Polska zremisowała z Austrią 0:0, Słowenia wygrała z Izraelem 3:2, a Łotwa przegrała z Macedonią Północną 0:2 w poniedziałkowych meczach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Z dużej przewagi punktowej biało-czerwonych w grupie G niewiele zostało.

W piątek Polacy stracili pierwsze punkty, ulegając na wyjeździe Słowenii 0:2, a w poniedziałek na PGE Narodowym zdobyli tylko jeden. Mieli swoje szanse, najlepszą - Robert Lewandowski, który w 29. minucie uderzył głową, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Bliżsi wygranej byli Austriacy. Kilka razy gospodarzy uratował bramkarz Łukasz Fabiański.

W Lublanie Słoweńcy, choć przegrywali z Izraelczykami 1:2, podtrzymali dobrą passę, pokonując rywala 3:2. Bohaterem meczu był Benjamin Verbic, zdobywca dwóch bramek, w tym zwycięskiej w 90. minucie. Wyrównującego gola na 2:2 strzelił były piłkarz Jagiellonii Białystok, a obecnie Apoelu Nikozja Roman Bezjak. Dla gości jedną z bramek zdobył Eran Zahavi, najskuteczniejszy piłkarz eliminacji w całej strefie europejskiej. W poniedziałek powiększył swój dorobek do dziewięciu trafień.

Nie rezygnują z walki o Euro 2020 Macedończycy. W Rydze pokonali Łotyszy 2:0, a wynik został ustalony już po 17 minutach grupy, po bramkach Gorana Pandeva i Enisa Bardiego.

W tabeli Polacy mają już tylko dwa punkty przewagi nad Słoweńcami, trzy nad Austriakami oraz pięć nad Izraelem i Macedonią Północną. Kolejny mecz podopieczni Jerzego Brzęczka rozegrają 10 października na wyjeździe z Łotyszami, którzy dotychczas przegrali wszystkie sześć spotkań.

W grupie C wyjazdowe zwycięstwa odnieśli faworyci: Niemcy pokonały Irlandię Północną 2:0, a Holandia - Estonię 4:0. Na pierwsze miejsce w tabeli awansowali Niemcy, ale taki sam dorobek punktowy mają piłkarze z Ulsteru, a trzy "oczka" tracą do obu drużyn Holendrzy, którzy rozegrali jednak jeden mecz mniej.

Fantastycznie spisują się w eliminacjach Belgowie. W poniedziałek pokonali w Glasgow Szkocję 4:0 i zdecydowanie prowadzą w grupie I, mając komplet punktów i bilans bramek 19-1. "Czerwone Diabły" mogą przypieczętować awans do Euro 2020 już w następnej kolejce, a bliscy celu są także Rosjanie, po wygranej w Kaliningradzie z Kazachstanem 1:0.

W grupie E doszło do niespodzianki - wicemistrzowie świata Chorwaci, którzy kilka dni temu rozbili na wyjeździe Słowację 4:0, tylko zremisowali w Baku z Azerbejdżanem 1:1. Mimo to objęli prowadzenie w tabeli, wyprzedzając o punkt Węgrów, którzy w Budapeszcie przegrali ze Słowakami 1:2.

Szóstą kolejkę zakończą we wtorek mecze w grupach A, B i H, m.in. mistrza świata Francji z Andorą, Anglii z Kosowem i Portugalii na wyjeździe z Litwą.

Reprezentacje 55 członków UEFA utworzyły łącznie 10 grup eliminacyjnych - pięć po pięć drużyn i pięć po sześć zespołów. Awans do finałowego turnieju Euro 2020 uzyskają po dwie najlepsze ekipy z każdej z grup. Stawkę uzupełnią cztery drużyny z Ligi Narodów.