​Kalendarz przed Euro 2020. Oto plany reprezentacji Polski

Piątek, 21 maja (11:32)

To już ostatnia prosta przed Euro 200. Biało-czerwoni rozpoczynają intensywne przygotowania do mistrzostw Europy w piłce nożnej, które startują 11 czerwca. Co czeka polską kadrę przed turniejem? Jak wygląda terminarz naszej reprezentacji przed Euro? Oto plany zespołu Paulo Sousy.

Trener Paulo Sousa podał w poniedziałek (17 maja) szeroką kadrę na Euro 2020. Wybrani przez niego piłkarze 24 maja rozpoczynają zgrupowanie w Opalenicy, gdzie będą przygotowywać się do turnieju. Na miejsce polscy zawodnicy zaczną się zjeżdżać już w weekend.

Zgrupowanie w Opalenicy potrwa do 9 czerwca. Przed turniejem drużyna narodowa rozegra dwa towarzyskie spotkania - 1 czerwca z Rosją we Wrocławiu i tydzień - 8 czerwca - później z Islandią w Poznaniu.

1 czerwca poznamy też ostateczny skład reprezentacji na turniej finałowy mistrzostw Europy.

Na tegoroczne Euro selekcjonerzy - ze względu na pandemię koronawirusa - będą mogli powołać 26-osobową kadrę. Wcześniej przepisy pozwalały szkoleniowcom na wybór 23 piłkarzy.

9 czerwca nasza kadra przeniesie się do Hotelu Marriott Resort & Spa w Sopocie, który będzie oficjalną bazą naszej drużyny narodowej w trakcie mistrzostw. Co ciekawe, biało-czerwoni po raz pierwszy - zarówno przed Euro, jak i w jego w trakcie - będą mieszkali i trenowali tylko w Polsce. Przypomnijmy, podczas Euro 2012 nasz zespół trenował w austriackim Lienz. Teraz będzie to Arena Gdańsk.

Pierwotnie reprezentacja Polski miała korzystać z ośrodka Portmarnock pod Dublinem, jednak po zmianie decyzji UEFA ws. współgospodarzy turnieju oraz miejsc rozgrywania meczów grupowych, nasza kadra musiała zmienić plany.

I tak początkowo mecze ze Słowacją i Szwecją miały się odbyć w Dublinie, a z kolei spotkanie z Hiszpanią w Bilbao. Jednak oba te miasta nie dały gwarancji wpuszczenia na trybuny przynajmniej części kibiców, a to - zaznaczmy - był warunek UEFA, aby zachować prawo współorganizacji turnieju.

Ostatecznie nasza reprezentacja swoje mecze grupowe rozegra w Sankt Petersburgu (14 czerwca ze Słowacją i 23 czerwca ze Szwecją) oraz Sewilli (19 czerwca z Hiszpanią).

Na wszystkie mecze podopieczni Paulo Sousy będą wylatywali z Gdańska. Pierwszy gwizdek turnieju zabrzmi dla nas 14 czerwca o godzinie 18:00 w meczu ze Słowacją. Euro 2020 rozpocznie się 11 czerwca meczem Włochy - Turcja w Rzymie.

Oto plany polskich piłkarzy przed Euro 2020

  • 24 maja - 9 czerwca - zgrupowanie przed ME w Opalenicy
  • 1 czerwca - ogłoszenie 26-osobowej kadry na finały ME
  • 1 czerwca - Polska - Rosja, mecz towarzyski (Wrocław, godz. 20:45)
  • 8 czerwca - Polska - Islandia, mecz towarzyski (Poznań, godz. 18:00)
  • 9 czerwca - zakwaterowanie reprezentacji w bazie w Sopocie
  • 11 czerwca - ceremonia i mecz otwarcia Euro 2020, Włochy - Turcja (Rzym)
  • 14 czerwca - Polska - Słowacja, faza grupowa (Sankt Petersburg, godz. 18:00)
  • 19 czerwca - Polska - Hiszpania, faza grupowa (Sewilla, godz. 21:00)
  • 23 czerwca - Polska - Szwecja, faza grupowa (Sankt Petersburg, godz. 18:00)

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Euro 2020. Raport specjalny

Monika Kamińska