Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko pojawi się na niedzielnym meczu finałowym Euro 2012 w Kijowie - poinformował białoruski ambasador na Ukrainie Walancin Wialiczka. Jak dodał, Łukaszenko nie tylko obejrzy finał Euro, ale też spotka się prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, z którym ma rozmawiać na temat współpracy dwustronnej.

Łukaszenko nie będzie jedynym europejskim przywódcą, który pojawi się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Na finał mistrzostw wybiera się także prezydent Bronisław Komorowski, a wizyty nie wyklucza też kanclerz Niemiec Angela Merkel. W jej przypadku warunek jest jasny - reprezentacja Niemiec musi dotrzeć do finału. Chęć obejrzenia finału Euro z trybun Merkel wyraziła po ćwierćfinałowym meczu Niemiec z Grecją w Gdańsku (4:2), kiedy to odwiedziła piłkarzy w szatni.

Do tej pory czołowi niemieccy politycy unikali wizyt na rozgrywanych przez drużynę Joachima Loewa meczach na Ukrainie. Miała to być forma protestu przeciw sposobowi, w jaki władze w Kijowie traktują byłą premier i liderkę opozycji Julię Tymoszenko, skazaną na siedem lat więzienia.