"Polska i Ukraina przeprowadziły fantastyczny turniej Euro 2012. Atmosfera była unikalna. Impreza na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - oświadczył szef UEFA Michel Platini. Jutro w Kijowie rozegrany zostanie finał piłkarskich mistrzostw Europy. Reprezentacja Włoch zmierzy się z Hiszpanią.

Platini przyznał, iż mimo początkowych wątpliwości dotyczących zdolności Ukrainy do organizacji turnieju, UEFA "wierzyła w zapewnienia władz ukraińskich i prezydenta piłkarskiej federacji Hryhorija Surkisa". Zaznaczył, że w przypadku Polski takich wątpliwości nie było. Szef UEFA zapewnił jednocześnie, iż jego organizacja nigdy nie myślała o przeniesieniu ukraińskiej części mistrzostw do Niemiec i "rozpatrywała wariant przeprowadzenia turnieju w ośmiu miastach Polski tylko w przypadku skrajnej konieczności".

Platini oświadczył, że polsko-ukraińskie Euro było turniejem, w którym uczestniczyła rekordowa liczba gości. Było ich ponad 1,3 miliona - powiedział, dodając, że ME 2012 cieszyły się także wielką popularnością wśród telewidzów na całym świecie.

Prezydent UEFA poinformował także, iż obecnie dyskutowana jest możliwość rozgrywania piłkarskich mistrzostw Europy w 2020 roku nie w dwóch krajach - jak w przypadku Polski i Ukrainy, ale w dwunastu czy trzynastu miastach w całej Europie.

Chcę zapowiedzieć coś, co was zaskoczy. Miałem pomysł na Euro 2020, które odbywałoby się w całej Europie. To jest pomysł, nad którym zastanowi się Komitet Wykonawczy. Będą spotkania z poszczególnymi federacjami, a decyzje zapadną w grudniu lub w styczniu - powiedział Platini.