Skaryszewski - al. Waszyngtona - Wiatraczna - al. Stanów Zjednoczonych - Międzynarodowa - Park Skaryszewski. Jak we wszystkie dni meczowe metro kursuje całą noc. Wydłużone są godziny kursowania linii 7, 10, 16, 24, 33, 101.

Przystanki nocnych linii autobusowych zostały przeniesione z pętli przy Dworcu Centralnym w rejon skrzyżowania: Al. Jerozolimskie, al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego. Do godziny 2 kursują ze zwiększoną częstotliwością. Będą kursowały także specjalnie linie autobusowe oznaczone literą F, które obsługują strefę kibica. Także ok. godz. 21.45 na swoje trasy wrócą linie oznaczone literą P, którymi kibice będą mogli wrócić na parkingi Parkuj i Jedź, które funkcjonują przy drogach wlotowych do Warszawy.

Parkingi "Parkuj i Jedź"

Parkingów P+R jest 11: dziewięć przeznaczonych dla samochodów i dwa dla autokarów. Znajduję się w następujących lokalizacjach: P1 - P+R Jagiellońska 71-79; P2 - P+R Jagiellońska 69; P3 - P+R Jagiellońska 88; P4 - Jagiellońska - parking autokarowy; P5 - P+R Marywilska 44; P6 - P+R Wójcickiego 14; P7 - P+R Poznańska 98, Bronisze; P8 - P+R Al.Jerozolimskie 179; P9 - P+R Puławska 266; P10 - P+R 1. Praskiego Pułku 89; P11 - Wydawnicza/Szpotańskiego - parking autokarowy.

We wtorek ok. godz. 10 zostaną uruchomione cztery linie autobusowe oznaczone literami SH, które dowiozą kibiców z parkingów Parkuj i Jedź do najbliższych węzłów przesiadkowych. Linia SH5 będzie kursować między parkingiem P5 a przystankiem "Dyrekcja FSO"; SH6 - między parkingiem P6 a węzłem na Młocinach; SH7 - między parkingiem P7 a Fortem Wola; SH9 - między parkingiem P9 a stacja metra "Wilanowska".

Kibice będą mogli wrócić z meczu także pociągiem

Wracając z meczu, można skorzystać także z pociągów. Po jego zakończeniu sześć dodatkowych pociągów odjedzie z przystanku kolejowego Warszawa Stadion. Ze względów bezpieczeństwa kibice będą wpuszczani na peron partiami, co ma pomóc uniknąć takich sytuacji, jak po meczu Polska-Grecja w piątek, kiedy na peronie stał tłum ludzi, a pociągi nie mogły sprawnie ruszać, bo co chwilę ktoś się dosiadał i blokował drzwi.

Dodatkowymi pociągami kibice będą mogli przejechać ze Stadionu Narodowego do strefy kibica i na lotnisko Chopina. Składy ruszą bezpośrednio po zakończeniu meczu: 4 pociągi SKM pojadą na lotnisko Chopina, a 2 pociągi Kolei Mazowieckich zakończą bieg na stacji Warszawa Zachodnia. Pociągi będą ruszać co kilka minut. Pociągi SKM na lotnisko będą się zatrzymywały na wszystkich stacjach i przystankach pośrednich.

Pasażerowie Kolei Mazowieckich muszą się przygotować na to, że w godz. 22.50 - 24.00, pociągi kursujące planowo przez Warszawę Śródmieście w kierunku Warszawy Zachodniej będą kursować objazdem przez Warszawę Centralną. Oznacza to, że nie będą się zatrzymywać na przystankach Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota. Ruch pociągów w kierunku Warszawy Wschodniej będzie odbywał się bez zmian.

Po meczu z Warszawy Centralnej odjedzie dodatkowy pociąg do Skierniewic. Po północy będzie również uruchomiony jeszcze jeden pociąg do Pruszkowa SKM (przez Warszawę Śródmieście). Zwiększona zostanie również liczba pociągów do Otwocka. Przewoźnicy - w miarę możliwości - wydłużą wybrane pociągi, by mogły zabrać większą liczbę kibiców, a w razie potrzeby dodatkowe pociągi pojadą również w najbardziej obłożonych kierunkach.

Wszelkie informacje na temat komunikacji miejskiej oraz organizacji ruchu można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego: ztm.waw.pl. Do 1 lipca, pod bezpłatnym numerem 800 80 2012, działa też miejska infolinia ds. Euro. Dla dzwoniących z telefonu zagranicznego operatora (roaming) przygotowano numer +48 22 443 2012. Infolinia działa we wszystkie dni tygodnia w godzinach 6 - 24 w dni meczowe oraz w dniu przed i po meczu; w pozostałe dni - w godzinach 7 - 20.

Organizacja ruchu na Dolnym Śląsku

W związku z meczem Czechy-Grecja, który rozpocznie się o godzinie 18 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, organizacja ruchu na głównych trasach woj. dolnośląskiego będzie podobna jak w piątek, podczas pierwszego meczu. Policjanci przypominają, że na trasach prowadzących do i z Wrocławia będą obowiązywały specjalne ograniczenia w ruchu ciężkich pojazdów.

W związku z meczem Czechy-Rosja na głównych szlakach komunikacyjnych było widoczne zwiększenie ruchu, ale odbywał się on płynnie. Praktycznie nie było sytuacji, by gdzieś powstał zator i np. trzeba było wyznaczać objazdy - powiedział rzecznik dolnośląskiej policji aspirant Paweł Petrykowski. We wtorek zmiany, jeśli będą, to kosmetyczne. Wszystko będzie zależało od warunków na drodze, warunków atmosferycznych. Na chwilę obecną, jeśli wszystko będzie przebiegało tak, jak należy, kierujący jadący do Wrocławia przygotowanymi drogami nie powinni mieć żadnych kłopotów - dodał nadkomisarz Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Aby możliwie optymalnie rozłożyć ruch między alternatywne trasy dojazdu do Wrocławia, policjanci chcą jedynie zaproponować kierowcom jadącym od granicy Czech, by w miejsce najczęściej wybieranej drogi krajowej nr 8 (od Kudowy), rozważyli wybór drogi nr 5 (od Lubawki). To może trochę dłuższa trasa, ale przy nieco większej liczbie samochodów na "ósemce" może się okazać, że przejedzie się tamtędy szybciej - wskazał Petrykowski.

Ograniczenia w ruchu ciężarówek

Według Zaporowskiego, w ostatni piątek, w pierwszym dniu obowiązywania w tym regionie specjalnego rozporządzenia ograniczającego ruch ciężkich pojazdów podczas meczów Euro 2012, nie było kierowców, którzy naruszyliby przepisy. Wydany przez ministra transportu zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (poza autobusami) obejmuje odcinki głównych dróg prowadzących do miast-gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy. Ograniczenia obowiązują w dniach organizowanych tam meczów.

W przypadku Wrocławia chodzi o drogę krajową nr 3 od granicy z Czechami w Jakuszycach do węzła autostrady A4 pod Legnicą, o drogę krajową nr 5 od granicy z Czechami w Lubawce do węzła A4 Kostomłoty, a także inny odcinek krajowej "piątki" - od Trzebnicy do granicy administracyjnej Wrocławia. Zakaz obejmuje także drogę krajową nr 8/A8 od granicy państwa w Kudowie do podwrocławskiego skrzyżowania z drogą nr 98, kolejny odcinek tej trasy od Oleśnicy do granicy Wrocławia, a także odcinek drogi nr 94 od Oławy do granicy Wrocławia.

Ograniczenie obowiązuje w okresie ośmiu godzin przed godziną rozpoczęcia meczu i ośmiu kolejnych - od jego zakończenia. Dzisiaj zakaz zostanie wprowadzony od godz. 10 do godz. 18 oraz od godz. 20 do godz. 4 rano w środę. W sobotę - kiedy we Wrocławiu Polacy zagrają z Czechami - zakaz będzie obowiązywał od godz. 12.45 do 20.45 oraz od 22.45 do 6.45 w niedzielę rano.