Kasperczak, Skorża, a może Guardiola? Kto - Waszym zdaniem - powinien zająć miejsce Franciszka Smudy, który poległ ze swoją drużyną na Euro 2012? Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie!

Na dziennikarskiej i eksperckiej giełdzie pojawiają się już pierwsze nazwiska trenerów, którzy mogliby objąć stanowisko selekcjonera po Franciszku Smudzie. Oto te, które wymienia się najczęściej lub te, które na pewno zadowoliłyby polskich kibiców.

Henryk Kasperczak. Wielokrotny reprezentant Polski. Na MŚ w 1974 roku wywalczył z drużyną trzecie miejsce. Karierę trenerską rozpoczął w 1979 we Francji. Prowadził wiele klubów, a także kilka reprezentacji. Drużynę Tunezji poprowadził do drugiego miejsca w Pucharze Narodów Afryki.

Orest Lenczyk. W tym sezonie zdobył ze Śląskiem Wrocław mistrzostwo Polski. To jego drugi tytuł, pierwszy wywalczył z Wisłą Kraków w... 1978 roku. Weteran trenerskiej ławki, uznawany za dobrego fachowca o trudnym charakterze.

Maciej Skorża. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski z Wisłą Kraków. Wie, jak wygląda praca z reprezentacją, bo był asystentem selekcjonera Pawła Janasa. Ostatnie dwa sezony spędził w Legii Warszawa, z którą nie zdobył tytułu, ale wywalczył dwukrotnie Puchar Polski.

Piotr Nowak. W Polsce znany bardziej jako piłkarz. Karierę trenerską rozpoczął w USA. Tam z zespołem D.C. United zdobył mistrzostwo kraju. Był także asystentem selekcjonera reprezentacji USA. Obecnie trenuje zespół Philadelphia Union.

Michał Probierz. Trener młodego pokolenia. Mówi się, że ma spory talent, ale na razie udało mu się zdobyć tylko Puchar Polski z Jagiellonią Białystok. Po krótkiej przygodzie z Arisem Saloniki wrócił do kraju i został trenerem Wisły Kraków. Pod jego wodzą Biała Gwiazda nie zachwyca.

Josep Guardiola. Były trener FC Barcelony. Poprowadził klub do wielokrotnych zwycięstw w Primera Division, Copa del Rey, Pucharze Europy, Lidze Mistrzów czy Klubowym Mistrzostwie Świata. Uwielbiany przez piłkarzy i klibiców. Objęcie przez niego stanowiska selekcjonera polskiej kadry to marzenia ściętej głowy, ale dlaczego nie pomarzyć...

Inni kandydaci

Jerzy Engel. Jego największym sukcesem był awans z reprezentacją Polski do MŚ w Korei i Japonii w 2002 roku. Przed turniejem selekcjoner zapowiadał, że Polacy jadą do Azji po medal. Wrócili już po fazie grupowej, w której wygrali tylko jedno spotkanie.

Tomasz Hajto. Ostry na boisku i poza nim. Jako obrońca słynął z tego, że nie odstawia nogi, jako trener znany jest z tego, że mówi to, co myśli. Obecnie trener Jagiellonii Białystok.

Paweł Janas. Niegdyś świetny obrońca, grał na MŚ w Hiszpanii w 1982 roku, kiedy zespół zajął trzecie miejsce. Jako trener poprowadził reprezentację do mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku. Tam Polacy wygrali tylko jedno spotkanie i szybko odpadli z turnieju.

Werner Liczka. Jako piłkarz zdobywał mistrzostwo - jeszcze - Czechosłowacji. Jako trener pracował z kilkoma polskimi klubami. Z Wisłą Kraków udało mu się wywalczyć mistrzostwo Polski.