Eliminacje do Euro 2012 Holendrzy przeszli bez najmniejszego potknięcia. Bo nie można za takie uznać przegranego meczu ze Szwecją, kiedy "Pomarańczowi" byli już pewni pierwszego miejsca w grupie. Wcześniej odprawili z kwitkiem Węgry, Finlandię, Mołdawię i San Marino. W polsko-ukraińskim turnieju spisali się jednak poniżej oczekiwań. Przegrali wszystkie mecze grupowe i odpadli z mistrzostw z zerowym dorobkiem punktowym.

Trener reprezentacji: Bert van Marwijk.
Miejsce w rankingu FIFA: 4.

Ważniejsze sukcesy:
mistrz Europy 1988,
2. miejsce MŚ-1974, MŚ-1978 i MŚ-2010,
3. miejsce ME-1976.

Udział w ME:
1976 - 3. miejsce,
1980 - faza grupowa,
1988 - 1. miejsce,
1992 - półfinał,
1996 - ćwierćfinał,
2000 - półfinał,
2004 - półfinał,
2008 - ćwierćfinał.

Barwy kostiumów: koszulki - pomarańczowe, spodenki pomarańczowe lub białe, getry - niebieskie.

Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej - Koninklijke Nederlandse Voetbalbond - założono 8 grudnia 1889 roku. Zrzesza 4 856 klubów i ponad 1,1 mln piłkarzy. Prezes: Michael van Praag.
Reprezentacja San Marino najboleśniej przekonała się w eliminacjach o sile Holendrów. "Pomarańczowi" z łatwością wbili jej na jej własnym stadionie aż 11 goli.

W sumie w kwalifikacjach do polsko-ukraińskiego turnieju reprezentacja Holandii zdobyła 37 bramek. Aż 12 z nich było dziełem Klaasa-Jana Huntelaara, który został królem strzelców. Ale to tylko jedna z wielu gwiazd, bo w składzie wicemistrzów świata z 2010 roku są niemal same znane nazwiska. Wystarczy wymienić: bramkarza Stekelenburga, Robbena, Heitingę, Mathijsena, van Bommela, Sneijdera czy van Persiego.

Odszedł po Euro

Szkoleniowcem Holendrów był Bert van Marwijk. Jego piłkarska kariera nie zapadła kibicom w pamięć. W barwach drużyny narodowej rozegrał zaledwie jedno spotkanie. A jeśli już musiałby się czymś pochwalić, to mógłby przypomnieć o zdobytym razem z AZ Alkmaar Pucharze Holandii.

Dużo lepiej wiodło mu się w roli trenera - największy sukces odniósł, pracując z Feyenoordem Rotterdam. W 2002 roku sięgnął z tym zespołem po Puchar UEFA. Warto przypomnieć, że za jego kadencji w drużynie z Rotterdamu występowali Jerzy Dudek, Euzebiusz Smolarek i Tomasz Rząsa. Kolejne lata to natomiast dla van Marwijka bezowocna praca z Borussią Dortmund.

W 2008 roku szkoleniowiec objął reprezentację Holandii, z którą dwa lata później wywalczył w RPA srebrny medal mistrzostw świata. Nie zdołał powtórzyć z nią tak dobrego wyniku na polsko-ukraińskim Euro. Holendrzy przegrali w grupie z Danią, Niemcami i Portugalią. Klęska w mistrzostwach Europy sprawiła, że van Marwijk pożegnał się ze swoją posadą.