"Ostatnie sukcesy piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii to efekt odpowiedniej pracy z młodzieżą w klubach" - uważa trener Vicente del Bosque. Jutro w Kijowie mistrzowie świata i Europy zmierzą się w finale Euro 2012 z Włochami.

Nasz sukces nie jest przypadkowy, ponieważ podstawy tkwią w wielu elementach. Przede wszystkim to wynik odpowiednich struktur, akademii piłkarskich i coraz lepszych trenerów. Hiszpańskie kluby poświęcają się szkoleniu młodzieży. Natomiast niektóre dzieci wysyła się do zagranicznych klubów w bardzo młodym wieku - cytuje del Bosque oficjalna strona internetowa hiszpańskiej federacji.

Prawdopodobnie w pierwszym składzie finału wystąpi sześciu wychowanków akademii piłkarskiej Barcelony, spośród których pięciu gra w seniorskiej drużynie tego klubu. Wcześniej wiele podróżowaliśmy, aby przyjrzeć się akademiom we Francji, Rosji czy Niemczech. Teraz przedstawiciele wielu krajów przyjeżdżają do Hiszpanii, aby zobaczyć jak to działa - powiedział del Bosque.

Szkoleniowiec dodał, że na sukcesy reprezentacji przekładają się dobre wyniki Realu Madryt i Barcelony w europejskich pucharach. Reprezentacja Hiszpanii w 2008 roku zdobyła mistrzostwo Europy pod wodzą Luisa Aragonesa. Dwa lata później do triumfu w mundialu w RPA zespół poprowadził del Bosque.

Kluby otrzymają 100 mln euro rekompensaty

Europejska Unia Piłkarska przekaże 100 milionów euro rekompensaty klubom, które zwolniły swoich zawodników na eliminacje oraz turniej finałowy mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Taką informację przekazał sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

Rekompensaty zostaną przekazane na konta 580 klubów ze wszystkich 53 federacji narodowych zrzeszonych w UEFA. Szczegóły dotyczące podziału pieniędzy zostaną przekazane w terminie późniejszym.

Rekompensaty za udział zawodników w meczach eliminacji oraz w turnieju finałowym Euro 2016 we Francji sięgną 150 mln euro.