Znana z bezbłędnego typowania wyników meczów piłkarskiego mundialu w RPA ośmiornica Paul ma następcę. Podczas Euro 2012, które odbędzie się w Polsce i na Ukrainie, rezultaty spotkań będzie przewidywać... słoń, a właściwie słonica z krakowskiego zoo!

W eliminacjach zorganizowanych przez dziennikarzy RMF FM i miasto Kraków słonica pokonała dwie papugi i osła. Te pierwsze były niezdecydowane, a osioł - jak się okazało - nieco skorumpowany: dla jedzenia zrobi wszystko.

Citta to słonica o wyjątkowych zdolnościach. Interesuje się piłka nożną, lubi także żonglować futbolówką. No i - co najważniejsze - zna się na typowaniu wyników.

Słonica ma już za sobą pierwszą udaną próbę. Citta poprawnie wytypowała wynik finału Ligi Mistrzów, wskazując zwycięzcę. Najważniejszy sprawdzian jednak dopiero przed nią. 8 czerwca będzie musiała wskazać triumfatora meczu pomiędzy reprezentacjami Grecji i Polski. Citta dostanie do wyboru trzy owoce: dwa z flagami państw grających w meczu i jeden oznaczający remis. Istnieje też szansa, że podczas Euro 2012 zrobi większą karierę niż którykolwiek z naszych piłkarzy.

Poznajcie Cittę!

Citta urodziła się w 1979 roku. W 2006 roku trafiła do krakowskiego zoo. Zamieszkała na wspólnym wybiegu ze słonicą Baby. Citta lubi kąpiele w wodzie, tarzanie się w błocie i długie drzemki. Nie "wzgardzi" także małą przekąską w postaci 10 kg płatków owsianych, 15 kg marchewki, 12 kg jabłek. Uwielbia także buraki. Największą nagrodą jest jednak dla niej czekolada!

Które drużyny będą zwyciężać na Euro? W Krakowie będziemy wiedzieć to szybciej niż inni!

Uwaga: Niezwykły konkurs w RMF24.

Zwierzęta a piłka nożna

Co mają wspólnego zwierzęta z piłką nożną? Okazuje się, że bardzo dużo. Od 1966 roku, kiedy zadebiutował lew, to najczęściej wybierane maskotki mistrzostw Świata i Europy. Król zwierząt patronował piłkarzom w Anglii. Sąsiedzi zza kanału La Manche postawili na koguta.

Niemcy uznali, że najlepszy będzie szybki zając, którego później porwali do siebie Szwedzi. Amerykanie wytypowali, że maskotką mistrzostw musi być pies. Lew po latach ponownie pojawił się także w Niemczech.

Republika Południowej Afryki postawiła na Lamparta. W historii mistrzostw pojawił się także diabeł Benelucky, ale trudno uznać go za zwierzę. Przełomem może być natomiast maskotka mistrzostw świata w Brazylii w 2014 roku. Nieoficjalnie ma to być pancernik kulowaty. Ssak ten będzie najwolniejszą piłkarską maskotką, jaką do tej pory wymyślono.

Zwierzęta, którym przypisywano talent do typowania, były wykorzystywane także przy okazji innych, nie tylko sportowych, wydarzeń. Rezultaty ubiegłorocznych mistrzostw świata w hokeju na lodzie na Słowacji przewidywał dwugłowy żółw o imieniu Magdalena, a laureatów Oscarów wskazywał zezowaty opos Heidi z Niemiec.