Obrońcy tytułu nie zawiedli. Hiszpania pokonała Irlandię 4:0 w Gdańsku. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Torres. Porażka oznacza, że drużyna z Zielonej Wyspy straciła szansę na awans do ćwierćfinału.

Początek był bardzo spokojny, Hiszpanie pewnie wymieniali się podaniami. Jak się okazało, była to cisza przed burzą. Wszystko zaczęło się od podania do Silvy, który stracił piłkę na linii pola karnego. Po chwili jednak Dunne popełnił fatalny błąd, zwlekał z wybiciem i zagapił się, co wykorzystał Torres. Napastnik Chelsea wpadł w pole karne, wyprzedził Warda i strzelił obok Givena. Bramkarz nie miał żadnych szans!

Trener del Bosque miał nosa, że zdecydował się wystawić w podstawowej "11" Torresa, który zastąpił Fabregasa. Irlandczycy próbowali odpowiedzieć, ale byli bezradni w starciu z obrońcami tytułu. Ekipa "La Roja" pewnie kontrolowała sytuację na boisku. W 22. minucie na strzał zza pola karnego zdecydował się Iniesta. Given z wielkim trudem piąstkował futbolówkę.

Kwadrans później żółtą kartką ukarany został Robbie Keane. Jeszcze przed przerwą Hiszpanie mieli trzy świetne sytuacje, ale żadnej nie potrafili wykorzystać. Za każdym razem dostępu do bramki strzegł Given. W 45. minucie żółty kartonik zobaczył Whelan, który brzydko sfaulował Busquetsa.

Hiszpanie dopełnili formalności

Po przerwie bramkę rywali szturmować zaczęli Hiszpanie. Podobnie jak w pierwszej połowie na efekty musieliśmy czekać tylko cztery minuty. Wszystko zaczęło się od strzału z dystansu Iniesty. Given wybił piłkę przed siebie i ta na środku pola karnego spadła pod nogi pomocnika MC. Silva ze stoickim spokojem zmylił dwóch rywali, a potem lekko, technicznie strzelił na bramkę. Futbolówka przeszła jeszcze pomiędzy nogami Dunne'a i wpadła tuż obok słupka!

W 56. minucie powinno być 3:0. Xavi doskonale przyjął i uderzył, Given jednak wyciągnął się jak struna, ratując swój zespół. Trener Vicente del Bosque zdecydował się na zmianę. Boisko opuścił Xabi Alonso, w jego miejsce wszedł Martinez. Po zdobyciu drugiej bramki gracze "La Roja" nieco się cofnęli. Czekali na okazję do kontrataku. Opłacało się! Torres dopadł do piłki na wolnym polu i strzelił spokojnie obok wychodzącego Givena! Chwilę później zdobywca dwóch goli w tym spotkaniu zszedł z murawy.

W 78. minucie żółty kartonik zobaczył Martinez. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się wynikiem 3:0, rywali "dobił" Fabregas. Piłkarz rozpędził się, minął obrońcę i strzelił z ostrego kąta w kierunku dalszego słupka. Porażka oznacza, że Irlandia traci szansę na awans do ćwierćfinału.

Hiszpania - Irlandia 4:0

Bramki: Torres (4), 2:0 Silva, 3:0 Torres (70), 4:0 Fabregas (83)

Składy obu reprezentacji:

Hiszpania: 1-Iker Casillas - 17-Alvaro Arbeloa, 15-Sergio Ramos, 3-Gerard Pique, 18-Jordi Alba - 6-Andres Iniesta, 16-Sergio Busquets, 14-Xabi Alonso 8-Xavi, 21-David Silva - 9-Fernando Torres

Irlandia: 1-Shay Given - 4-John O'Shea, 2-Sean St. Ledger, 5-Richard Dunne, 3-Stephen Ward - 7-Aiden McGeady, 6-Glenn Whelan, 8-Keith Andrews, 11-Damien Duff - 10-Robbie Keane, 20-Simon Cox

"La Roja" w 25 meczach z Irlandczykami odniosła 15 zwycięstw, przegrywając tylko cztery razy. Po raz ostatni obie ekipy spotkały się w 1/8 finału mistrzostw świata w Korei Południowej i Japonii w 2002 roku. Wtedy lepsi okazali się piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego, jednak dopiero po rzutach karnych (3:2, w regulaminowym czasie gry było 1:1).