W eliminacjach do Euro 2012 Czesi występowali w grupie z Hiszpanią, Szkocją, Litwą i Lichtensteinem. Sytuacja od samego początku była dość jasna - pierwsze miejsce i awans zarezerwowane były dla murowanego faworyta - Hiszpanii. O drugą pozycję miały walczyć zespoły Czech i Szkocji. Bieg zdarzeń okazał się korzystny dla naszych południowych sąsiadów. Losowanie grup na Euro również, bo Czesi trafili do najsłabszej grupy razem z naszą reprezentacją i byli typowani - obok Rosji - na pewniaka do awansu do kolejnej rundy. Ostatecznie uzyskali go z pierwszego miejsca i zagrali w ćwierćfinale.

Trener reprezentacji: Michal Bilek.
Miejsce w rankingu FIFA: 26.

Ważniejsze sukcesy:
1. miejsce ME-1976,
2. miejsce MŚ-1934 i 1962 (wszystkie jako Czechosłowacja),
2. miejsce ME-1996.

Udział w ME:
1960 - 3. miejsce,
1976 - 1. miejsce,
1980 - 3. miejsce,
1996 - 2. miejsce,
2000 - faza grupowa,
2004 - półfinał,
2008 - faza grupowa.

Barwy kostiumów: koszulki - czerwone, spodenki - czerwone, getry - czerwone.

Czeski Związek Piłki Nożnej - Fotbalova asociace Ceske republiky - założono w 1901 roku. Zrzesza 4 108 klubów i 686 257 piłkarzy. Prezes: Miroslav Pelta.
Czesi rozpoczęli eliminacje do Euro od sensacyjnej porażki z Litwą na własnym boisku, ale potem było już dużo lepiej. Co prawda w starciach z Hiszpanią podopieczni Michala Bilka dwukrotnie okazali się słabsi, ale bilans spotkań ze Szkotami mieli korzystny. Z wyjazdu udało im się przywieźć trzy punkty, a na własnym terenie zremisowali. W ostatniej kolejce rozgromili na wyjeździe Litwę, co przy porażce Szkocji z Hiszpanią oznaczało awans do baraży.

Przed spotkaniami barażowymi Czesi znaleźli się w pierwszym koszyku, a w wyniku losowania trafili na rewelacyjnie spisującą się w eliminacjach Czarnogórę. W pierwszym spotkaniu wygrali 2:0, a awans przypieczętowali wyjazdowym zwycięstwem 1:0.

Czekają na powtórkę sukcesu z 1996

Największym sukcesem w historii czeskiej piłki było wicemistrzostwo Europy zdobyte w 1996 roku. Drużyna Dusana Uhrina okazała się prawdziwym czarnym koniem turnieju, rozgrywanego na angielskich boiskach. Początkowo nikt nie dawał Czechom większych szans. Te prognozy wydawały się słuszne, bo w pierwszym meczu przegrali z Niemcami 0:2. Jednak już w kolejnym starciu pokonali Włochów 2:1, a w decydującym o awansie z grupy meczu szczęśliwie zremisowali z Rosją 3:3. W ćwierćfinale rozpędzeni Czesi pokonali Portugalię 1:0, a w półfinale po rzutach karnych wyeliminowali Francję. Finał z Niemcami przebiegał sensacyjnie. Po rzucie karnym, pewnie wykorzystanym przez Patrika Bergera, Czesi prowadzili 1:0. Jednak wówczas na boisku pojawił się Oliver Bierhoff, który najpierw doprowadził do wyrównania, a w dogrywce strzelił decydującego, tak zwanego "złotego gola", po którym sędzia zakończył spotkanie.

Wielu piłkarzy z ówczesnej drużyny wicemistrzów Europy zrobiło kariery w najlepszych klubach Europy, a takich zawodników jak Pavel Nedved, Karel Poborsky, Vladimir Smicer czy Patrik Berger docenił cały świat. Niektórzy piłkarze z tamtej "srebrnej drużyny" wystąpili również na mistrzostwach Europy w 2004 roku. Czeską reprezentację wzmocniło wówczas kilku młodych zawodników z Milanem Barosem i Tomasem Rosickym na czele. W bramce pojawił się natomiast Petr Cech. Na boiskach Portugalii Czesi zaimponowali zwycięstwem nad Holandią 3:2 (choć przegrywali 0:2) i pokonaniem wicemistrzów świata Niemców. Drużyna była bliska powtórki sukcesu sprzed ośmiu lat, jednak w półfinałowym spotkaniu minimalnie lepsi okazali się Grecy. Bramkę na wagę awansu zdobyli w ostatnich sekundach dogrywki.

W 2008 roku Czechy wystąpiły na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii, ale nie udało im się wyjść z grupy. Z kolei na mistrzostwach świata w RPA w 2010 roku reprezentacja nie występowała. W polsko-ukraińskim Euro drużyna Michala Bilka zdołała wygrać grupę A, w której rywalizowała z Polską, Rosją i Grecją. W ćwierćfinale przegrała natomiast 0:1 z Portugalią.

Michal Bilek. Nie jest gwiazdą, ale Czesi go uwielbiają

Trener Michal Bilek na tle trenerskich gwiazd takich jak Jose Mourinho, Guus Hiddink czy Alex Ferguson pozostaje postacią wręcz nieznaną. Jednak w Czechach jest bardzo ceniony i po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata w RPA to właśnie jemu powierzono funkcję selekcjonera pierwszej reprezentacji.

W przeszłości Bilek był piłkarzem. Występował w wielu czeskich klubach, a także w Betisie Sewilla. Grał również w reprezentacji kraju, z którą pojechał na mistrzostwa świata w 1990 roku - wówczas jeszcze Czechosłowacja dotarła na tym turnieju do ćwierćfinału. Bilek w narodowych barwach zdobył 11 bramek.

W 2000 roku zakończył piłkarską karierę w klubie FK Teplice, w którym później został trenerem. Potem prowadził reprezentację Czech do lat 19, a przed objęciem funkcji selekcjonera pierwszej reprezentacji przez trzy lata trenował Spartę Praga.