Lekarze dają mi trzy miesiące życia. Odkąd zachorowałem, z dnia na dzień traciłem znajomych, a teraz telefon nie dzwoni już wcale. Wyobrażam sobie, że wolontariusze to moja rodzina i chyba mam do tego prawo, skoro wszyscy mnie odrzucili - mówi pan Józef. Pewnego dnia właśnie do niego zapukali wolontariusze "Szlachetnej Paczki".

67-letni mężczyzna mieszka ze swoją żoną w dwupokojowym mieszkaniu. W ciągu dnia najbardziej lubi spać. Śni wtedy o swojej młodości i żonie, która jest królową i razem żyją w pięknym zamku. - To tylko sen, ale czuję, że moją Halinkę naprawdę wygrałem na loterii - z łzą w oku dodaje pan Józef.

Już nie ma złotych czasów

Mężczyzna od pięciu lat choruje na raka kości. Ciało zaczyna odmawiać mu posłuszeństwa, z trudem wstaje z łóżka, a czasem brakuje mu sił nawet na podniesienie szklanki. We wszystkim pomaga żona, która z uwagi na to nie może podjąć pracy. Jeszcze kilka lat temu pan Józef miał własną jednoosobową firmę, był sprzątaczem. Dla małżeństwa były to złote czasy - bo było zdrowie, pełna lodówka, czasem wspólne wakacje.

Kiedy wolontariusze zapukali do drzwi małżeństwa, otworzyła Pani Halinka. Z wrażenia nie mogła powiedzieć ani słowa. Pan Józef z trudem podniósł się z łóżka i ze łzami w oczach przytulił się do wolontariuszki. - Dzięki, że mnie odwiedziliście - zdołał wykrztusić wzruszonym głosem. Pomimo trudnej sytuacji pani Halina nie wyobraża sobie innego życia. Patrzy na męża z miłością, chcąc, by wspólne chwile trwały jak najdłużej. Jak zostanie sama, to one będą ją trzymały przy życiu.

Nie jak inne akcje charytatywne

Odwiedzamy domy potrzebujących. Nie wystarczy nam, że ktoś mówi, że jest biedny. Osobiste spotkanie jest szansą na wzajemne zrozumienie. Osoby, do których trafiają wolontariusze mówią często: nie musicie już przynosić paczek. Wystarczy, że ktoś mnie odnalazł i chciał wysłuchać.

*

Przed nami kolejna, XIV edycja SZLACHETNEJ PACZKI! Tylko w 2013 roku Paczka dotarła do 17 684 rodzin w potrzebie - osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. W XIII edycji Paczka zjednoczyła ponad pół miliona osób - potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu, a to już ponad półtora proc. Polaków!

Aleksandra Lągawa