Prezes PZPN Grzegorz Lato powiedział, że nie złoży dymisji mimo słabego wyniku reprezentacji Polski na Euro 2012. Potwierdził natomiast odejście z funkcji selekcjonera kadry Franciszka Smudy.

Rozmawiałem przed chwilą z trenerem Smudą. Jego kontrakt kończy się 31 sierpnia. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że wypłacam mu wszystkie pensje i należności obowiązujące do wygaśnięcia umowy - poinformował Lato podczas wtorkowej konferencji prasowej. Honoraria za dwa punkty wywalczone na Euro mają otrzymać również piłkarze. Większość zagranicznych federacji nie płaci. My zapłacimy za te punkty, w sumie 500 tys. euro do podziału - obiecał prezes PZPN.

PZPN szuka już nowego trenera

Grzegorz Lato poinformował również, że Związek zaczyna już szukać nowego trenera kadry narodowej. Po przegranym meczu z Czechami zaczęły spływać do nas różne propozycje z Europy, nawet z Brazylii. Ale bierzemy pod uwagę wielu trenerów, także polskich - przyznał Lato. Jeśli chodzi o nazwiska, nie wiem, czy mogę powiedzieć, niektórzy piszą w swoich CV: "nie do przetwarzania" - skwitował.

Jak zapewnił, nie jest przeciwnikiem trenera z zagranicy, ale za rozsądne pieniądze i w przypadku, gdy będzie to ktoś niemal gwarantujący awans. Nowy trener na pewno poprowadzi reprezentację w eliminacjach mistrzostw świata, które zaczynają się we wrześniu. Już w sierpniu czeka nas jednak towarzyski mecz z Estonią, nazwisko nowego selekcjonera powinniśmy więc poznać już w lipcu. Są pewne procedury dotyczące wyboru trenera. Wiadomo, że w przypadku wielu szkoleniowców zagranicznych chodzi o spore wynagrodzenie. Niektórzy chcą z kolei mniejsze pieniądze gwarantowane, ale za to wysokie premie. Bierzemy pod uwagę również polskich trenerów. Decyzja musi być szybka, ale bardzo rozsądna. Skorzystamy z rad trenerów krajowych, mamy kilku wybitnych szkoleniowców - powiedział Lato, dodając, że w grę nie wchodzi rozwiązanie tymczasowe. Żaden szanujący się trener nie podpisze kontraktu na trzy miesiące. Trzeba z rozwagą wybrać szkoleniowca, który da nam gwarancję walki o udział w mistrzostwach świata - zapowiedział prezes PZPN.

Biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w grupie A

Jeśli chodzi o warunki reprezentacji Polski, były najlepsze w historii, zresztą dziennikarze mogli to zobaczyć. W Turcji, Austrii i Warszawie piłkarze mieli zapewnione dosłownie wszystko. M.in. trenerów, fizjologów, psychologa, gabinety odnowy, każdy sprzęt itd. Nie wiem, co mógłbym jeszcze zrobić. Celem minimum było wyjście z grupy. Jest nam przykro, że tego nie zrobiliśmy - podkreślił prezes PZPN.

Zobacz również:

Lato odniósł się także do słów Jakuba Błaszczykowskiego, który tuż po przegranym 0:1 meczu z Czechami zarzucił prezesowi PZPN, że zawodnicy musieli do końca prosić o bilety na mecze Euro dla swoich rodzin. Osobiście nie mam pretensji do naszego znakomitego zawodnika, zdając sobie sprawę, że po porażce są nerwy i stres. Podam jednak kilka faktów. Na mecz z Grecją polska ekipa otrzymała 286 biletów, z czego każdy z piłkarzy po osiem. Na mecz Polska - Rosja 302 bilety, z czego piłkarze po dziesięć. I wreszcie na mecz z Czechami w sumie 291 biletów, w tym zawodnicy po dziewięć. Wszystkie bilety odebraliśmy 4 czerwca. Mało tego, na mecz z Rosją zawodnicy dostali także dodatkowo łącznie 50 biletów - zaznaczył Lato.

Majewski o szkoleniu piłkarzy: Powoli coś zmienia się na lepsze

Na konferencji prasowej był także Stefan Majewski, były tymczasowy selekcjoner reprezentacji, obecnie trener kadry młodzieżowej. Jak podkreślił, PZPN stara się, aby systematycznie podnosić poziom polskiego futbolu. Wczoraj została przedłużona umowa z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej - chodzi o przeniesienie do nas programu szkoleniowego na wzorach niemieckich. Będzie wdrażany w Polsce w kilku etapach, głównie dla dzieci i młodzieży. To program nie tylko dla trenerów, ale również dla nauczycieli w szkołach o profilu piłkarskim - przyznał Majewski.

Słyszę zarzuty, że nic nie robimy w kierunku szkolenia. Jako trener reprezentacji młodzieżowej mam swój zespół tylko 35 dni w roku, w tym podróże na mecze. Jaki więc mamy wpływ na szkolenie zawodników? Jeżeli możemy coś poprawić, to tylko poprzez współpracę z klubami. Powoli coś się zmienia na lepsze. Duży sukces odniosła reprezentacja do lat 17 (brązowy medal ME). Wiadomo jednak, co się dzieje często w takich przypadkach. Zaraz pojawiają się menedżerowie, zawodnicy wyjeżdżają do zagranicznych klubów i te talenty gdzieś znikają - dodał trener kadry młodzieżowej.